Българският футбол ще има трети представител в третия квалификационен кръг на Лига Европа, след като ЦСКА по възможно най-драматичния начин продължи напред след изключително тежък реванш срещу хърватския Осиек. На "Градски врът" българите загубиха с 0:1 и след победа с идентичен резултат преди седмица, мачът отиде в продължения, а накрая беше решен с дузпи. При тях ЦСКА демонстрира много по-висока ефективност и взе победа с 4:3.

Люпко Петрович: Евандро можеше да вкара 3 гола и да не играем дузпи

Предвид двубоя от миналия четвъртък и този път битката надделяваше над чисто футболните дойстонства. И двата отбора се сбориха много яростно пред публика, която горещо подкрепяше домакините. Центраният бранител Анте Майсторович вкара единствения гол в редовното време малко преди изминаването на първия половин час. ЦСКА пък имаше невероятна възможност да избегне рулетката на дузпите, но в края на първото продължение Али Соу направи много сериозен пропуск, останал очи в очи с вратаря Ивица Ивушич. Именно Соу обаче вкара и победната 5-а дузпа, с което отреди два мача на отбора си срещу украинския Зоря Луганск в следващия етап от турнира.

Бодуров: Може би така победата е по-сладка

Али Соу: Развълнувах се, щом видях, че аз ще реша мача

Дебютантът в ЦСКА: Дошъл съм за титли, купи и групите на Лига Европа

Домакините опитаха да използват емоциите по трибуните като гориво и още в 3-ата минута вратарят Черниаускас беше призван да се намесва. Литовецът отрази по стабилен начин пряк свободен удар на Бочкай от около 24-25 метра фронтално срещу вратата.

В 14-ата минута стражът отново се оказа много, много бдителен. Жанио Бикел постави съотборниците с в тежка ситуация с крайно слаб и неточен като посока пас назад. Това позволи на Марин Пил да подгони топката и изглеждаше, че може да се откъсне сам срещу вратата. Черни навлезе на почти 30 метра навътре в полето и изчисти кълбото преди халфът на домакините да има шанс да овладее.

Следващият шанс пред домакините се откри в 24-ата минута. Бикел загуби топката в близост до наказателното си поле, след като бе притиснат от двама съперници и никой от неговите съотборници не се притече на помощ. Бочкай центрира към далечния край на наказателното поле, където Томислав Шорша се включи и опита труден изстрел с плонж. Шутът му премина опасно близо покрай левия стълб.

В известна степен логичното се случи в 28-ата минута. Топката се задържа около пеналта на „червените” след неуспешно изпълнен корнер за Осиек. Атаката се прехвърли отдясно и Жапер центрира към близката греда, където централният защитник Анте Майсторович беше заел позиция пред Нуно Томаш. Португалецът дори не успя да скочи, а начинът, по който Майсторович с глава изстреля кълбото ниско към близкия ъгъл се оказаха решаващи – 1:0.

След попадението домакините очевидно намалиха натиска и започнаха да играят по-компактно, което позволи на ЦСКА да владее топката в по-продължителни периоди от време. Играчите в „червено” и особено Тиаго Родригес обаче допускаха прекалено много неточности в разиграването, за да създадат каквито да е главоболия за вратаря Ивушич.

Буквално в последните секунди от продължението на първата част Нуно Томаш успя да прати топката в мрежата след изстрел с глава, но съдиите взеха правилно решение да отменят попадението заради засада.

Второто полувреме започна с малко по-жива игра от страна на „червените”. Тя обаче доведе до само един, макар и доста опасен, шут от дистанция на Али Соу. В 51-ата минута гамбиецът опита да грабне шанса си, след като топката малко щастливо стигна с рикошет до него. От около 21 метра той нанесе плътен удар по топката, която премина на сантиметри покрай дясната греда.

Отговорът на Осиек дойде в 62-ата минута, когато няколко играчи на ЦСКА твърде лесно пропуснаха Марин Пил да дриблира през центъра. Халфът подмина поне трима играчи в червено, за да се озове на отлична позиция при границата на наказателното поле. Там обаче си пролича, че отбелязването на голове не е  сред приоритетните му задачи на терена – изстрелът му се получи недостатъчно силен и премина покрай дясната греда.

Това обаче се оказаха последните по-интересни ситуации до края на редовното време. И двата състава играеха предимно с мисъл да не допуснат грешка, която би довела до скъпо струващ гол. „Червените” бяха съставът, който опитваше повече да играе по тревата, докато хърватите се върнаха към познатия си от първата среща стил с неспирни центрирания към високите Марич и Манце в предни позиции.

В подобен стил изтекоха и минутите от добавените към обичайните 90, а след това дойде редът на продълженията. В тях Люпко Петрович взе решение да заиграе с двама нападатели, като извади хвърлилия доста усилия Фабрини и пусна Тони Уот. Точно в последната минута от първото продължение Али Соу изтърва най-чистата възможност за „червените” в хода на цялата среща. Раул Албентоса успя с майсторски изпълнен дълъг пас да елиминира цялата защита на съперника. Соу се озова очи в очи с вратаря и укроти по перфектен начин кълбото. Ивушич излезе, за да скъси дистанцията, а после твърде лекият шут на тарана по-скоро уцели вратаря.

