Люис Хамилтън спечели 42-то си състезание от Формула 1, като триумфира в Гран При на Русия.

Пред погледа на Владимир Путин и Бърни Екълстън, Хамилтън спечели с лекота, след като основният му конкурент за титлата Нико Розберг отпадна от състезанието рано-рано.

Разликата между тях е вече 73 точки, с четири оставащи кръга.

В петата обиколка Нико Розберг получи технически проблем с педала на спирачките, и Люис Хамилтън успя да вземе първото място. Розберг се прибра безславно в бокса, и почти загуби надежди за титлата.

Втората позиция остана за Себастиан Фетел, а третото  място - за Серхио Перес.

Това е деветата победа на Хамилтън за сезона, като той вече има 302 точки в класирането при пилотите. Втори се нареди Фетел, след като измести Розберг и е вече с 236 точки. Розберг е на трето място с 229. Хамилтън може да си осигури титлата още на 25 октомври на Гран при на САЩ.

Нико Розберг успя да задържи първото си място на старта, след като спечели квалификацията. Кола на сигурността влезе още в първата обиколка, след старта, когато болидите на Нико Хюлкенберг и Маркус Ериксон се сбутаха, след като Хюлкенберг се завъртя.

Розберг докладва за проблема със спирачките в петата обиколка, и екипът му накрая се принуди да го изтегли от състезанието.

Второ влизане на кола за сигурността се наложи в 12-та обиколка, след ужасна катастрофа на Ромен Грожан. Грожан се отърва невредим, след като болидът му се разби в мантинелата на третия завой. До 17-та обиколка колата за сигурността остана пред пилотите.

Чак към 25-та обиколка пилотите започнаха да влизат в бокса за смяна на гуми.

Карлос Сайнс-младши пак преживя неприятен момент в 47-та обиколка, като парче от болида му остана на пистата, след проблеми със спирачките. Кола на сигурността обаче не влезе за трети път, след като смел служител пробяга през трасето, за да събере парчето, и да може състезанието да продължи. Испанският пилот на Торо Росо отново не завърши. Испанецът катастрофира вчера в свободната тренировка и бе откаран в болница. Лекарите разрешиха на пилота да стартира днес, но той отново се завъртя в същия участък и отпадна от състезанието 5 обиколки преди края.

Финалната обиколка пък предложи страшни емоции, като битката за третото място изхвърли Валтери Ботас и Кими Райконен, и го даде на Серхио Перес! Райконен все пак завърши, но на пето място, а Перес се качи на подиума.

Следващото състезание е Гран при на САЩ в Остин на 25 октомври.