Манчестър Сити постигна изключително изстрадана и ценна победа с 2:1 над Ливърпул в последния мач от 21-ия кръг на Висшата лига, а тя значеше, че интригата за първото място е по-жива отвсякога. За първи път през сезон 2018/2019 "червените" допуснаха шампионатно поражение, след което преднината им пред "небесносините" вече е само 4 точки.

Талисманът, легендата, лидерът Серхио Агуеро не изневери на головата си серия срещу мърсисайдци, като записа 7-о поредно домакинство с гол срещу тях. Роберто Фирмино върна надеждите на Ливърпул с изравнителен гол в 64-ата минута, ала 8 по-късно Лерой Сане подпечата ключовата победа, която тепърва ще има отражение за по-нататъшното развитие за сезона и на двата тима.

Юрген Клоп: Паднахме, не е хубаво, но няма драма

Пеп: Загубехме ли този финал, забравяхме за титлата

Брутализмът на Компани и псувнята по Салах смутиха Англия

Победата на "гражданите" беше само един от многото възможни завършеци, които можеха да споходят мача. Домакините бяха истински късметлии, че не получиха попадение в мрежата си още в 18-ата минута, когато двойно подаване между Фирмино и Салах позволи на последния да изведе Садио Мане съвсем сам срещу вратаря. Сенегалецът успешно чукна топката покрай вратаря, но тя срещна десния стълб и отскочи. Джон Стоунс стигна първи до нея и опита да я изрита напред, без да забележи, че Едерсон Мораес се хвърля да улавя. Получилият се рикошет почти доведе до автогол, като Стоунс спаси ситуацията в последната секунда, а систета на голлинията показа, че броени милиметри разделиха Ливърпул от отбелязването на гол.

През първата част Манчестър Сити определено контролираше повече топката и беше тимът, който държеше инициативата, затова успя да стигне и до попадението на Серхио Агуеро в 41-ата минута. То стана факт след зле изчистена топка от гостите, която остана пред дъгата, а там я пое Бернардо Силва. Португалецът се завтече отдясно и някак намери начин да центрира покрай Трент Александър-Арнолд на метър пред аутлинията. Агуеро вече беше минал пред Ловрен, който допусна множество грешки в хода на мача, и отблизо разстреля Алисон Бекер.

Ливърпул демонстрира огромно подобрение в играта си след паузата, а то се дължеше главно на Фабиньо, който се появи като резерва за сметка на Милнър. Само 7 минути по-късно Роберто Фирмино се озова в прегръдките на съиграчите си, след като Александър-Арнолд с дълъг диагонален пас намери Робъртсън отляво до вратарското поле. Оттам шотландецът с находчиво подаване задължи бразилския си съотборник да вкара на празна врата.

Осем минути по-късно дойде отговорът на Сити под формата на един наистина хирургически точен шут от Лерой Сане. Той сумира доста добре кошмарната вечер за десния фланг на отбраната, където Ловрен и Александър-Арнолд не бяха убедителни в дефанзивната част от играта. Английският национал се нуждаеше от секунда по-бърза реакция, за да попречи на шута, който реално мина под крака му, нацели лявата греда и се оплете в мрежата.

До края на срещата последва истинска вихрушка от пропиляни шансове, а вратарите бяха на висота. В същото време Хосеп Гуардиола беше истински късметлия, че не бе пратен на трибуните, след като в гнева си след единоборство между Фирмино и Фернандиньо метна своя шал точно пред четвъртия арбитър Мартин Аткинсън.7

Въпреки загубата Ливърпул остава начело с 54 точки, докато Сити си върна второто място по силата на своите 50 пункта. Третият Тотнъм също не е далеч с 48. В следващия кръг Ливърпул гостува на гравитиращия около средата на таблицата Брайтън, докато Сити посреща у дома един от тимовете, срещу които загуби точки по-рано през кампанията - Уулвърхемптън.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – ЛИВЪРПУЛ 2:1

1:0 Серхио Агуеро 41'

1:1 Роберто Фирмино 64'