Изстрелите от бялата точка донесоха две вратарски спасявания. Първото беше дело на Черниаускас, който се справи с шута на Бочкай, изпълнявал втори за Осиек. Кери реализира, за да поведат "червените" с 2:1, а при следващия изстрел капитанът на Осиек Миле Шкорич стреля над напречната греда. Веднага дойде пропуск на Жеферсон, чийто лек удар към долния десен ъгъл беше отразен от Ивушич. До края всички бяха безгрешни, което позволи на Али Соу да огорчи жестоко домакините.

ОСИЕК – ЦСКА 1:0, 3:4 при дузпите(0:1 в първия мач)

1:0 Анте Майсторович 28'

Осиек (3-5-2): 1. Ивица Ивушич – 21. Миле Шкорич /к/, 31. Бошко Шутало, 6. Анте Майсторович – 17. Томислав Шорша, 19. Михаел Жапер, 25. Марин Пил, 5. Ласло Клайнхайслер (46' - Лиопа), 12. Петър Бочкай – 24. Мирко Марич, 9. Антонио Манце (106' - Лука Марин);

резерви: 12. Марко Маленица; 2. Андрей Шимунец, 10. Дмитро Лиопа, 14. Йосип Шполарич, 20. Бенедик Миоч, 22. Даниел Лончар, 32. Лука Марин.

Старши треньор: Дино Скендер

ЦСКА (3-5-1-1): 30. Витаутас Черниаускас – 5. Николай Бодуров /к/, 25. Раул Албентоса, 24. Нуно Томаш – 11. Петър Занев (64' - Турицов),16. Жанио Бикел,15. Кристиян Малинов (79' - Кери), 20. Тиаго Родригес, 3. Жеферсон Телес – 21. Диего Фабрини (104' - Уот) – 22. Али Соу;

резерви: 12. Густаво Бусато; 8. Греъм Кери, 9. Тони Уот, 14. Вив Соломон-Отабор, 19. Иван Турицов, 26. Валентин Антов, 28. Пламен Гълъбов.

Старши треньор: Люпко Петрович

Стадион: „Градски врът” (Осиек, Хърватия)

Главен съдия: Роберт Шрьогенхофер (Австрия)

-------

Най-интересното от срещата минута по минута:

ГООООООЛ ЗА ЦСКА - 3:4! Али Соу не трепна и остави вратаря на място! "Червените" продължават напред и ще играят с украинците Зоря Луганск.

ГОЛ ЗА ОСИЕК - 3:3! Марич не трепна и с мощен шут в центъра на вратата завърши редовните 5 изпълнения.

ГОЛ ЗА ЦСКА - 2:3! Бодуров с майсторско изпълнение запазва преднината на "червените".

ГОЛ ЗА ОСИЕК - 2:2! Марин Пил реализира хладнокръвно 4-ото изпълнение.

ЖЕФЕРСОН БЕШЕ РАЗОЧАРОВАН! Бразилецът шутира слабо в долния десен ъгъл, а Ивушич я изби в гредата.

ПРОПУСК НА КАПИТАНА ШКОРИЧ! Централният бранител шутира над гредата.

ГОЛ ЗА ЦСКА - 1:2! Кери направи сериозна засилка и стреля ниско в левия ъгъл. Вратарят Ивушич като че ли пипна топката.

ВЕЛИКОЛЕПЕН ЧЕРНИАУСКАС! Вратарят плонжира вляво и извади мощния изстрел на Бочкай.

ГОЛ ЗА ЦСКА - 1:1! Тиаго Родригес прати вратаря в грешната посока и реализира в долния ляв ъгъл.

ГОЛ ЗА ОСИЕК - 1:0! Дмитро Лиопа беше безупречен с изстрел в горния десен ъгъл.

Черниаускас се насочва към вратата, което значи, че домакините ще стрелят първи.

120' - КРАЙ НА ВТОРОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ. Предстоят изпълнения от бялата точка, чрез които ще се определи победителят.

110' - Претенции на ЦСКА за дузпа, и то не съвсем без основание. Тони Уот чрез своята физика и свежест спечели позиция пред Шутало в наказателното поле, а ръката на бранителя доста дълго се задържа върху рамото на острието. Все пак австрийският съдия беше категоричен, че нарушение няма.

107' - ЦСКА имаше невероятна възможност за контраатака при числов превес от трима на двама. При Тиаго обаче ясно пролича липсата на физически ресурс, защото португалецът не успя да превземе достатъчно бързо празния терен, а после обрече атаката с лош пас към Али Соу.

106' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ. Реферът продължи доста сериозна почивка, а гостите извършиха и трета смяна. Лука Марин замени Манце.

105' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ.

105' - Каква възможност само пред Али Соу! Гамбиецът получи удивителен дълъг пас над защитата от Албентоса и се озова очи в очи с вратаря. Нападателят спря топката по перфектен начин, ала Ивушич беше скъсил дистанцията максимално и лекият изстрел на Соу не беше проблем.

