Локомотив 100-пира Ботев с 2:1 в стотното дерби на град Пловдив. Зоран Балдовалиев откри с глава в 14-ата минута. Мартин Камбуров покачи на 2:0 три минути по-късно.

Страхотен изстрел на Йордан Христов в 49-ата минута обаче върна надеждите за "канарчетата" - 2:1 за Локомотив, но това не бе достатъчно и домакините от "Лаута" удържаха успеха.

Локомотив не бе печелил в дербито в 9 шампионатни мача, като последната му победа дори бе служебна, чак през 2010 година.

Локомотив също така дръпна пред Ботев в класирането. Сега „черно-белите“ са временно седми с 14 точки, а две места зад тях – предпоследни, са „канарчетата“ с 12 пункта.

Първата възможност за гол се откри за Ботев, но в 11-ата минута Балтанов изпрати с глава топката в аут от изгодна позиция.

Веднага последва отговорът на „черно-белите“, а той беше и ефективен. Димо Бакалов асистира успешно двукратно в 14-ата и 17-ата минута, а изпратената от левия фланг топка първо бе засечена с глава от Балдовалиев за 1:0, а после ефектно с крак от Камбуров за 2:0.

Бързите попадения стресираха „канарчетата“ и те допуснаха две-три наивни грешки в следващите минути, които обаче не доведоха до покачване на резултата.

„Канарчетата“ после поизравниха играта, но се чувстваше, че са попарени от ранните голове във вратата си. Самочувствието на опитните футболисти на Локомотив пък бе видимо на топниво и почивката логично дойде при два чисти гола преднина за Локомотив.

Второто полувреме започна много добре за Ботев. Чудесен и силен изстрел на Йордан Христов в 49-ата минута върна надеждите за „канарчетата“ и резултатът бе намален – 2:1 за Локомотив.

Голът вдъхна живителни сили в състава на „канарчетата“, които изглеждаха преобразени в тези минути. Изглеждаше сякаш годинките започват да понатежават у някои от съперниците им, но...

После Балдовалиев се освободи великолепно след пас на Гъргоров, само за да стреля над вратата на Ботев.

Ботев обаче не губеше вяра. Лъчезар Балтанов можеше да се възползва от една грешка на вратаря Ел Каруби, но стражът успя да избие удара му в корнер в 78-ата минута.

Това обаче бе всичко в мача - Локомотив победи с 2:1 и сложи край на неприятната серия за себе си в дербито на Пловдив.

ЛОКО ПД – БОТЕВ ПД 2:1

1:0 Зоран Балдовалиев 14

2:0 Мартин Камбуров 17

2:1 Йордан Христов 49

ЛОКО ПД: 16 Ясеин Ел Каруби, 6 Кирил Котев, 3 Александър Тунчев, 71 Пламен Крумов, 22 Емил Гъргоров, 18 Христо Стамов, 19 Ванчо Траянов /61-Оливие Боне/, 22 Стефан Велев, 27 Димо Бакалов /81-Бирсент Карагарен/, 28 Зоран Балдовалиев, 11 Мартин Камбуров /12Александър Витанов, 5 Николай Димитров, 5 Георги Вълчев, 89 Йоан Ласиман, 90 Оливие Боне, 16 Айкут Янъков, 21 Бирсент Карагарен/ Старши треньор - Христо Колев

БОТЕВ: 1 Виктор Голас, 66 Орлин Старокин, 22 Пламен Николов, 6 Даниел Златков, 11 Йордан Христов, 24 Лазар Марин, 17 Лъчезар Балтанов, 88 Милен Гамаков /80-Божидар Васев/, 96 Даниел Генов /58-Нико Варела/, 91 Рихави Кифуети, 99 Жоел Омари Чибамба /46-Алекс Колев/ /21 Мартин Димитров, 28 Филип Филипов, 18 Радослав Терзиев, 7 Мариян Огнянов, 20 Николас Варела, 8 Божидар Васев, 9 Александър Колев/ Старши треньор - Ермин Шиляк.