2:1 Лерой Сане 72'

Манчестър Сити (4-2-3-1): Едерсон Мораес – Данило, Джон Стоунс, Венсан Компани /к/ (88' - Николас Отаменди), Аймерик Лапорт (86' - Кайл Уокър) – Фернандиньо, Давид Силва (65' - Илкай Гюндоган) – Рахийм Стърлинг, Бернардо Силва, Лерой Сане – Серхио Агуеро

Мениджър: Хосеп Гуардиола

Ливърпул (4-3-3): Алисон Бекер – Трент Александър-Арнолд, Деян Ловрен, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Джорджинио Вайналдум (86' - Даниел Стъридж), Джордан Хендерсън /к/, Джеймс Милнър (57' - Фабиньо) – Мохамед Салах, Роберто Фирмино, Садио Мане (77' - Джердан Шакири)

Мениджър: Юрген Клоп

Стадион: „Етихад” (Манчестър)

Главен съдия: Антъни Тейлър

------

Най-интересното от двубоя минута по минута:

90+6' - КРАЙ НА МАЧА! Сити нанесе първа загуба на Ливърпул и върна интригата за първото място. Сега разликата е само 4 точки в полза на манчестърци.

90' - Задава се 5-минутно продължение на мача.

90' - Като по чудо гол за Сити няма, интригата все още е жива! Домакините притиснаха Ливърпул при един тъч до тяхното наказателно поле, а Ловрен не успя да овладее пас на Шакири. Това остави Бернардо Силва сам под ъгъл спрямо вратата. Португалецът шутира право в Алисон, а Ловрен за втори път сбърка, изритвайки кълбото към намиращия се зад точката на дузпата Рахийм Стърлинг. Англичанинът нанесе зверски шут с десния крак, който извистя на сантиметри покрай десния стълб.

85' - И тук Сити оцеля! При последвалия корнер се заформи огромно меле във вратарското поле, след като Едерсон остана под топката. Първо Вайналдум, а после Ван Дайк нанесоха изстрели, които бяха блокирани. Впоследствие топката беше и изчистена.

83' - Невероятно спясяване и от Едерсон! Топката беше спечелена от "червените" на метри пред дъгата, а Хендерсън с хубав пас изведе Салах отляво в пеналта. Египтянинът стреля по диагонала, а с една ръка стражът на домакините изби в корнер.

82' - Алисон остави Ливърпул в мача с невероятно спасяване! Ливърпул бе включил твърде много футболисти в атака, а когато Ловрен сбърка при паса с глава, Стърлинг поде контраатака. Той с лекота надбяга Андрю Робъртсън, превзе около 50-ина метра терен и по перфектен начин изведе Агуеро сам срещу Алисон. Последният излезе да пресрещне аржентинеца рано и в първия миг изглеждаше така, сякаш голаджията го финтира успешно. В сетния миг Алисон протегна ръце и спря изстрела на нападателя, който падна невярващо на тревата.

72' - ГОЛ ЗА МАНЧЕСТЪР СИТИ - 2:1! Лерой Сане прониза вратата с безукорен изстрел! Рахийм Стърлинг успя да получи топката между Ван Дайк и Робъртсън, след което проби напред и в точния момент намери Сане отляво. Германецът навлезе в наказателното поле и успя да стреля под протегнатия от Александър-Арнолд крак. Топката срещна далечната греда и се оплете в мрежата.

64' -  ГОЛ ЗА ЛИВЪРПУЛ - 1:1! Роберто Фирмино също напомни за навика си да се разписва на "Етихад"! Комбинацията за попадението определено си заслужаваше, а тя започна с дългия пас на Трент Александър-Арнолд . Той намери Андрю Робъртсън зад гърба на защитата, а шотландецът с хитро докосване остави Фирмино сам пред зейналата врата.

62' - Голям шанс пред Ливърпул, който отлетя безвъзвратно! Вратарят Едерсон излезе много далеч от голлинията в желанието си да боксира центриране от пряк свободен удар. Това позволи на Фирмино да овладе в пеналта, да избегне един шпагат и да стреля към вратата, пред която бяха наредени поне четирима-петима в "небесносини" фланелки. Капитанът Компани беше човекът, който направи критичното изчистване.

