Люис Хамилтън отново се върна на върха в световния шампионат във Формула 1. Пилотът на Мерцедес спечели петото за годината състезание в календара - Гран при на Испания на пистата в Барселона, след като потегли втори, но още на старта изпревари своя съотборник Валтер Ботас (спечелил полпозишън в квалификацията).

Финландецът остана втори, с което Мерцедес спечели пета двойна победа от началото на година - абсолютен и невиждан до момента рекорд за двойни победи на един отбор във Формула 1. Трети на почетната стълбичка се нареди пилотът на Ред Бул Макс Верстапен.

Хамилтън

източник: Gulliver/GettyImages

Така Хамилтън триумфира в състезанията в Бахрейн, Китай и Испания. Това е и 76-ти успех на 5-кратния световен шампион във Формула 1.

Валтери Ботас е с победи в Австралия и Азербайджан.

След лош старт потеглилият трети Себастиан Фетел отстъпи третата позиция на Верстапен. 5-ти остана колегата му във Ферари Шарл Льоклер. Топ 10 в Гран при на Испания допълниха още Пиер Гасли, Кевин Магнусен, Карлос Сайнц, Даниел Квият и Ромейн Грожан.

Хамилтън

Катастрофа между Ландо Норис и Ланс Щрол вкара на пистата кола за сигурност в 46-ата обиколка, която се задържа на трасето 7 обиколки. Това позволи на Хамилтън да мине през свободен бокс и да завърши спокойно състезанието до края.

На пистата в Каталуня Хамилтън взе и точката за най-бърза обиколка - 1:18.492 минута.

В момента англичанинът е лидер в световния шампионат със 112 точки. Ботас е втори със 105, а трети е Макс Верстапен с 66 т.

18. Роберт Кубица (Полша), Уилямс - на 1 обиколка

Най-бърза обиколка: Люис Хамилтън - 1:18.492 минута в 54-ата (средна скорост 248,219 км/ч)

Отпаднали:

Ланс Строл (Канада), Рейсинг Пойнт - 44 обиколка

Ландо Норис (Великобритания), Макларън - 44 обиколка

66-а обиколка - Край на Гран при на Испания! Люис Хамилтън спечели своето трето състезание през сезона!

65-а обиколка - последна обиколка, Хамилтън държи лидерството с повече от 4 секунди пред Ботас...

60-а обиколка - Сайнц е на 2,4 секунди зад Магнусен и се бори за 7-ото място.

58-a обиколка - Карлос Сайнц изпреварва Магнусен и вече е 6-ти.

56-а обиколка - 10 обиколки до края, ето ги и най-бързите времена в отделните сектори..

​55-а обиколка - Грожан и Магнусен се борят за 7-ата позиция.

54-а обиколка - Сайнц вече е 9-ти, изпреварвайки Даниел Квият.  .

53-а обиколка - Състезанието е рестартирано. колата за сигурност излезе от пистата.

48-a обиколка - Изглежда, че вината е на Норис при сблъсъка с Щрол.

47-а обиколка - добра новина за Хамилтън. Той мина през свободен питстоп, но се върна лидер.

46-а обиколка - Ланс Щрол и Ландо Норис се удари и излязоха от очертанията на трасето. И двамата отпаднаха от състезанието. Жълт флаг и кола за сигурност.

43-а обиколка - Верстапен също спря за втори път в бокса, но се появи пред Фетел. Льоклер излиза трети.

Кадър от старта в Гран при на Испания...

42-а обиколка - Ландо Норис показва най-добри показатели при достигнатата скорост.  Фетел влезе за втори път в бокса. Появява се пред Пиер Гасли на 5-а позиция.

39-а обиколка - Квият изпреварва Магнусен и вече е 8-ми.

36-а обиколка - Себастиан Фетел изпревари Шарл Льоклер (все още не е спирал в бокса), на почти 2 секунди пред него е. Верстапен е трети с преднина от 24 секунди пред Фетел.

33-а обиколка - Хамилтън е с 8,6 секунди пред Ботас. Фетел натиска Льоклер и в момента е по-бърз.

28-а обиколка - Хамилтън и Ботас влязоха в бокса, но това не им попречи да задържат лидерството си. Ботас е на 4 секунди пред Верстапен. Хамилтън и Ботас са с средномеки гуми. Верстапен е с меки, Льоклер с твърди, Фетел със средномеки.

27-а обиколка - Льоклер сложи твърди гуми след спирането в бокса.

26-а обиколка - Даниел Квият вече е 15-ти, разминава Райконен. Фетел с най-бърза обиколка.

24-а обиколка - Рикардо изпреварва Сайнц.

22-ра обиколка - Верстапен и Фетел влязоха в бокса. Льоклер вече е 3-ти, но на 18 секунди зад Ботас. Лидери остават пилотите на Мерцедес.

18-a обиколка - Хамилтън държи здраво първата позиция. Разликата между първия и втория е 4,3 секунди. Сайнц има проблеми с гумите, Рикардо е на 2 секунди от него.

17-а обиколка - Льоклкер остава на 5 секунди от Верстапен.

14-а обиколка - битка между Рикардо и Сайнц за 12-ата позиция.

13-a обиколка - Льоклер вече притиска Верстапен.

11-а обиколка - Хюлкенберг вече е 15-ти, след като прогресира много. Норис загуби шест позиции, след като започна 11-ти.

12-а обиколка - по-бързият Льоклер пропусна пред себе си Себастиан Фетел след отборни заповеди.

10-a обиколка - Льоклер притисна Ветел на първи завой, но германецът не е даде. И двамата загубиха време зад третия Верстапен.

8-а обиколка - Хамилтън напредва уверено, вече е с 2,6 секунди пред Ботас.

3-та обиколка - Хамилтън е лидер с 1,7 секунди пред Ботас.

2-ра обиколка - Верстапен е трети пред двете Ферарита. Сайнц бе изпреварен от Албон. Норис отстъпи до 16-ата позиция.

1-ва обиколка - Прекрасен старт за Хамилтън, изпревари Ботас на старта. Фетел започна лошо, Верстапен и Ботас го разминаха. Фетел излезе от пистата, но се върна 5-ти.

Започваме - старт на състезанието!

Загряваща обиколка, всичко е готово.

Добър ден! Гран при на Испания, пети старт за сезона. 66 обиколки до финала. Лидерът в шампионата Валтери Ботас потегля от полпозишън, докато неговият съотборник Люис Хамилтън стартира втори. Трети е Себастиан Фетел...