Отборите на Челси и Брайтън завършиха годината с равенство 1:1 помежду си. В двубоя от 20-ия кръг на английската Висша лига "сините" поведоха с гол на Ромелу Лукаку, но дълбоко в добавеното време Дани Уелбек вгорчи края на иначе успешната календарна година на Челси.

Момчетата на Томас Тухел записаха добро първо полувреме, но след почивката изцяло подариха инициативата на противника. След появата на №5 в класирането за "Златна топка" за 2021 - Н'Голо Канте, от резервната скамейка обаче тимът от Западен Лондон върна самочувствието си, но не успя да опази трите точки.

Gulliver/GettyImages
45 снимки

Домакините поеха инициативата от самото начало, но гостите първи достигнаха до опасна ситуация. След 10 минути игра Тарик Лампти пое дълго подаване зад гърба на Рийс Джеймс и навлезе в наказателното поле, след което стреля, но твърде неточно.

Седем минути по-късно само гредата спаси Брайтън от гол пасив. Сесар Аспиликуета овладя пас в наказателното поле, но шутът му разтресе десния страничен стълб.

В средата на първата част Рийс Джеймс изпита болка в левия си глезен след единоборство с Тарик Лампти и бе принудително заменен от Маркос Алонсо, с което притесни Томас Тухел. Веднага след смяната Лукаку върна радостта в щаба на "сините", пращайки топката във вратата на Брайтън. Белгийският национал засече центриране от корнер и със страхотен изстрел с глава откри резултата. Попадението бе прегледано с помощта на ВАР заради съмнения за нарушение на Лукаку, но съдията призна редовността му.

В края на първата част гостите организираха пореден агресивен щурм към наказателното поле на противника, завършил с отразен удар на Лалана.

Играта бе подновена с опасна възможност за гостите, завършила с удар на Якоб Модер, който сложи крака си на пътя на центриране и прати топката на напречната греда на Менди. "Чайките" се възползваха от обърканата "синя" защита и продължиха с натиска си. В 53-ата минута Бисума стреля от далечна дистанция, но Менди се справи отлично и изби.
Челси Брайтън

източник: sofascore.com

Челси опита да отвърне моментално, но Калъм Хъдсън-Одой пропиля страхотна възможност, решавайки да подава към Лукаку, но топката бе пресечена от противников защитник.

След час игра Брайтън организира нова опасна атака, а вратата на Челси остана суха като по чудо. Първо Менди отрази изстрела на МакАлистър, а впоследствие Рюдигер самоотвержено блокира изстрел на Мопе.

Ситуациите за гостите просто валяха, а Тухел реагира, заменяйки Хъдсън-Одой с Н'Голо Канте. Смяната даде резултат и Челси успя да изтласка играта в противниковата половина. В 72-ата минута Рюдигер засече центриране от свободен удар в опит да подаде към Лукаку, но топката не стигна до белгиеца.

Дълбоко в добавеното време бившият играч на Арсенал Дани Уелбек наказа домакините и възстанови равенството, засичайки перфектно центриране на Марк Кукурея.

Така след грешната стъпка на Ливърпул, Челси също стъпи накриво, но въпреки това изпревари мърсисайдци и стана втори с 42 точки. Брайтън от своя страна стана 10-и с 24 пункта.

Челси - Брайтън КР 1:1
1:0 Ромелу Лукаку 27'
1:1 Дани Уелбек 90+2'

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Челси: 16. Менди, 28. Аспиликуета, 4. Кристенсен, 2. Рюдигер, 24. Джеймс, 8. Ковачич, 5. Жоржиньо, 20. Хъдсън-Одой, 19. Маунт, 10. Пулишич, 9. Лукаку

Мениджър: Томас Тухел

Брайтън: 1. Санчес, 3. Кукурея, 33. Бърн, 34. Фелтман, 2. Лампти, 14. Лалана, 8. Бисума, 10. МакАлистър, 15. Модер, 20. Марч, 9. Мопе

Мениджър: Греъм Потър

Съдия: Майк Дийн