59' - Много, много силен шут на Данило. Десният бек на Сити проби към дъгата и ненадейно нанесе шут с по-слабия си ляв крак. Алисон застина на голлинията, но като че ли усети, че топката преминава на около метър встрани от гредата.

56' - Зле избита топка от защитниците на Сити предостави шанс на Александър-Арнолд да обстрелва от границата на наказателното поле. Английският национал нанесе плътен шут, който обърса външната страна на мрежата зад левия стълб.

52' - Претенции за дузпа от страна на Сити. Рахийм Стърлинг поведе топката напред в наказателното поле, а после с пускане зад гърба опита да премине покрай Робъртсън. Топката отиде силно встрани от двамата, които се държаха един друг и паднаха на тревата. Реферът Тейлър с категоричен жест показа, че не вижда нарушение.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Домакините от Сити подновиха играта от центъра.

45+2'  - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Сити се оттегля с аванс от 1:0.

41' - ГОЛ ЗА МАНЧЕСТЪР СИТИ - 1:0! Серхио Агуеро със 7-и гол в 7-о поредно шампионатно домакинство срещу Ливърпул! Скоростта на Лерой Сане беше ключова тук, защото негов пробив и остро центриране отляво накара Алисон да боксира с ръце към дъгата. Топката остана в притежание на домакините, стигна до Бернардо Силва, който също се насочи в зоната на Трент Александър-Арнолд. Португалецът успя от самата аутлиния да прокара кълбото по тревата към вратарското поле, където Агуеро изпревари Ловрен и от 3-4 метра с шут под гредата откри резултата.

28' - Много силна атака на Сити отдясно, където Стърлинг получи на скорост зад гърба на Анди Робъртсън. Англичанинът спря рязко в наказателното и пусна подаване към точката на дузпата, където Бернардо Силва реши първо да овладее, а после да стреля. Това позволи на Ван Дайк да блокира изстрела с тяло.

18' - ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ШАНС ПРЕД ЛИВЪРПУЛ! Салах се върна в централния кръг, за да помогне с изнасянето на топката и финтира Бернардо Силва с рязко обръщане. Последва елегантно двойно подаване с Фирмино, което позволи на египтянина да изведе Садио Мане сам срещу Едерсон, който моментално се втурна напред. Сенегалският нападател плъзна топката под плонжа му, а тя срещна десния стълб. След това Стоунс притича и я изрита, без да вижда, че Едерсон се хвърля да улавя. Последва рикошет и кълбото тръгна отново към голлинията, откъдето Стоунс с отчаяна намеса изчисти. Повторенията със системата за наблюдение на голлинията показаха, че гол няма, тъй като може би сантиметър разделяше топката от това да е пресякла голлинията с пълния си обем.

15' - Сити има сериозно надмощие при контрола над топката, но това не бива да изненадва. Ливърпул много внимателно дозира усилията в опитите за преса и засега все още изчаква своя шанс.

8' - За първи път в мача Ливърпул премина през пресата на Сити. Това стана с дълъг пас на Хендерсън към Мане, който се обърна и продължи надясно към Александър-Арнолд. Английският национал центрира полувисоко, а след рикошет във Фернандиньо Едерсон сигурно улови.

6' - Градусът на страстите клони към червената част от скалата, ако се съди по единоборството между Фернандиньо и Андрю Робъртсън. Бразилецът с ръка блъсна съперника си в тила и трябваше да се намеси медицински екип, а реферът Антъни Тейлър спря играта. Всичко бе наред с шотландския национал и той се върна в игра.

3' - Първи по-сериозен пробив на Лерой Сане отляво по атаката на Сити. Германецът успя да си проправи път в наказателното поле, където от остър ъгъл опита центриране. Топката спря право в ръцете на Алисон.

1' - НАЧАЛО НА МАЧА. Първият удар по топката бе за гостите от Ливърпул.