Лидерът в английската Висша лига - Арсенал, не срещна трудности при гостуването си на Фулъм и го победи с 3:0 в лондонското дерби от 27-ия кръг на първенството. Всичко беше решено още през първата част, когато паднаха и трите попадения. Габриел Магаляеш откри в 21-ата, а Габриел Мартинели удвои в 26-ата минута. Капитанът Мартин Йодегаард оформи класиката и крайния резултат във втората минута от добавеното време на първата част.

Gulliver/GettyImages
87 снимки

"Артилеристите" заслужиха успеха, след като бяха отбора, който доминираше през по-голямата част от двубоя и показа отлична успеваемост пред противниковата врата, особено през първите 45 минути. Крилото на гостите - Леандро Тросар, пък записа хеттрик от асистенции, ставайки първият играч в историята на Висшата лига, който успява да направи подобно нещо в рамките на едно полувреме в гостуване на свой отбор.

През втората част полувреме гостите намалиха оборотите, а "котиджърс" имаха шанс да се отчетат и те с попадение, но гредата ги спря. Друга добра новина за "топчиите" бе завръщането в игра на нападателя Габриел Жезус, който записа около петнадесет минути игра и дори пропусна да се разпише в края.

24 снимки

По този начин Арсенал остава лидер с 66 точки и отново има преднина от пет пред актуалния шампион Манчестър Сити, който е втори. Фулъм пък е на осмата позиция с 39 точки, на две от шестия Нюкасъл. В следващия кръг възпитаниците на Микел Артета, който записа победа №100 начело на тима, имат ново лондонско дерби срещу Кристъл Палас на "Емиратс", но преди това приема Спортинг Лисабон в мач-реванш от 1/8-финалите в Лига Европа. За хората на Марко Силва пък следва гостуване на Манчестър Юнайтед на 1/4-финалите за ФА Къп.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата стартира в спокойно темпо, като в първите минути домакините бяха по-активни. След изтичането на десетата минута ролите се обърнаха и Арсенал заигра по-добре, но удари към някоя двете врати продължаваха да липсват.

В 16-ата минута се стигна и до първата по-интересна ситуация, която доведе до попадение във вратата на Фулъм. Олександър Зинченко намери Габриел Мартинели на левия фланг, който направи отлично двойно подаване с Гранит Джака, и беше изведен зад гърба на Кени Тете в наказателното поле отляво и стреля, а Бернд Лено изби, но право в тялото на Антоний Робинсън и топката попадна във вратата му. Голът обаче беше разгледан със системата ВАР и в крайна сметка не бе зачетен заради засада на Мартинели.

Пет минути по-късно обаче Арсенал този път откри резултата. Леандро Тросар центрира от ъглов удар във вратарското поле, където Габриел Магаляеш надскочи Харисън Рийд и Алессандър Митрович, а след това с глава не остави шансове на Лено – 0:1.

„Артилеристите“ нанесоха втори удар в 26-ата минута. Джака превзе огромно празно пространство в половината на Фулъм и комбинира с Тросар отляво, който влезе в наказателното поле, излъга Тете и центрира към далечната греда, където Мартинели беше изпуснат от Робинсън и с глава вкара във вратата – 0:2.

В 36-ата минута гостите пропуснаха страхотен шанс за трети гол. Мартин Йодегаард даде чудесен разсичащ защитата пас за Тросар в наказателното поле отдясно, който с едно докосване намери Джака сам срещу Лено, но швейцарецът реши да поема топката вместо да стреля и стражът улови.

Две минути по-късно и Тросар пропусна отлична възможност, след като получи в наказателното поле и опита да намери опразнения ъгъл, но топката премина на сантиметри встрани от целта.

Във втората минута от добавеното време на първата част Арсенал все пак стигна до трети гол. Букайо Сака намери Мартинели отляво, а той пък изведе в наказателното поле Тросар, който центрира към втора греда. Там капитанът Мартин Йодегаард овладя топката, финтира Робинсън и с плътен изстрел намери десния ъгъл на Лено – 0:3.

В първите петнадесет минути на втората част и двата отбора редуваха атаки, от които обаче не се стигна до нещо опасно за двамата вратари.

В 68-ата минута Боби Декордова-Рийд получи топката отдясно в наказателното поле, който стреля по тревата, но Рамсдейл отрази. Последва леко разбъркване, но в крайна сметка кълбото излезе в корнер. След неговото изпълнение пък Митрович успя да нанесе силен удар с глава, който обаче разтресе напречната греда на гостите.

Десетина минути по-късно Габриел Жузус се завърна в игра за Арсенал след лечение на контузията си, която получи по време на Световното първенство в Катар. Той смени Леандро Тросар. Това е първи мач за бразилеца с екипа на „артилеристите“ от 12 ноември миналата година.

Пет минути преди края на редовното време именно Жезус пропусна да се разпише при завръщането си. Той отигра много технично топката за Фабио Виейра на центъра, който напредна на скорост, стигна до наказателното поле и я върна за бразилеца отдясно, който стреля, но право в Лено, който блокира.

В 87-ата минута Харисън Рийд свали добре топката в наказателното поле за Хари Уилсън след центриране отляво, но ударът на бившия играч на Ливърпул мина над напречната греда.

До края на срещата не се случи нищо по-интересно и Арсенал се поздрави с класическия успех.

FT | ФУЛЪМ – АРСЕНАЛ  0:3

0:1 Габриел Магаляеш 21'

0:2 Габриел Мартинели 26'

0:3 Мартин Йодегаард 45+2'

Отменен гол: Антоний Робинсън (автогол) 16'