С два точно изпълнени наказателни удара от Девин Букър 2.4 секунди преди края Финикс Сънс победи като домакин Портланд Трейл Блейзърс със 118:117 и запази живи надеждите си да спечели първото място в Западната конференция на Националната баскетболна асоциация.

До ситуациата се стигна, след като две секунди по-рано Роберт Ковингтън от отбора на Портланд бе фаулиран, но пропусна и двата си изстрела от наказателната линия. Портланд имаше още една възможност да спечели мача със сирената, но изстрелът за три точки на Си Джей МакКълъм бе неточен.

С успеха Финикс се доближи само на една победа от лидера в Западната конференция Юта Джаз, като и на двата отбора им остават още по два мача.

Крис Пол бе най-резултатен за Финикс с 26 точки. По 21 добавиха Камерън Пейн и Микал Бриджес, докато Букър приключи срещата с 18 точки.

За Портланд Деймиън Лилард реализира 41 точки, МакКълъм прибави 27, а с 16 остана Ковингтън.

Маями Хийт продължава гонитбата с Атланта Хоукс и Ню Йорк Никс за четвъртото място в Източната конференция, след като постигна лесна победа със 106:94 над лидера в класирането Филаделфия 76ърс. Загубата пък попречи на гостите да си гарантират и на теория първото място в конференцията.

Джими Бътлър бе най-резултатен за Маями с 21 точки, докато центърът Бам Адебайо се отчете с 18 точки и 12 борби. Гардът Тайлър Хиро съшо вкара 18 точки за "горещите", които имаха преднина от 19 точки на почивката.

За Филаделфия Тобайъс Харис бе водещ реализатор с 21 точки, докато Шейк Милтън добави 12.

Мачът ще се запомни с появата в игра на Удонис Хаслем през първото полувреме. 40-годишният център взе участие в мач за първи път през сезона, но бе изгонен от игра след само 2:40 минути заради спречкване с Дуайт Хауърд от тима на Филаделфия. По този начин Хаслем стана най-възрастният играч в последните 20 години, който бива гонен от игра с технически нарушения.

В класирането на Изток два кръга преди края на редовния сезон Филаделфия води с показатели от 47 победи и 23 загуби, на един мач пред втория Бруклин Нетс. Маями е на пето място с 39 победи и 31 загуби, колкото има и шестният Ню Йорк Никс. Тимът на Атланта Хоукс, който е четвърти, е с 40 победи и 31 загуби, като "ястребите" имат да изиграят само още един мач.

Мемфис Гризлис сложи край на надеждите на Сакраменто Кингс за участие в плей-ин турнира след домакинска победа със 116:110. По този начин "кралете" ще пропуснат плейофите в НБА за 15-а поредна година, което е антирекорд в историята на лигата.

Сакраменто имаше преднина от 8 точки малко след началото на последната четвърт, но серия от 13:0 в заключутелните минути даде успеха на домакините от Мемфис.

Дилиън Брукс вкара 30 точки за "гризлитата", а с "дабъл-дабъл" от 24 точки и 13 борби остана центърът Йонас Валанчиунас. За Сакраменто 31 точки вкара Джъстин Джеймс, докато Чимези Мету се отчете със 17.

За Мемфис това бе четвърта поредна победа. Отборът от щата Тенеси е девети в Западната конференция с 37 победи и 33 загуби, колкото има и осмият Голдън Стейт Уориърс. Заедно с тима на Сан Антонио Спърс (33-37) трите имат гарантирано място в плей-ин турнира, като към тях ще се присъедини и завършилият на седмо място, който ще бъде един измежду Далас Маверикс, Портланд Трейл Блейзърс и Лос Анджелис Лейкърс.

Първенство на Националната баскетболна лига на САЩ и Канада (НБА), мачове от редовния сезон:

Източна конференция:
Атлантическа дивизия: Филаделфия 47 победи/23 загуби, Бруклин 46/24, Ню Йорк 39/31
Централна дивизия: Милуоки 45/25, Индиана 33/37, Чикаго 30/40
Югоизточна дивизия: Атланта 40/31, Маями 39/31, Шарлът 33/37