Кръг преди края на груповата фаза на Копа Америка 2011 абсолютно нищо в групите не е ясно, като фаворитите в турнира - Аржентина, Бразилия и Уругвай, не успяха да постигнат нито една победа в първите си два двубоя и са реално заплашени от отпадане.
Мач преди края нито един от 12-те участника на Копа Америка все още не си е осигурил място на 1/4-финалите, а също така нито един тим не е загубил шансовете си за класиране напред (все още няма отбор, който да отпада със сигурност, дори и Мексико, който до момента е с 2 загуби, може да продължи към елиминациите).

Това прави опитите за каквито и да било сметки много трудно, като най-сигурно е тимовете да бият в последните си мачове и да не мислят за друг резултат. Всеки от 6-те двубоя до края на групите може да промени крайното подреждане и след всеки от двубоите ще се правят нови калкулации за това кой ще продължи напред и кой срещу кого ще се падне на четвъртфиналите.

За следващата фаза се класират първите два състава от всяка група плюс двата най-добри отбора от трите, завършили на 3-о място в потока си. Отпадат само последните и най-слабият от трите трети тима.

Любопитно е, че в класирането кръг преди края домакинът Аржентина, който бе сочен фаворит в надпреварата, е на трета позиция в Група А и има най-слаби показатели от третите отбори в трите групи. Т.е. към момента Лео Меси и компания заемат място сред отпадащите.

Гаучосите се нуждаят от на практика задължителна победа в последния си мач срещу Коста Рика, тъй като при равенство могат да бъдат изпреварени от четвъртия Боливия и да останат последни в потока. Дори и да са 3-и, аржентинците е много вероятно в крайна сметка да са с по-слаби показатели от третите отбори в другите групи.

Във вреда на състава на Серхио Батиста е и това, че срещите от групата на Аржентина ще се изиграят най-рано във времето и тимовете от другите потоци ще могат да си правят сметки и да „нагодят” такива резултати, с които да продължат напред за сметка на третия в Група А или да си избират по-удобен съперник на четвъртфиналите.

Бразилия и полуфиналистът от Мондиал 2010 Уругвай също трябва да бият в последните си срещи, тъй като при равенство има голяма вероятност да изхвърчат от надпреварата. Те ще имат имат малко предимство пред Аржентина, тъй като след завършването на играещите се по-рано мачове от последния кръг в групите, ще знаят дали няма да могат да се „проврат” напред и при хиксове в двубоите си. В най-добра ситуация от тази гледна точка е Бразилия, тъй като мачът на селесао е последен от всички шест срещи в последния кръг.

Към момента ситуацията е такава, че и трите фаворите трябва да спечелят, за да си гарантират на 100% класиране. Сметките показват, че за Аржентина и Бразилия все още съществува малък теоретичен шанс да продължат дори и при загуба, като вторият най-добър трети отбор в групите, тъй като ще имат 2 точки, докато третият в Група C ще има минимум 3 точки. В главите на играчите на Серхио Батиста и Мано Менезес обаче едва ли обаче минава каквато и да било мисъл за поражение в последния мач.

Към момента е много трудно да се прогнозира какви двойки могат да се оформят на четвъртфиналите на Копа Америка 2011, но е възможно още там да има двубой Бразилия – Аржентина, като за целта единият тим трябва да спечели групата си, а другият да е един от двата трети отбора, които ще се класират напред.

КЛАСИРАНЕ КРЪГ ПРЕДИ КРАЯ НА ГРУПИТЕ И ПРОГРАМАТА ДО ФИНАЛА В АРЖЕНТИНА:

ГРУПА A
Мачовете до края
:
Колумбия – Боливия (неделя, 22:00 часа)
Аржентина – Коста Рика (вторник, 03:45 часа)

:
Парагвай – Венецуела (четвъртък, 01:15 часа)
Бразилия – Еквадор (четвъртък, 03:45 часа)

ЧЕТВЪРТФИНАЛИТЕ:
(1) Първият в Група A – Най-добрият трети отбор 1 (16 юли, 22:00 часа)
(2) Вторият в Група A – Вторият в Група C (17 юли, 01:15 часа)
(3) Първият в Група B – Най-добрият трети отбор 2 (17 юли, 22:00 часа)
(4)Първият в Група C – Вторият в Група B (18 юли, 01:15 часа)

ПОЛУФИНАЛИТЕ:
Победителят от четвъртфинал (1) - Победителят от четвъртфинал (2) (20 юли, 03:45 часа)

ФИНАЛ – 24 юли, 22:00 часа