Изпълнителният директор на ЦСКА Александър Тодоров отново коментира темата с предстоящото навлизане на синдик в клуба и очакваното бъдеще за „червените“.

„Това е единият от пътищата за оздравяване на дружеството.

Другият месец ще има дело за несъстоятелност, на което най-вероятно съдът ще стартира процедурата, в която ща бъде назначен синдик. Направихме 2013-а година опит да не се стига до този фалит и тази процедура, но стратегията не се осъществи. Винаги съм оптимист. Най-вероятно този клуб ще мине през своя катарзис и пречистване и ще бъде по-силен отвсякога“, сподели Александър Тодоров в предаването „Спорт 7“.

Той разкр, че фирма „Юнис“ ще заведе дело за несъстоятелност срещу ЦСКА.

„Фирма Юнис е извършвала строителни работи на Панчарево и имахме доста сериозни спорове, дали трябва нещо да се плати. По тази причина фирмата Юнис заведе дело за несъстоятелност към нас. И да желаем, и да не желаем това е единственият начин в момента, тъй като с влизането във В група всички договори, които имахме, ги изгубихме, т.е. активи. Те съставляваха повече от 80% от активите на клуба. Дружеството се декапитализира и аз като изпълнителен директор трябваше да уведомя съда. Съдът ще назначи вещи лица, които ще установят вещи лица и най-вероятно ще назначи синдик и ще стартира процедура по несъстоятелност. Всичко е възможно, но това е в ръцете на съда“, заяви Тодоров и продължи:

„Парите към НАП са в друга категория и най-вероятно ще трябва да бъдат изплатени. Поне главницата със сигурност. 10 милиона и 800 хиляди е цялата сума, главницата е около 7 милиона. По отношение на другата група кредитори ще започне процедура и най-вероятно, но синдикът ще предложи план за оздравяване. Това означава, че всички кредитори трябва да намялат голяма част от сумите си, т.е. да намалят исканите суми със 70-80%, за да получат нещо. В противен случай, клубът не притежава активи и ако той бъде ликвидиран, те няма да получат нищо. Така че за всеки е по-добре да поучи 10-20% от сумата, отколкото да не получи нищо. Това е процес на преговори и решение на Общото събрание на клуба. Към момента балансът за шестмесецието, което ще представим пред НАП е около 22 милиона задължения. Това са всички задължения на клуба.“

„Ще продължим да опитваме да се отървем от част от задълженията. Дори и в процеса на несъстоятелност. Новото дружество е 90% собственост на старото, така че има някаква възможност, чисто правна, новото да замени старото. За мен това ще стане доста трудно, тъй като трябва воля от футболния съюз, от държавата, а и ФИФА и УЕФА наблюдават отблизо процеса, ако не бяхме известен клуб сигурно щеше да е много лесно, но сега всяко едно действие се гледа под лупа“, каза още Александър Тодоров и добави:

„Ако няма някакви сериозни сътресения догодина по това време може да е приключила процедурата и клубът да е излязал от процедурата по несъстоятелност.“

„Реално призивът за плащане на данъците трябва да е към всички клубове. Няма клуб в А група, които да няма задължения. Не съм участвал в декларацията за приличие от феновете. Трябва сериозно правителството да се обърне и да помогне, както помага на всички останали клубове, да помогне и на ЦСКА, особено за базата. Разговаряли сме с Министерството многократно да се преразгледа настоящият договор, за да можем да привлечем инвеститори. С министър Кралев започнахме разговори за нов договор, но след събитията през лятото в ЦСКА, диалогът беше спрян, но се надявам в най-скоро време да бъде възстановен. Точно за базата в Панчарево смятам, че още от другия месец ще има инвестиране от г-н Ганчев. Тя в момента не се използва. Там има един терен и нищо повече. Няма нито съблекални. Нито течаща вода. Това не е база в момента, а едно запустяло място“, коментира още Тодоров и продължи:

„Имал съм с другите собственици, не с г-н Ганчев, а с г-н Инджов, разговори за оставане, но ако смятат, че мога да съм полезен ще помогна с каквото мога. Доста физически и психически сили съм хвърлил и ми е по-трудничко, но ако смятат, че с нещо мога да помогна, ще помогна. При всички положения трябва да се реши този проблем. Тъй като изпълнителният директор трябва да е един, тъй като се получават изкривявания в мениджмънта. Има разминавания и е трудно в самото управление, тъй като се получава изкривяване на информацията. Няма как двама души да водят мениджмънта. И Пламен Марков е представляващ новото дружество. Няма как да се раздели финансово и спротно-технически ръководството.“

За уволненията в школата на ЦСКА, Тодоров обясни: „Точно в тази част г-н Марков направи и представи нова структура на ДЮШ. Отборите бяха намалени от 11 на 6. Нормално беше да се разделим с част от треньорите. Трябваше доста от децата да бъдат освободени.“

Включете се в новия Viber публичен чат на Gong.bg - следете коментарите под новините на журналистите в Гонг!