133-ото шампионатно вечно дерби се оказа щастливо за ЦСКА и „армейците“ прекъснаха серията си от 27 години без дубъл (победи и в двата мача) над Левски в А група. В последния 26-и кръг от редовния сезон в първенството „червените“ надиграха съперника си с 1:0. Единственото попадение бе дело на Емил Гъргоров от дузпа в 69-ата минута, която дойде след страхотна грешка на Станислав Ангелов. В края на мача пък Раис Мболи и Ларсен Туре също оставиха своя „белег“ с огромна глупост, като преди тях още в 29-ата минута изгонен беше Борис Галчев.

ВИДЕО ОТ МАЧА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Сблъсъкът между големите съперници стартира по обещаващ начин. Само до 6-ата минута двата тима си размениха по една чиста голова ситуации. Първи спусъка можеха да натиснат „сините“. В 4-ата минута Владимир Гаджев хвана в крачка Валентин Илиев и Джаксън Менди с пас между защитното дуо и изведе Ларсен Туре сам срещу Раис Мболи. Вратарят напусна наказателното поле, за да пресрещне тъмнокожия играч, който обаче реши да го прехвърли и прати кълбото до лявата греда.

Две минути по-късно Неманя Милисавлевич центрира хубаво от фаул и насочи кълбото пред вратарското поле, където Омар Косоко бе оставен необезпокояван да стреля с глава. Изстрелът му обаче премина на половин метър до левия стълб.

Секунди по-късно Туре отново се отскубна от защитата в червено, влезе по диагонал в наказателното поле и пробва да симулира контакт с вратаря, но реферът не се хвана и му показа жълт картон.

Първоначалният устрем обаче бързо се притъпи след изминаването на началните 15 минути, след които нарушенията и сблъсъците по терена зачестиха. Левски стигна до изгоден шанс в 18-ата, когато Пламен Крумов изведе Валери Божинов сам срещу Мболи по диагонала, но от 12-ина метра нападателят стреля неточно и слабо, а Апостол Попов овладя кълбото.

В 22-ата минута Дъстли Мюлдер можеше да изненада Мболи с тежък шут от ъгъла на пеналта, ала алжирецът изби над гредата. Четири минути по-късно десния фланг на „синята“ отбрана се пропука и Ивайло Чочев изскочи на удобна позиция, ала шутът му не намери близкия горен ъгъл.

В 29-ата минута дойде и най-интересният момент за това полувреме, когато абсолютно ненужно Борис Галчев атакува с остър шпагат Рикардо Нунеш и след консултация между главния и страничния арбитър бе отстранен за втори жълт картон.

Отсъждането на рефера бе посрещнато остро от привържениците на ЦСКА, които влязоха в сблъсък с полицията, охраняваща мача.

На терена Левски логично получи териториален превес и задържаше топката повече в противниковата половина, ала не сътвори нещо по-запомнящо се.

След паузата Тони Здравков реши да тръгне по-смело в мача, като вкара Димитър Макриев вместо Бастос и заигра с двама нападатели. Ходът му обаче не даде голям резултат, понеже играта се накъса много, а големият брой нарушения по целия терен свалиха драстично темпото на мача.

Моментът, който промени коренно статуквото, дойде в 67-ата минута, когато капитанът на „сините“ Станислав Ангелов подходи надменно към една топка в собственото си наказателно поле, върната му от Нунеш. Тони Силва притича, отне я и тръгна към вратата, ветеранът на два пъти го задържа, за да го свали на тревата. Георги Кабаков веднага посочи бялата точка, а Ангелов заслужено получи втори жълт картон и Левски също заигра с 10 души.

Емил Гъргоров се нагърби с отговорността да изпълни наказателния удар и с прецизен шут по тревата в левия ъгъл откри резултата покрай плонжа на Блажевич.

Попадението обаче не вдъхна кой знае какъв импулс на дербито и то продължи с непрестанни фаулове и куп картони. ЦСКА показа нещо по-интересно седем минути преди края с бързо изпълнен фаул в наказателното поле на „сините“, което позволи на Джаксън Менди да получи коридор за стрелба, ала бранителят не намери сполучливо топката.

Левски направи опит за финален натиск и в 87-ата минута Димитър Макриев бе задържан от „червен“ бранител в наказателното поле при центриране от фаул, ала Кабаков даде сигнал играта до продължи.

В края на 5-минутното добавено време Мболи и Туре влязоха в напълно безсмислено пререкание, което доведе до червени картони и за двамата. Играчът на "сините" ритна топката, докато вратарят я беше хванал в ръце и лежеше на тревата, а в отговор стражът го замери с кълбото в главата. Това доведе до огромно скупчване на играчи пред вратата на "армейците", като "сините" очакваха дузпа, но Кабаков нямаше основания да отсъди такава, след като отчете нарушението на Туре.

След последния съдийски сигнал червения цвят на картона видяха и Цветан Генков, и Омар Косоко.

С победата ЦСКА запази 3-ото си място в крайното класиране за редовния сезон с 51 точки, докато Левски се смъкна до 6-ата позиция с 44.

ЛЕВСКИ – ЦСКА 0:1

0:1 Гъргоров-дузпа

ЛЕВСКИ: 1. Блажевич; 2. Мюлдер, 3. Белаид, 4. Ангелов /к/, 40. Нунеш; 6. Старокин (76' - Цонев), 45. Гаджев, 16. Бастос (55' - Макриев), 59. Туре, 71. Крумов; 10. Божинов (80' - Генков)

резерви: 89. Иванов; 7. Макриев, 9. Генков, 17. Чмвош, 18. Б. Цонев, 28. Рамос, 75. Бру

Ст. треньор: Антони Здравков

ЦСКА: 92. Мболи; 19. Попов, 6. Менди, 14. Илиев /к/, 37. Фо-Поре; 18. Чочев, 8. Галчев, 73. Стоянов (61' - Силва), 23. Гъргоров, 11. Милисавлевич (90+2' - Василев); 20. Косоко (61' - Янчев)

резерви: 99. Колев; 5. Янчев, 7. Силва, 17. М. Петров, 21. Василев, 26. Ди Вани, 28. Маркович

Ст. треньор: Стойчо Младенов