Арсенал капитулира в битката за титлата в Англия, след като допусна тежка загуба в домакинството си на Брайтън с резултат 0:3 в сблъсък от 36-ия кръг на английската Висша лига. Хулио Енсисо откри в 51-ата, а резервата Денис Ундав удвои в 86-ата минута. Первис Еступинян оформи крайния резултат в шестата минута от добавеното време на мача.

Gulliver/GettyImages
88 снимки

„Чайките“ изиграха страхотен двубой и показаха нагледно чудесния футбол, който играят под ръководството на Роберто Де Дзерби. „Артилеристите“ от своя страна разочароваха с представянето си и шансовете за първа титла на тима от 2004-а година се изпариха. Недоволни фенове дори си тръгнаха от „Емиратс“ преди последния съдийски сигнал.

Така Арсенал остава на второ място с 81 точки, с четири по-малко от Манчестър Сити, който обаче има мач по-малко. Това означава, че „гражданите“ ще официализират титлата си само при три спечелени точки в оставащите си три срещи в първенството до края на сезона. Още повече, че само две точки ще бъдат напълно достатъчни на „небесносините“, защото те имат сериозно предимство по отношението на головата разлика. По този показател шампионите имат 20 попадения преднина пред Арсенал или по друг начин казано Ман Сити може да стане шампион още следващата неделя в домакинския сблъсък с Челси. Ако в предишния ден „топчиите“ загубят гостуването си на Нотингам Форест, то Сити ще вдигне титлата още тогава.

С този успех пък Брайтън се доближи още повече до участие в евротурнирите през следващия сезон. В момента „чайките“ заемат шестата позиция с 58 точки, но имат по-малко изиграни мачове от всички отбори около себе си в класирането.

БГНЕС / BGNES
34 снимки

Мениджърът на Арсенал - Микел Артета, е направил само една промяна от мача с Нюкасъл (2:0) преди седмица, след като Олександър Зинченко и на неговото място стартира Киърън Тиърни. На вратата бе Аарън Рамсдейл, а пред него в защита компания на Тиърни правеха Бенджамин Уайт, Якуб Кивиор и Габриел Магаляеш. В  центъра действаха капитанът Мартин Йодегор, Жоржиньо и Гранит Джака. Тройката в нападение бе оформена от Букайо Сака, Габриел Жезус и Габриел Мартинели.

Наставникът на Брайтън - Роберто Де Дзерби, пък беше предприел четири рокади след тежкото поражение от Евертън с 1:5. Контузеният Адам Уебстър бе заменен от Леви Колуил, докато Хулио Енсисо, Били Гилмор и Еван Фъргюсън също започнаха от първата минута.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата стартира равностойно, като единоборствата преобладаваха и често играта беше спирана за нарушения.

Първата интересна ситуация дойде в 12-ата минута. Тогава вратарят на „чайките“ Джейсън Стийл бе на път да сбърка фатално, но Гранит Джака не успя да пресече паса. Веднага след това топката беше пратена на левия фланг към Хулио Енсисо, който задържа в наказателното поле и стреля опасно в близкия ъгъл между двама играчи на Арсенал, но Аарън Рамсдейл изби в ъглов удар.

Четири минути по-късно капитанът на домакините Мартин Йодегор шутира опасно по тревата от дистанция, но топката премина много близо до лявата греда на гостите.

В 20-ата минута се наложи да бъде извършена принудителна смяна в състава на домакините, след като Габриел Мартинели показа, че няма да може да продължи срещата. Причината за това бе грубо влизане в краката му от страна на Мойсес Кайседо няколко минути по-рано. Така брзилецът бе заменен от Леандро Тросар.

Арсенал - Брайтън & Хоув Албиън / Висша лига, 36-и кръг, 14.05.2023 г.

източник: Gulliver/GettyImages

Постепенно "артилеристите" задодаха темпото и четири минути по-късно Йодегор изведе Габриел Жезус отдясно в наказателното поле, след което нападателят стигна почти до аутлинията и стреля ниско в билзкия ъгъл, но Стийл изби в корнер с левия си крак.

