Литекс преодоля Черно море с 1:0 с гол на Бьорн Маарс Йонсен в 72-ата минута и  след много пропуски пред вратата на варненци. Ловчанлии запазиха челната позиция в елита с 18 точки след 9 кръга.

Логично треньорът на варненци Никола Спасов не рискува срещу бързата атака на ловчанлии с една от системите, които обича 3-4-3, а заложи на четирима в отбрана.

Литекс стартира с по-продължително владеене на топката, а гостите бяха по-прибрани.

Първата добра ситуация бе пред вратата на Черно море, но Петрус Бумал отправи слаб удар към Китанов в 12-ата минута.

В 15-ата бързоногият Асприля изпревари защитник на Черно море и се опита да прехвърли вратаря Китанов, но неуспешно.

Контузията на Кулибали още в 26-ата минута принуди Никола Спасов да прибере Даниел Георгиев в защита, а Бекир Расим се появи в игра на мястото на малиеца.

Черно море по никакъв начин не можеше да напусне своята половина, притиснат от Литекс. Защитата на варненци изглеждаше лесно преодолима за Асприля и компания, а в 36-ата минута само неточността в изстрела на Арсенио запази резултата нулев.

Литекс имаше превъзходство през първата част, но не успя да го оползотвори. Черно море бе твърде пасивен, задоволявайки се само с това да отбива устрема на домакините.

Нищо не се промени и след почивката. Литекс продължи да бъде далеч по-активният отбор, а Черно море се бранеше. Венков пък издъхваше при пробивите на бързоногия Асприля. На фона на превъзходството си, обаче, в нападенията на Литекс липсваше завършващ удар и това задържаше мача без гол.

Чак в 66-ата минута Курьор създаде първата изгодна ситуация за гол пред вратата на Винисиус. Бразилският страж изби удара му в корнер, но съдиите не забелязаха докосването му и дадоха аут.

Логичният гол в полза на Литекс падна доста късно в мача, но това сякаш бе неизбежно. Кристиян Малинов бе изведен отляво в 72-ата минута, изскочи зад гърба на отбраната и подаде на празна врата на Бьорн Маарс Йонсен, който нямаше какво друго да стори, освен да търкулне топката в мрежата – 1:0.

В 78-ата минута влезлият като смяна Вилиян Бижев не можа отблизо да отправи удар и да изравни, като топката премина между краката на нападателя на варненци.

Невероятен рейд направи Асприля в 80-ата минута. Той излезе сам срещу Китанов и уцели напречната греда на варненската врата.

В 83-ата минута Мехди Бурабия получи втори жълт и червен картон и остави „моряците“ с човек по-малко до края.

Арсенио Нунеш направи поредния голям пропуск пред вратата на Черно море, позволявайки на Китанов да парира удара му.

Селекционерът Ивайло Петев изгледа мача от трибуните в компанията на бившия играч на Литекс и ЦСКА, румънецът Еуген Трика

ЛИТЕКС – ЧЕРНО МОРЕ 1:0

1:0 Бьорн Маарс Йонсен 72

ЛИТЕКС: 31 Винисиус Баривиейра, 3 Антон Недялков, 5 Рафаел Перес, 16 Страхил Попов, 69 Елтон Дос Рейс, 6 Красимир Станоев, 93 Петрос Бумал /58-Никола Колев/, 15 Кристиан Малинов /73-Реян Даскалов/, 77 Арсенио Нунеш, 70 Данило Асприля, 9 Георги Минчев /52-Бьорн Маарс Йонсен /12 Александър Конов, 28 Пламен Гълъбов, 21 Александър Цветков, 88 Никола Колев, 17 Реян Даскалов, 11 Бьорн Маарс Йонсен, 8 Александър Георгиев/ Старши треньор - Лауренциу Регекампф

ЧЕРНО МОРЕ: 33 Георги Китанов, 4 Михаил Венков, 23 Жиньо, 6 Мамуту Кулибали /26-Бекир Расим/, Марчин Бургхард /75-Вилиян Бижев/, 84 Тодор Паланков, 21 Мехди Бурабия, 3 Даниел Георгиев, 14 Хуан Мануел Вареа /46-Живко Петков/, 19 Матиа Курьор, 77 Андреас Васев /40 Александър Чанович, 17 Мартин Костадинов, 7 Бекир Расим, 13 Симеон Райков, 11 Илиян Неделчев, 11 Живко Петков, 20 Вилиян Бижев/ Старши треньор - Никола Спасов.