Загубата с 1:2 от Мидтиланд в Лига Европа без съмнение отбеляза една от най-унизителните страници в иначе бляскавата история на Манчестър Юнайтед. Поредният горчив хап, който феновете на „червените дяволи“ бяха обречени да преглътнат, ги поставя в преодолима, но в същото време и неприятна ситуация преди реванша от 1/16-финалите през следващата седмица на „Олд Трафорд“.

Падението в Дания от друга страна бе истински дар за критиците на мениджъра Луис ван Гаал, под чийто крака почвата започва да става все по-нестабилна и по-нестабилна. Ако издънката, която далеч още не е фатална, беше единичен случай, може би нямаше да се вдигне такъв шум. Друг е въпросът, че това далеч не е първият случай, в който „червените дяволи“ записват потресаващи резултати при холандеца, който кара своя втори сезон начело на тима.

Ето и най-унизителните мигове на Ван Гал, начело на Юнайтед:

10. Манчестър Юнайтед – Саутхемптън 0:1 (23 януари 2016) – цялата инерция, която беше насъбрана с победата над Ливърпул на „Анфийлд“ беше пропиляна с лека ръка. „Червените дяволи“ направиха поредния си безличен домакински мач, който донесе дебютния гол на Чарли Остин за „светците“. Според медиите в Англия най-доброто олицетворение на мача е бил един фен пред пресложите, който е молел журналистите най-сетне да напишат колко зле е всичко.

9. Манчестър Юнайтед – Уест Бромич 0:1 (2 май 2015 година) – въпросният мач отбеляза серия от три поредни загуби за клуба, каквато там не помнеха от декември 2001 година. Освен всичко друго двубоят беше третият поред у дома без отбелязан гол, а подобен карък не беше гонил „червените дяволи“ от 2007 година. За Уест Бром героят беше Йонас Олсон, който отклони подаване на Крис Брънт от пряк свободен удар.

8. Кеймбридж – Манчестър Юнайтед 0:0 (23 януари 2015) – Дори и с титулярите си Юнайтед изглеждаше адски посредствено срещу тима от Втора лига, когато двата клуба се срещнаха в четвъртия кръг на ФА Къп. Тимът на Ван Гаал отправи едва 6 изстрела към противниковата врата за 90-те минути, като само можеше да благодари на Джош Коулсън от Кеймбридж, който с глава стреля над вратата им почти от упор и ги спаси от по-голяма излагация.

7. Манчестър Юнайтед – Мидълзбро 0:0 (28 октомври 2015 година) – още една доза турнирно унижение, този път за Купата на Лигата. 120 минути футбол на „Олд Трафорд“ така и не донесоха гол във вратата на съперника от Чемпиъншип, който си извоюва място в следващата фаза при изстрелите от бялата точка. Така Юнайтед бързо зачеркна от сметките си шанса за требъл през настоящата кампания.

6. Арсенал – Манчестър Юнайтед 3:0 (4 октомври 2015) - „червените дяволи“ буквално бяха унищожени в първите 20 минути от дербито на „Емиратс“. Две попадения на Алексис Санчес и едно на Месут Йозил приключиха интригата още преди тимът на Ван Гаал да си поеме глътка свеж въздух. Халфовата линия и защитата на Юнайтед изобщо нямаше отговор на скоростта, която „топчиите“ показаха.

5. Евертън – Манчестър Юнайтед 3:0 (26 април 2015 година) – тъмен, тъмен ден на „Гудисън Парк“, втори поред след онова 0:2 в последния мач на Дейвид Мойс през предишната кампания. Джеймс Маккарти, Джон Стоунс и Кевин Миралас опънаха мрежата зад Де Хеа, който беше единственият, към когото Ван Гаал нямаше забележки.

4. Лестър – Манчестър Юнайтед 5:3 (21 септември 2014 година) – мач на нежеланите рекорди. На „Кинг Пауър Стейдиъм“ Юнайтед тотално се сгромоляса, като изтърва аванс от 3:1 и допусна 4 попадения в рамките на 28 минути. За първи път в историята си „червените дяволи“ допуснаха четири или повече гола срещу отбор-новак в елита, а също и допуснаха и дебютно поражение във Висшата лига след аванс от 2 гола в своя полза.

3. Волфсбург – Манчестър Юнайтед 3:2 (8 декември 2015 година) – хаотична загуба в Германия, която изхвърли отбора от групите на Шампионската лига и го запрати към Лига Европа. Истинската лудост настъпи в заключителните 10 минути, когато Юнайтед допусна решителния трети гол в мрежата си, а Крис Смолинг трябваше да се превъплъщава в атакуващ халф.

2. МК Донс – Манчестър Юнайтед 4:0 (24 август 2014 година) – това не беше първата загуба на Ван Гаал като мениджър на Юнайтед (тя дойде още при дебюта му срещу Суонси) – ала определено може да мине за най-срамната. Уил Григ и Беник Афобе вкараха по два гола срещу на хартия силния тим на „червените дяволи“, сред който личаха имената на Давид де Хеа, Дани Уелбек, Хавиер Ернандес и Джони Еванс.

1. Мидтиланд – Манчестър Юнайтед 2:1 (19 февруари 2016 година) – може би се чудите защо снощното поражение води класацията. Само един щрих ще ви избави от съмненията – градчето Хернинг, където е стадионът на датския шампион, има население от 47 765 души. За сравнение капацитетът на „Олд Трафорд“ е 75 хиляди. Общо взето все едно мишка да изяде котка. Дали Реал Мадрид, Барселона и Байерн биха загубили от Мидтиланд? От уважение към подвига на датчаните ще кажем само - „много, много малко вероятно“.