И седмият опит се оказа безуспешен за ЦСКА в търсенето на първа шампионатна победа над Лудогорец. Дербито на 29-ия плейофен кръг на А група приключи с успех 1:0 за шампионите насред „Българска армия“. „Червените“ играха силно след почивката, но решителен пропуск направи Джаксън Менди, докато резервата Дани Абало огорчи домакинските фенове с попадение в заключителния четвърт час, с което третата поредна титла на България изглежда все по-близо за разградчани.

След успеха над Литекс в миналия кръг те постигнаха втора поредна победа над един от преследвачите си, която активът им на върха вече е 64 точки. ЦСКА остава трети с 55 точки, на 3 зад ловчанлии, които са втори. "Армейците" вече имат 2 равенства и 5 загуби от разградчани във всичките им срещи на ниво "А група".

ВИДЕО ОТ МАЧА - ТУК!

Двубоят в столицата започна с лек териториален превес за „армейците“, който обаче не затрудни по никакъв начин защитата пред носещия капитанската лента Владислав Стоянов. С лекота шампионите изтеглиха действията около централния кръг в следващите минути, в които най-интересното бяха припламналите искри между Йордан Минев и Тони Силва. Двамата на няколко пъти се бориха за спорни топки, като първи португалецът перна с ръка през лицето защитника, а след няколко минути и последния не му остана длъжен.

ЦСКА почти през цялото време натискаше упорито по левия фланг, макар и тази тактика да не донесе търсения резултат. Шампионите от своя страна редуваха по-пасивна игра с рязко повишаване на темпото, благодарение на каквото се стигна до единственото чисто положение за първото полувреме. В 30-ата минута Мичел Бургзорг и Михаил Александров направиха хубаво двойно подаване помежду си, а холандецът като на шега с пас по тревата намери Роман Безяк между Валентин Илиев и Джаксън Менди. Словенецът още с поемането елиминира и двамата, след което стреля в далечния ъгъл. Райс Мболи показа уникален рефлекс и с върха на ръкавиците си изби в ъглов удар.

„Червените“ получиха шанс да приключат полувремето с обещаваща атака. Ивайло Чочев намери Иван Стоянов отляво, а крилото остана ек на ек с Георги Терзиев. Бившият играч на „орлите“ си отвори коридор за стрелба, но от 18-19 метра прати кълбото в ръцете на Влади Стоянов.

Разсеяна игра на вратаря обаче можеше да доведе до автогол във вратата на шампионите малко след почивката. Националът реши да боксира центриране на Гъргоров, но го стори право в главата на Козмин Моци. За късмет и на двамата кълбото напусна очертанията в корнер.

В 51-ата минута най-добрият на терена Марселиньо с рязък финт премина покрай Тодор Янчев и от дъгата стреля мощно с десния крак. Мболи внимаваше и с плонж изби топката, която иначе влиташе в долния ляв ъгъл.

С напредването на времето физическата подготовка на двата отбора започна да променя равновесието на силите. Евроучастието на Лудогорец позволи на ЦСКА видимо да започне да доминира. По-напористата игра на домакините не пострада и след принудителната смяна на много активния Тони Силва, а най-чистото положение се откри пред Джаксън Менди. В 66-ата минута Иван Стоянов центрира от ъглов удар вдясно от вратата на Лудогорец, Апостол Попов отклони на първа греда, докато сантиметри не стигнаха на тъмнокожия му съотборник да бутне кълбото в празната врата.

В 71-ата минута Ивайло Чочев проби мощно през центъра и от границата на наказателното поле стреля много мощно с левия крак към близкия горен ъгъл. Топката обаче облиза мрежата откъм външната й страна.

Точно когато преимуществото на „червените“ растеше, шампионите съумяха да нанесат много сериозен удар. В 77-ата минута Ешпиньо от около 27-28 метра стреля хубаво над стената, топката прехвърли Мболи и срещна напречната греда. Пред вратата на алжиреца се заформи меле, което приключи с точен шут на резервата Дани Абало до дясната греда за 1:0.

Голът тотално разби крехкия синхрон в атаките на ЦСКА, който се преориентира към непрестанни центрирания. Хвърлянето сляпо напред можеше да струва на тима и втори гол във вратата на Мболи, след като Ешпиньо, Абало и Кишада с няколко паса организираха чудесна контраатака. В нейния край бразилският нападател бе останал необезпокояван на 9-10 метра от вратата, но шутира крайно неточно в аут.

Това бе мач номер 50 за Лудогорец от началото на настоящия сезон до сега, в това число влизат в срещите на тима от Европа.

ЦСКА-ЛУДОГОРЕЦ 0:1

0:1 Абало 77'

ЦСКА (4-2-3-1): 92. Райс Мболи; 19. Апостол Попов, 6. Джаксън Менди, 14. Валентин Илиев /к/, 37. Жереми Фо-Поре; 5. Тодор Янчев (84' - Галчев), 18. Ивайло Чочев (81' - Ди Вани); 7. Тони Силва (65' - Милисавлевич), 28. Иван Маркович, 78. Иван Стоянов; 23. Емил Гъргоров

резерви: 99. Стоян Колев; 8. Борис Галчев, 11. Неманя Милисавлевич, 17. Мартин Петров, 21. Венцислав Василев, 26. Гуидо Ди Вани, 66. Крачунов

Старши треньор: Стойчо Младенов

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): 21. Владислав Стоянов /к/; 20. Гилерме Шоко, 55. Георги Терзиев, 22. Козмин Моци, 25. Йордан Минев; 14. Мичел Бургзорг (83' - Ернандес), 8. Фабио Ешпиньо; 7. Михаил Александров, 84. Марселиньо, 93. Върджил Мисиджан (69' - Абало); 9. Роман Безяк (56' - Кишада)

резерви: 91. Иван Чворович; 4. Теро Мантула, 80. Жуниор Кайсара, 10. Себастиан Ернандес, 17. Дани Абало, 11. Жуниор Кишада, 99. Мишел Платини

Старши треньор: Стойчо Стоев

Стадион: „Българска армия“