България отново има четвъртфиналист в турнир от Големия шлем! Григор Димитров стигна до топ 8 на Аустрелиън Оупън след успех с 3:1 сета - 2:6, 7:6(2), 6:2, над Денис Истомин.

Истомин сътвори най-голямата сензация в турнира, отстранявайки шампиона Новак Джокович. Срещу Димитров обаче узбекът не успя да сътвори нова изненада и отпадна, макар и след достойна битка, в която на представянето му повлия и мускулно разтежение. Григор от своя страна демонстрира необходимото за победата ниво и заслужено стигна до втория си четвъртфинал в Мелбърн. Там негов съперник ще бъде Давид Гофен, който отстрани Доминик Тийм също в четири сета.

Двубоят ще бъде в сряда, а българинът е спечелил единствения мач помежду им до този момент.

Какво трябва да знаем за следващото препятствие пред Григор Димитров?

Мачът срещу Истомин не бе никак лесен за Григор. Узбекът започна мача по страхотен начин и в първия сет напълно надиграваше българина, чиято игра бе изпълнена с грешки.

За щастие през втория сет Димитров стабилизира представянето си. Истомин продължаваше да има леко предимство, но се стигна до тайбрек, в който българинът показа класата си и след 7:2 изравни резултата.

В тайбрека Истомин получи разтежение, което повлия на играта му. Гришо се възползва и поведе с 3:0 след пробив, след което завърши сета с нов пробив за 6:2.

В четвъртия сет на корта имаше само един тенисист и след 6:1 Григор Димитров уаакони своето място в четвъртфиналите на турнира!

Григор: Просто съм щастлив и оценявам успеха

Гофен впечатлен от формата на Григор Димитров

Ето как се разви мачът:

Първи сет 2:6

Мачът започна с впечатляващо маратонски разиграване, което само ни загатна за това, което ни очаква в следващите часове. Истомин взе първото си подаване без проблеми, а Григор направи същото без много усилия. Мощният сервис на Истомин му донесе нов комфортен гейм за 2:1, но Гришо отговори с първия в мача гейм на 0 за 2:2.

Първият по-завързан гейм бе петият. В него Димитров поведе с 30:15, а след добър ретур направи 40:40. Узбекът обаче взе следващите две разигравания и поведе с 3:2.

За съжаление на сервиса на Григор последваха две грешки от негова страна, а мощен ретур на Истомин значеше 0:40 и три шанса за пробив. Първите две бяха спасени, но при четвъртата удар с рамката узакони първия брейк в мача. Бърз гейм на 0 пък затвърди пробива и при 5:2 доближи Истомин само на гейм от успех в сета.

За съжаление Димитров продължи да прави непредизвикани грешки и набързо даде още един пробив, след който сетът приключи с 2:6 след само 27 минути игра.

Втори сет 7:6(2)

След пробива в края, Истомин имаше предимството да сервира първи във втория сет. Григор опита да бъде агресивен отрано, стигна до 30:30, но мощният сервис на узбека му осигури ранното предимство.

Григор бе през угрозата да допусне нов пробив, след като ретурите на Истомин му осигуриха 40:15. Ас за 30:40 и още три добри първи сервиса спасиха ситуацията за 1:1.

Нов гейм за Истомин отново застави Григор да сервира, а за първи път от доста време сервис геймът на българина бе безпроблемен и доведе до 2:2.

Истомин продължи да бъде перфектен на свой сервис, но постепенно и играта на Димитров се стабилизира и той също взе комфортно следващите си два "задължителни" гейма за 4:4.

Двамата си размениха по още един гейм преди при 5:5 Димитров да стигне до първите си изобщо точки за пробив. Търпелива и разнообразна игра му донесе тази възможност при 30:40. Истомин обаче се спаси с ас, при който топката едва докосна линията. Последва двойна грешка и нов брейкбол пред българина. И той обаче бе спасен с ас на узбека, който с още два прекрасни начални удара си осигури минимум тайбрек в сета. А той бе факт след бърз гейм за Григор.

За щастие именно в тайбрека Димитров демонстрира най-добрата си игра. След два хубави сервиса резултатът бе 2:1, а след добро разиграване българинът направи първия минипробив за 3:1. След грешка на съперника авансът вече бе 4:1. Все пак Истомин върна един минипробив с минаващ форхенд покрай излезлия на мрежата Григор. Димитров обаче направи същото за 6:2, осигурявайки си 4 сетбола. Още първия пък бе оползотворен с топка в аут на Истомин.

Трети сет 6:2

В тайбрека Истомин явно получи разтежение, което наложи получаването на медицинска помощ преди старта на третата част. Проблемът очевидно бе налице, защото в първите геймове узбекът се движеше трудно по корта. Това доведе до перфектен старт за Григор - два сервис гейма на 0, между които постигна и бърз пробив.

Истомин спря серията на българина за 3:1, а постепенно показа признаци, че болкоуспокояващите са подействали. Последва труден сервис гейм на Гришо. Той дори трябваше да спасява точка за пробив при 30:40. Ситуацията бе спасена с ас на втори сервис, след който българинът стигна до 4:1.

Димитров успя да стигне от 0:40 до 40:40 в шестия гейм, но Истомин вссе пак взе подаването си. Григор обаче отговори с гейм на 0.

А сетът завърши още в следващия гейм! При 15:40 Димитров си осигури два шанса за пробив, първият бе пропилян с лош ретур в аут, но при втория прошка нямаше и Гришо се доближи на сет от място в топ 8 на турнира.

Четвърти сет 6:1

Истомин взе медицински таймаут и преди началото на четвъртия сет. Узбекът обаче очевидно имаше затруднения с движението си по корта. Григор взе първия гейм на 15, след което се възползва от по-слабия вече сервис на съперника и направи пробив на 0. Той бе затвърден с нов гейм на 0 за 3:0. Истомин избегна "геврека", но просто доиграваше мача. Григор взе следващите три гейма и след 6:1 сложи край на мача.

Треньорът на Гришо: Още малко работа и ще е опасен за всеки