Тотнъм победи Брайтън с 2:1 в мач от 30-я кръг на Висшата лига. Мачът бе белязан от няколко спорни отсъждания, като повечето от тях бяха в ущърб на гостите. Попадението за "чайките" бе дело на Люис Дънк, а за "шпорите" точни бяха Хюн-Мин Сон и Хари Кейн. С тази победа Тотнъм е вече 5-и с актив от 53 точки, докато Брайтън остава 6-и с 46 пункта на сметката си.

Gulliver/GettyImages
52 снимки

Още в 5-а минута дойде първата сериозна възможност, след като Брайтън изпълни корнер, а на втора греда топката бе засечена от Каору Митома, но футболист на Тотнъм блокира пред голлинията. В 11-а минута Хюн-Мин Сон пое топката извън наказателното поле, като забеляза, че има свободно пространство и стреля веднага, а опитът му бе феноменален, като кълбото влезе точно в левия ъгъл на вратата на Джейсън Стийл - 1:0 за Тотнъм.

В 17-а минута Брайтън успя да изравни резултата, след като Каору Митома получи феноменален пас в наказателното поле, овладя добре и с техничен завършек преодоля Юго Лорис - 1:1. Попадението обаче бе отменено, тъй като съдиите сметнаха, че японският атакуващ играч е играл с ръка. Повторенията показаха, че топката закача ръката на Митома, но над ръкава. Все пак голът бе отменен.

В 26-а минута Алексис МакАлистър овладя подаване на ръба на пеналтерията и завърши с удар в долния ляв ъгъл, но Юго Лорис успя да отрази. Секунди след това Мойсес Кайседо достигна до прецизен пас на ръба на наказателното поле и веднага стреля, но стражът на "шпорите" изби кълбото в десния страничен стълб. Късмет за Тотнъм!

Брайтън изпълни корнер в 34-а минута, а Люис Дънк се изтегли на втора греда, след което отскочи чудесно, за да отправи силен удар с глава, който се оказа неспасяем за Юго Лорис - 1:1.

Това бе и всичко по-интересно за първата част, а Тотнъм и Брайтън се оттеглиха на почивката при резултат 1:1.

В 52-а минута Тотнъм можеше отново да поведе в резултата, след като Хари Кейн направи чудесно дълго подаване към Иван Перишич, а хърватинът опита силен изстрел, но добрата реакция на  Джейсън Стийл предотврати попадение във вратата на "чайките".

Брайтън продължи с агресивния си стил на игра, а в 55-а минута Дани Уелбек се обърна добре в наказателното поле и стреля, като топката рикошира в тялото на Алексис МакАлистър и влетя във вратата на Юго Лорис - 2:1 за Брайтън. Попадението бе разгледано с ВАР и бе установено, че кълбото докосва аржентинския халф по ръката, което бе достатъчно за съдиите да отменят гола. Резултатът остана 1:1.

Малко след това двата треньорски щаба се сблъскаха, а съдията реши да покаже червени картони, като Кристиан Стелини и Роберто Де Дзерби бяха изгонени.

Каору Митома бе настъпен в наказателното поле и японският футболист се свлече на земята, но съдията даде сигнал играта да продължи. Това изглеждаше като дузпа, но ВАР не посъветва главния арбитър да преразгледа положението.

В 79-а минута Пиер-Емил Хойберг плъзна топката към Хари Кейн на границата на наказателното поле и той намери лявата страна на мрежата с чудесен удар - 2:1 за Тотнъм.

Това бе и всичко по-интересно в срещата, а Тотнъм успя да постигне труден успех над Брайтън с 2:1.

Тотнъм продължава да се бори за топ 4, като Кристиан Стелини води временно отбора, докато "шпорите" търсят нов треньор. Тимът от Северен Лондон има едва една победа в последните си шест мача във всички турнири. В последните два сблъсъка Тотнъм изгуби трите точки след 89-а минута, което поставя въпросителни за концентрацията на отбора. Победата за "шпорите" в сблъсъка изглежда задължителна предвид техните амбиции.

Брайтън е може би най-приятната изненада през този сезон. "Чайките" се разделиха с някои от звездите си, включително и с треньора си, но продължават да се борят за място в евротурнирите. Брайтън впечатлявата най-вече с атакуващия си стил, а формата на Каору Митома е феноменална. Отборът има едва една загуба в последните си 15 мача във всички турнири.

Стартови състави:

Тотнъм: 1. Юго Лорис, 34. Клеман Ленгле, 15. Ерик Дайър, 17. Кристиан Ромеро, 14. Иван Перишич, 5. Пиер-Емил Хойберг, 4. Оливър Скип, 23. Педро Поро, 7. Хюн-Мин Сон, 21. Деян Кулушевски, 10. Хари Кейн

Треньор: Кристиан Стелини

Брайтън: 23. Джейсън Стийл, 30. Первис Еступинан, 5. Люис Дънк, 6. Леви Коулил, 34. Жоел Фелтман, 13. Паскал Грос, 25. Мойсес Кайседо, 7. Соломон Марч, 10. Алексис МакАлистър, 22. Каору Митома, 18. Дани Уелбек

Треньор: Роберто Де Дзерби