Тръст „Синя България” публикува годишния доклад на организацията и го представи пред членовете си и медиите. В документа са посочени компаниите, които са подпомагали финансирането на Левски, като повечето са на Тодор Батков. 

“Тръст „Синя България” поставя началото на публикуването на годишен доклад за различни аспекти от дейността и функционирането на ПФК Левски АД във връзка със своите цели да бъде демократичен и представителен глас на привържениците на клуба и да заздравява връзката между него и левскарската общност”, започва докладът.

ВИЖТЕ ЦЕЛИЯ ГОДИШЕН ДОКЛАД НА ТРЪСТ „СИНЯ БЪЛГАРИЯ“

Напомняме, че в Управителния съвет на Тръст „Синя България“ влизат: Васил Колев – председател, Антони Джамбазов, Десислава Джерманска, Димитър Костадинов, Иво Тасков, Константин Тернянов, Красимир Калистри,н Никола Бушняков, Николай Истатков, Петър Ганев и Тодор Тодоров.

В раздел „Собственост, структура и управление на ПФК Левски” в доклада се казва:

“Дружеството е вписано в Търговския регистър с капитал в размер на 30 669 974 лв. Номиналната стойност, на всяка една от акциите формираща общия размер на капитала на дружеството е в размер на 1 лев. Капиталът на дружеството е увеличен под условието, че целият размер на новата емисия акции ще бъде записан от акционерите Тодор Костадинов Батков и „Дегерасо Лимитид“, които ще придобият акции от тази емисия чрез апорт на непарични вноски, предвид което и в съответствие с нормата на чл. 194, ал.4 от Търговския закон останалите акционери няма да упражнят правото си да придобият дял от новата емисия, съответстващ на дела им от капитала на дружеството преди увеличението. “

“Увеличаването на капитала се е осъществило чрез издаването на 29 919 974 броя нови обикновени поименни акции с право на глас с номинална стойност от по 1 лев всяка. Целият размер на увеличението е записан, както следва:

1. Тодор Костадинов Батков, който срещу непарична вноска, представляваща капитализация прите- жавани вземания срещу дружеството придобива 18 333 349 броя обикновени поименни акции с право на глас на обща стойност 18 333 349 лева;

2.„Дегерасо Лимитид“, което срещу непарична вноска, представляваща капитализация на притежа- вани вземания срещу дружеството придобива 11 586 625 броя обикновени поименни акции с право на глас на обща стойност 11 586 625 лева”, пише в годишния доклад на Тръста и още:

"Непаричните вноски, внесени от акционерите, които са записали и придобили акции от новата емисия са следните:

Непарична вноска, внесена от акционера Тодор Батков:

А) Вземания за главници, лихви, неустойки и лихви за забава, придобити по силата на договори за прехвърляне на вземания (цесия), с които г-н Батков е придобил вземанията срещу дружеството по 63 договора за заеми от множество на брой кредитори на „ПФК Левски“ АД, както следва:

- „Ричлайн България“ АД – 1 бр. договор за заем;

- „Т. Б .Консулт“ ЕООД – 49 бр. договори за заем;

- „Белмезо“ ООД – 1 бр. договор за заем;

- „Транспорт Комерс“ ООД – 5 бр. договори за заем;

- „Експерт Трейдинг“ ЕООД – 1 бр. договор за заем;

- „Ричлайн Консулт“ ЕАД – 1 бр. договор за заем;

- „Седиан Камършъл Лимитид“ – 3 бр. договори за заем;

- „Ричлайн Ентърпрайзис Лимитид“ – 2 бр. договори за заем;

Б) Вземания за главници, лихви, неустойки и лихви за забава по 50 броя договори за парични заеми, сключени между Тодор Костадинов Батков като физическо лице и акционерното дружество. По част от договорите вземанията са само за лихви, неустойки и лихви за забава, поради обстоятелството, че или цялата, или в някои случаи част от главницата е била погасена, или главницата в цялост или отчасти е била цедирана на трето лице."

“Считаме, че придобиването на права върху акции от капитала на акционерното дружество, което е призвано да носи името „Левски“ следва да се извършва само при условията на пълна прозрачност, при ясни и публично известни условия, след предоставяне на съответните доказателства за произхода на средствата, с които става придобиването, както и гаранции за наличието на сериозни и добре обмислени намерения за развитието на клуба. Качеството на акционер в „Левски“ следва задължително да върви ръка за ръка с убеждението за пълна принадлежност към традиционните морални и исторически ценности, които за повече от 100 години са превърнали клуба в символ на най–чистите и висши стремежи на българския народ“, пише още в доклада и продължава:

“Бюджетът на ПФК Левски АД за първата половина на 2015 г. показва изключително голямото разми- наване между разходите и приходите от основната дейност на клуба. За периода януари - юни 2015 г. разходите на клуба възлизат на близо 4,5 млн. лв., докато очакваните приходи са близо 2 млн. лв. (в т.ч. даренията от кампанията „Левски е твой“). Дупката в бюджета за първата половина на годината е над 2,5 млн. лв., като ако изключим даренията, които не са по същество приход от основната дейност, то дупката набъбва до 3 млн. Лева.“

Годишен доклад на Тръст Синя България

източник: sinyabulgaria.org

“Изключително лоша практика бе създадена от изпълнителния директор на клуба Константин Баждеков. Той е подписвал договори през зимата на 2015 г. без да има санкция за това от Управителния съвет на клуба, което се явява законово нарушение. Според новата промяна в устава на ПФК Левски, инициирана от тръст „Синя България” и приета през декември 2014 г. от Общото събрание на акционерите, Управителният съвет трябва да дава разрешение за всеки трансфер, който ангажира клуба със сума над 200 000 лева за целия договор, в което са включени трансферни обезщетения, заплата за целия период, агентски комисионни и др. Смятаме, че това задълбочава тенденцията за липсата на прозрачност в трансферните операции, което е един от основните проблеми и в световния футбол”, се казва още в доклада.

“В последните години връзката на ПФК Левски с привържениците е на много ниско ниво или направо не същест- вува. Клубът е абдикирал от каквито и да било грижи към хората на ста- диона, не се и опитва да им осигури приятен престой, а при гостуванията феновете са оставени буквално на произвола на съдбата или по-точно на настроението на полицията и домакините, доминирани често от местни „феодали”. Многократно се случва мачовете да започват, докато се издевателства върху хората, опитващи се да влязат на стадиона, но това по никакъв начин не притеснява ръководните фактори в клуба”, продължава част от годишния доклад на Тръст „Синя България“.

Част от препоръките в края на доклада са:

- Трансформиране на ПФК „Левски” АД в публично дружество.

- Прехвърляне на акциите на „Дегерасо Лимитед” към физическото лице, което е техен собственик. 

- Прекратяване на нарушенията на устава на дружеството от страна на изпълнителния директор Константин Баждеков. 

Годишен доклад на Тръст Синя България

източник: sinyabulgaria.org