Четирикратният световен шампион Макс Верстапен с Ред Бул спечели първата си победа за сезона, след като триумфира в състезанието за Гран при на Япония във Формула 1! Нидерландецът потегли от първа позиция на пистата „Сузука“ и след едно доминатно представяне не я изпусна до финала, с изключение на обиколките след единствения си бокс. Всъщност адаптацията му към трасето не би трябвало да е изненада, тъй като победата му е четвърта в Япония, което е нов рекорд на трасето, и общо 64-а в кариерата му.

Снимки: Gulliver/GettyImages
98 снимки

Макларън така и не успяха да окажат сериозен натиск, като Ландо Норис не се доближи до обсега на DRS, за да опита изпреварване. Норис завърши втори, на 1,4 секунди зад Верстапен, а съотборникът му Оскар Пиастри допълни подиума, само на 0,7 секунди след него. 

Шарл Льоклер с болида на Ферари остана непосредствено извън Топ 3, тъй като машината му не разполагаше с нужната скорост, за да се конкурира с британския отбор. Зад монегаска финишираха Джордж Ръсел и младият Кими Антонели с двата болида на Мерцедес, като вторият записа най-бързата обиколка в надпреварата. Топ 10 допълниха Люис Хамилтън, който продължава адаптацията си в отбора на Ферари, Исак Хаджар с Рейсинг Булс, Александър Албън с Уилямс и Оливър Беарман с Хаас.

Представителят на домакините от Япония – Юки Цунода, се нареди на 12-о място при дебюта си за Ред Бул и беше избран за Пилот на деня. Състезанието на „Сузука“ премина при сравнително сухи условия, което предотврати обичайните инциденти, характерни за това трасе.

Антонели имаше ден за историческите книги, като стана най-младият пилот, състезавал се във Формула 1, като подобри рекорда на Верстапен от 2016-а година само с два дни. 18-годишният младеж стана и най-младият пилот, успял да направи най-бързата обиколка в Гран При. Друг новобранец - французинът от алжирски произход Исак Хаджар, отбеляза първите точки в кариерата си, като завърши осми, а Алекс Албън продължи серията си от влизания в Топ 10 през 2025-а година. Всичките 20 пилоти завършиха в "Сузука", нещо, което беше постигнато едва четири пъти през миналия сезон.

Макс се доближи само на точка до Ландо Норис в класирането при пилотите. Ландо е с 62 точки, Верстапен с 61. Трети е Пиастри с 49. Следващото състезание е за Гран при на Бахрейн на пистата "Сахир" още следващия уикенд.


Световният шампион Макс Верстапен запази лидерската си позиция пред двете коли на Макларън и поведе колоната в първата обиколка на Гран При на Япония. Първите 15 пилота стартираха със средно твърди гуми, с изключение на Люис Хамилтън, който заложи на твърдия комплект. Фернандо Алонсо успя да изпревари Пиер Гасли още в първата обиколка, докато останалите състезатели поддържат дистанция и карат предпазливо. След един тур Верстапен водеше с почти една секунда преднина пред Ландо Норис, а Оскар Пиастри е трети, на 1,6 секунди зад лидера. Според ФИА, вероятността да има дъжд в близките 20 минути бе 20%.

В третата обиколка Верстапен вече имаше аванс от една секунда пред Норис, а Пиастри изоставаше с две от лидера, докато Льоклер вървеше четвърти на около четири секунди от лидера. Андреа Кими Антонели пък пресече шикана, но се върна без проблеми на пистата.

Авансът на Макс пред Ландо в петия тур бе секунда и половина, а Пиастри бе на 0,7 секунди от съотборника си. Люис Хамилтън пък пробва атака и изпревари Исак Хаджар в DRS-зоната за седмата позиция. В седмата обиколка Норис изоставаше на 1,8 секунди от Верстапен, а Пиастри е на 0,6 секунди от второто място.

В деветия тур Верстапен вече имаше преднина от две секунди пред Норис, а Пиастри бе на три секунди от нидерландеца. Льоклер си беше четвърти, на около една секуна пред Джордж Ръсел. В същото време Норис получи предупреждение, че в 20 обиколка може да превали за около една обиколка.

Ланс Строл първи от пилотите влезе да дмяна на гуми в десетата обиколка и сложи твърди сликове. В следващите две обилколи пък Ръсел успя да намали разликата с Льоклер и влезе DRS-зоната му. 

Норис вече изоставаше с 1,9 секунди зад Верстапен в 13-ата обиколка, а Льоклер отново дръпна пред Ръсел с 1,2 секунди. Два тура по-късно Ландо беше по-бърз от Макс в първия сектор, но пък започна да губи скорост във втория в сравнение с времето на нидерландеца - световният шампион водеше с Верстапен водеше с 2.1 секунди.

В 16-ата обилколка Джак Дуън влезе при механиците за твърди гуми. След нови два тура Верстапен бе на 1,8 секунди пред Норис, на когото съобщиха, че губи време и трябва да използват пресичаща стратегия.

