Шампионът на България Лудогорец направи огромна крачка към третата си поредна титла от А група, след като в дербито на 36-ия кръг надиграха ЦСКА с 1:0. Вълнуващ край на мача донесе поредния успех на разградчани над „червените“, а героят се оказа резервата Йерун Луму. Младият холандец се разписа в 89-ата минута, а и двата отбора завършиха с намален състав след червени картони на Козмин Моци и Апостол Попов.

ВИДЕО ОТ МАЧА - ТУК!

Още в първите минути си пролича, че и двата отбора играят под напрежение, макар че до 10-ата минута Лудогорец успя да натика „червените“ в тяхната половина. Бранителите на ЦСКА изглеждаха смутени и в 4-ата минута допуснаха пряк свободен удар на около 22 метра фронтално срещу вратата. Върджил Мисиджан избра да шутира силно покрай стената, но нацели Венцислав Василев, а след рикошета кълбото излезе в корнер.

С цената на много нарушения и прекъсвания „армейците“ успяха да удържат първоначалния натиск. Припламнаха и първите искри на терена, като Апостол Попов и Върджил Мисиджан размениха не много приятни реплики край тъчлинията.

Малко изненадващо първият по-опасен шут бе дело на Тони Силва от „червените“. В 19-ата минута португалецът пое отдясно, стигна до наказателното поле и шутира силно към близкия ъгъл. Владислав Стоянов обаче внимаваше и боксира.

Шампионите се отчетоха с точен шут едва в 31-ата минута, когато Марселиньо получи повече пространство пред дъгата и стреля мощно, ала в центъра на вратата и улесни Мболи. Пет минути преди края левият бек на разградчани Йордан Минев се отличи с хубав изстрел от воле, който прелетя на половин метър покрай левия стълб.

Националът бе замесен и в последния по-интересен епизод преди почивката. Минев влезе остро в краката на Апостол Попов, с което провокира гневен изблик от Тони Силва. Доста от футболистите се включиха в разпрата, която приключи с жълти картони за Минев и Силва. Малко по-късно пък шампионите направиха принудителна смяна, като Георги Терзиев замени контузилия се Александър Александров.

Статуквото не само, че не се промени след почивката, но с напредването на мача превъзходството на Лудогорец ставаше все по-явно. В 57-ата минута Роман Безяк с малко късмет можеше да открие. Словенецът засече технично с десния крак, топката рикошира в Менди и описа опасна парабола над напречната греда. В крайна сметка всичко приключи с корнер, който не доведе до друга опасност за Мболи.

В 62-ата минута „орлите“ пропиляха първата от двете си много чисти възможности за гол. Райс Мболи излезе неразчетено при центриране на Кайсара и изпусна топката. Тя попадна у Марселиньо, който стреля покрай стража, но Валентин Илиев изникна на голлинията и предотврати попадението.

Седем минути по-късно Фабио Ешпиньо тества Мболи с не много силен, ала добре насочен далечен шут. Алжирецът плонжира ефектно и прибра топката.

В 78-ата минута шампионите пропиляха нов чудесен шанс. Кайсара центрира безадресно, но Аапостол Попов позволи на кълбото да мине между краката му. Зад него дебнеше Мисиджан, който с десния крак обаче от 8-9 метра стреля в аут.

В последните 10 минути инфарктните ситуации се редяха една след друга. Първо в 84-ата минута Жуниор Кишада не успя да преодолее Райс Мболи от упор, а това доведе до контраатака за ЦСКА. Неманя Милисавлевич успя да се измъкне от Козмин Моци при централната линия и се канеше да продължи с набега си, когато румънецът го посече брутално. Съдията Ивайло Стоянов не се подвоуми и вдигна директен червен картон на бранителя.

Само секунди по-късно друга резерва на „армейците“ - Иван Маркович открадна топката в половината на противника, напредна към вратата, но от 19 метра шутира безкрайно неточно.

Така се стигна до 89-ата минута, когато Кайсара за пореден път бе оставен да центрира отдясно. Апостол Попов закъсня фатално с покриването на Йерун Луму и младокът с атрактивен плонж прониза мрежата за 1:0.

Нервите отново взеха връх в заключителните минути и Апостол Попов изкара яда си със зверско влизане в краката на Георги Терзиев. Логично и той видя червения цвят в последния етюд от мача.

Със 74 точки и четири кръга до края Лудогорец изглежда ще защити титлата си. Вторият ЦСКА изостава със 7 точки, като има и мач повече от шампиона.

ЛУДОГОРЕЦ - ЦСКА 1:0

1:0 Луму 89'

ЛУДОГОРЕЦ: Стоянов /к/ - Кайсара, Моци, Ал. Александров (45' - Терзиев), Минев, Ешпиньо, Златински, М. Александров, Мисиджан (81'- Луму), Марселиньо, Безяк (76' - Кишада)

резерви: Чворович - Терзиев, Шоко, Дяков, Луму, Абало, Кишада

Ст. треньор: Стойчо Стоев

ЦСКА: Мболи - Василев, В. Илиев /к/, Менди, Попов, Сънди, Чочев, Силва (80' - Милисавлевич), Стоянов, Гъргоров (86' - М. Петров), Косоко (60' - Маркович)

резерви: Колев - Здр. Илиев, Янчев, Милисавлевич, М. Петров, Маркович, Крачунов

Ст. треньор: Стойчо Младенов

Стадион: "Лудогорец Арена" (Разград)