Лондончани пропуснаха страхотен шанс да открият резултата в 31-ата минута. Тогава Енсисо сбърка в половината на Арсенал и Якуб Кивиор му отне. Последва подаване за Йодегор, който пък раздаде за Джака в центъра. След това швейцарецът намери Леандро Тросар пред наказателното поле, а белгиецът влезе в него и отправи силен изстрел, който обаче се отби от напречната греда.

Брайтън също имаше чудесна възможност за попадение в 37-ата минута. Каору Митома се справи с Бенджамин Уайт отляво, влезе в наказателното поле и центрира ниско към далечната греда, като Рамсдейл се размина с топката, а Хулиан Енсисо стреля от границата на малкия пеналт, но високо над опразнената врата.

Минута преди края на първото полувреме Еван Фъргюсън получи дълго подаване пред наказателното поле, пребори се с Кивиор и стреля опасно към вратата, но покрай дясната греда на Рамсдейл.

Във втората минута от добавеното време се стигна до разбъркване в наказателното поле на Брайтън, а в края Букайо Сака шутира силно от изгодна позиция, но топката профуча покрай лявата греда на Стийл.

В последните секунди на частта Йодегор влезе отляво в пеналтерията и стреля ниско по диагонала, но в аут.

Шест минути след началото на втората част Брайтън шокира Арсенал и поведе в резултата. Митома бе изведен с дълъг пас на десния фланг, напредна към наказателното поле, задържа добре топката, след което пусна за Первис Еступинян, който го дублира и последва центриране, което бе блокирано от Киърън Тиърни. Еквадорецът обаче имаше втори опит да намери свой съотборник и го направи успешно на първа греда, където Кивиор спря да играе и остави Енсисо съвсем сам, а той с глава не остави шансове на Рамсдейл – 0:1. По време на първото центриране обаче Кивиор бе настъпен и остана без обувка. Полякът остана на тревата и не успя да попречи на Енсисо впоследствие.Системата ВАР обаче прецени, че няма основание за отсъждане на нарушение срещу централния бранител и попадението бе зачетено.

Артета реагира с двойна смяна, като пусна в игра Томас Партей и Рийс Нелсън на местата на Гранит Джака и Жоржиньо.

Арсенал натисна в търсене на изравняването и имаше нелош да го стори в 63-ата минута, когато именно Рийс Нелсън получи отляво пред наказателното поле, влезе навътре и стреля ниско и опасно към далечния ъгъл, но топката профуча покрай лявата греда на Стийл.

В 71-ата минута Партей комбинира с Йодегор в половината на Брайтън, след което изведе отдясно в наказателното поле Тросар, който стреля моментално с десния крак и бе точен, но право във вратаря.

57 снимки

Пет минути по-късно Дани Уелбек задържа добре топката отдясно в половината на Арсенал, след което я предостави на Мак Алистър, който шутира много опасно, но кълбото профуча на сантиметри от дясната греда на вратата на Рамсдейл.

В 84-тата минута Габриел Магаляеш имаше претенции за дузпа, след като в момента, в който опита изстрел, бе задържан от Кайседо. Сигнал за нарушение обаче нямаше

Вместо Арсенал да изравни, Брайтън вкара втори гол в 86-ата минута. Тогава Тросар получи от Рамсдейл в своята половина и опита с едно докосване да намери свой съотборник, но се получи рикошет в играч на „чайките“. Топката попадна отляво в наказателното поле на пътя на резервата Денис Ундав, който прехвърли Рамсдейл за 0:2.

Всичко в мача приключи в шестата минута от добавеното време, когато Первис Еступинан отбеляда трети гол за Брайтън. Тогава Ундав и Уелбек комбинираха добре, германецът стреля, а Рамсдейл изби, но еквадорецът, който нахлу отляво, направи добавка за крайното 0:3.

FT  | АРСЕНАЛ – БРАЙТЪН & ХОУВ АЛБИЪН  0:3

0:1 Хулио Енсисо 51'

0:2 Денис Ундав 86'

0:3 Первис Еступинян 90+6'