Арсенал разби с 4:0 Евертън у дома и увеличи аванса си пред Манчестър Сити на върха във временното класиране на Висшата лига. Срещата беше отложена от 7-ия кръг на Премиърлийг. "Топчиите" вкараха два гола в края на първата част, а през второто полувреме увеличиха аванса си с нови две попадения. Букайо Сака откри резултата в 40-ата минута, а във втората минута на даденото продължение преди почивката Габриел Мартинели удвои. В 71-ата минута Мартин Йодегор вкара за 3:0, а крайният резултат оформи Мартинели с втория си гол в мача.

"Карамелите" играха силно в отбрана през по-голяма част от първото полувреме, но в самия му край се пропукаха на два пъти. През второто полувреме отборът на Шон Дайч също трудно създаваше нещо по-опасно пред Аарън Рамсдейл, докато домакините контролираха срещата и закономерно стигнаха до успеха.

Така Арсенал вече има 60 точки, с пет повече от втория Манчестър Сити. "Карамелите" продължават да са в битката за оцеляване. Мърсисайдци са 18-и с 21 точки.

Gulliver/GettyImages
40 снимки

Домакините наложиха високо темпо в началните минути, но бъркаха при опитите си за извеждащи подавания. Първият удар към една от двете врати отправи Жоржиньо, но италианският национал не уцели добре топката и тя премина над гредата.

"Топчиите" владееха инициативата, но "карамелите" бяха наситили своята половина и това създаваше трудности на домакините в предни позиции. В 28-ата минута гостите организираха опасна контраатака. Топката се озова в Нийл Мопе в наказателното поле, но нападателят не успя да нанесе завършващ удар.

Арсенал Евертън статистика

източник: sofascore.com

В 40-ата минута Арсенал поведе. Домакините организираха многоходова атака, при която Олександър Зинченко успя да изведе Букайо Сака, който беше изпуснат от Миколенко, сам срещу вратаря, а английският национал със страхотен шут в близкия горен ъгъл вкара за 1:0.

В добавеното време на мача "топчиите" стигнаха до втори гол. Идриса Гей задържа топката пред наказателното си поле, от което се възползва Сака, който чукна кълбото и изведе Габриел Мартинели сам срещу вратаря. Бразилският национал не сбърка за 2:0. Първоначално страничният рефер вдигна флага за засада, но ВАР поправи решението му и попадението беше признато.

В 57-ата минута лондончани можеше да решат всичко в срещата. При атака отдясно Уайт центрира в наказателното поле, където на далечната греда Тросар не успя от няколко метра да нанесе хубав удар и прати топката над вратата. Четири минути по-късно Евертън пропусна да намали изоставането си. Макнийл проби отляво, влезе навътре в наказателното поле и отправи удар, който Рамсдейл спаси.

В 71-ата минута Арсенал стигна до трето попадение. Тросар проби отляво, нахлу в наказателното поле и пусна към връхлитащия Йодегор, който от десетина метра прати топката във вратата за 3:0.

В 79-ата минута Томас Партей с чудесен прехвърлящ пас изведе Еди Нкетия сам срещу вратаря, но нападателят шутира право в тялото на Пикфорд, който успя да спаси. Топката се озова във Виейра, но португалецът отправи неточен удар.

"Топчиите" продължиха на атакуват и вкараха четвърти гол в 80-ата минута. Зинченко намери Нкетия в наказателното поле, а нападателят пусна успореден пас за Мартинели, който от няколко метра матира Пикфорд за четвърти път.

Арсенал - Евертън 4:0

1:0 Букайо Сака (40)

2:0 Габриел Мартинели (45+2)

3:0 Мартин Йодегор (71)

4:0 Габриел Мартинели (80)

Арсенал: Рамсдейл, Уайт, Салиба, Габриел, Зинченко, Жоржиньо, Джака, Йодегор, Сака, Мартинели, Тросар

Евертън: Пикфорд, Коулмън, Кийн, Тарковски, Миколенко, Гей, Онана, Дукуре, Иуоби, Макнийл, Мопе