В 20-ата обиколка Ръсел влезе в бокса за 2,3 секунди и се върна с твърдите гуми. Норис пък се доближаваше до Верстапен, който пита по радиото дали трябва да натиска, за да дръпне отново напред. И получава положителен отговор. Тур по-късно Пиастри влезе бокса за твърди гуми и се завърна девети. На почти три секунди пред него е Оливър Беарман, а Пиастри покри Ръсел.

Веднага след това Верстапен и Норис едни след друг в бокса, на при излизането Ландо мина през тревата, след като атакува Макс и двамата бяха много близо до това да се ударят. Боксът на нидерландеца се оказа по-бавен - 3,3 секунди. След това двамата се оплакваха по радиото как единият избутал другия. Стюардите разгледаха ситуацията за потенциален инцидент, но не взеха по-сериозни мерки.

Цунода също беше бокса за 2,9 секунди. В 26-ата обиколка лидер бе Андреа Кими Антонели, който се превърна в най-младия лидер на състезание в историята на Формула 1, пред Люис Хамилтън и Верстапен, който успя да покрие стратегията и на двете коли на Макларън, които бяха зад него.

Към 30-ия тур Антонели и Хамилтън бяха начело, но и двамата още не бяха спирали в бокса. Верстапен вървеше трети с 1,7 секунди аванс пред Норис. В следващата обиколка Хамилтън най-сетне влезе за смяна на гуми, след като блокира колелата си на спирането за последния шикан. Верстапен мина пред него, а британецът се върна седми, на десет секунди зад Ръсел.

В 32-ия тур и Антонели се отби при механиците си и сложи твърди сликове, след като направи отлична серия със средно твърдите. Италианецът се завърна на шедтата позиция.

Верстапен имаше преднина от 1,4 секунди пред Норис в 34-ата обиколка, а Пиастри бе трети с 1,3 секунди изоставане от съотборника си. 

Макс опита да натисне в следващите обиколки, за да вземе преднина пред двамата пилоти на Макларън, но първите трима бяха събрани в около 2,2 секунди към 39-ата обиколка.

В следавщия тур Пиастри вече застигаше Норис, като разликата бе само 0,8 секунди. Верстапен пък беше на секунда и половина пред тях. Австралиецът дори поиска размяна на позициите с Норис в 44-ата обиколка, за да атакува Верстапен. Макс бе на 1,3 секунди пред Норис, а Оскар - на 0,7 зад Ландо.

В следващия тур двамата пилоти на Макларън бяха на 0,3 секунди един от друг, но не получиха разрешение да си разменят местата. Верстапен водеше с 1,4 секунди пред тях.

Пет тура преди края Верстапен имаше само секунда аванс пред Норис, който пък бе на 0,7 пред Пиастри. Интересното бе, че към мовента единствената промяна в Топ 10 бе свързана с Хамилтън, който от осми премина на седмата позииця, изоставайки от двата пилота на бившия си тим Мерцедес. Пред тях бе Льоклер на четвъртото място. 

В крайна сметка позициите на пилотите се запази непроменена до финала. Макс Верстапен водеше от старта до финала, с изключение на обиколките след единствения си бокс и завоюва първата си победа за сезона. Макларън така и не успяха да окажат сериозен натиск, като Ландо Норис не се доближи до обсега на DRS, за да опита изпреварване. Норис завърши втори, на 1,4 секунди зад Верстапен, а съотборникът му Оскар Пиастри допълни подиума, само на 0,7 секунди след него. Това бе четвърта поредна победа за Верстапен на пистата в "Сузука"!


FINNISHED 🏎 | ГРАН ПРИ НА ЯПОНИЯ

1. Макс Верстапен с Ред Бул

2. Ландо Норис с Макларън

3. Оскар Пиастри с Макларън

Формула 1, Япония, трети кръг

Писта: „Сузука“, Япония

Обиколки: 53 (5,8 км дължина на пистата)


Стартовата решетка за Гран при Япония:

1. Макс Верстапен (Ред Бул)

2. Ландо Норис (Макларън)

3. Оскар Пиастри (Макларън)

4. Шарл Льоклер (Ферари)

5. Джордж Ръсел (Мерцедес)

6. Андреа Кими Антонели (Мерцедес)

7. Исак Хаджар (Рейсинг Булс)

8. Люис Хамилтън (Ферари)

9. Александър Албън (Уилямс)

10. Оливър Беарман (Хаас)

11. Пиер Гасли (Алпин)

12. Фернандо Алонсо (Астън Мартин)

13. Лиъм Лоусън (Рейсинг Булс)

14. Юки Цунода (Ред Бул)

15. Карлос Сайнц-младши (Уилямс)

16. Нико Хюлкенберг (Кик Заубер)

17. Габриел Бортолето (Кик Заубер)

18. Естебан Окон (Хаас)

19. Джак Дуън (Алпин)

20. Ланс Строл (Астън Мартин)

*Карлос Сайнц-младши с Уилямс беше наказан с три места на стартовата решетка