104' - Трета смяна за ЦСКА - Диего Фабрини напусна игра, вместо него Тони Уот. "Червените" вече с двама изявени тарани в предни позиции.

98' - Поредно центриране на Бочкай. Този път той прати топката към далечния край на наказателното поле, където Марич с глава опита да я върне пред вратата. Албентоса подложи глава, а сетне Черниаускас авторитетно скочи и улови.

96' - Опасен шут на Бочкай от воле. Неуморният ляв халф-бек намери топката при границата на вратарското поле, а тя прелетя покрай десния стълб. При ситуацията обаче имаше и отсъдена засада на Марич.

93' - Манце сам си създаде възможност за обстрел с дрибъл в дъгата. Нападателят някак успя да се измъкне от Албентоса, а после щастливо прокара топката покрай Томаш. Изстрелът му беше много разочароващ, защото топката с огромна сила отлетя високо.

91' - НАЧАЛО НА ПЪРВОТО ПРОДЪЛЖЕНИЕ. Футболистите на Осиек играха първи с топката.

90+3' - КРАЙ НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Следват две продължения от по 15 минути.

3 минути добавено време на мача. Продълженията изглеждат много, много близо.

84' - Изстрел на Греъм Кери от над 35 метра, спасяването на Ивушич беше само за статистиката.

79' - Смяната за ЦСКА е факт - Малинов напусна игра, вместо него Греъм Кери.

77' - Ядове за Малинов, който седна на тревата си държи за вътрешната част на дясното бедро. На пейката за "червените" Греъм Кери като че ли се готви да влезе в игра.

75' - Бочкай този път реши да не пробива отляво по атаката за домакините, а центрира отдалеч. Марич с лекота спечели битката с Томаш за високата топка, но от около 13 метра се нуждаеше от наистина специален изстрел, за да застраши Черниаускас. Играта беше подновена с удар от вратата.

68' - Жълт картон за Антонио Манце от Осиек за груб шпагат срещу Бикел.

66' - Али Соу добре с пас създаде шанс пред Фабрини да шутира от вътрешността на дъгата. Лиопа връхлетя по серизоен начин италианецът и изпълнението му не сполучи.

64' - Първа смяна за ЦСКА - Иван Турицов записва първи официален мач от месец май насам и тежката си травма в коляното. Младокът замени хвърлилия доста сили Петър Занев.

62' - Каква възможност пред Марин Пил! Вътрешният халф на Осиек овладя топката зад централния кръг и тръгна на пробив през центъра. Той успя да премине покрай трима съперникови играчи, ала изстрелът му около 15 метра не се получи и топката премина покрай десния стълб.

54' - Жълт картон и за Бочкай, който откровено свали Фабрини на тревата.

52' - Жълт картон за Али Соу от ЦСКА.

51' - Изстрел от Али Соу! Малинов и Фабрини размениха бързи подавания пред дъгата, а топката с рикошет попадна у Али Соу. Гамбиецът дори не се подвоуми и нанесе силен шут по диоганала с десния крак, а топката премина на сантиметри покрай десния стълб.

50' - Жълт картон за Жапер от Осиек, който задържа Фабрини за фланелката.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Футболистите на ЦСКА подновиха играта от центъра. Само една смяна на почивката и тя беше за Осиек - Клайнхайслер напусна, вместо него Дмитро Лиопа.

45+4' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ.

45+4' - Отменен гол за ЦСКА! Съдиите взеха абсолютно точно решение обаче. Жеферсон центрира топката от пряк свободен удар, търсейки далечния край на наказателното поле. Нуно Томаш изскочи с глава стреля и топката след рикошет в десния стълб спря в мрежата. Още преди португалецът да отиграе обаче флагът на страничния съдия беше вдигнат.

Към края на полувремето ЦСКА започна да се наслаждава на доста дълги периоди, в които владее топката, но остава впечатлението, че това сякаш е част от плана на съперника. Осиек намали интензитета в атакуващите си действия след гола и се старае да стои компактно, очевидно надявайки се на грешка.

3 минути добавено време към първата част.

43' - ЦСКА осъществи добра продължителна атака, в хода на която играчите си размениха поне 14-15 паса. Накрая Фабрини центрира отдясно към непокрития зад точката на дузпата Али Соу, чийто изстрел с глава не се получи и топката мина високо над вратата.

39' - Раул Албентоса получи жълт картон заради опит да спре обещаваща атака на Осиек. Тя продължи не доведе до никаква опасност, но при първото прекъсване на играта реферът санкционира испанеца.

35' - Диего Фабрини опита изстрел от около 22 метра по диагонала, но много неточно. Топката не беше дори близо до целта.

30' - Сериозни проблеми за Нуно Томаш след сблъсък с Клайнхайслер, при който португалецът получи силен удар в лявото коляно. На този етап не изглежда вероятно да видим принудителна смяна.

28' - ГОЛ ЗА ОСИЕК - 1:0! Централният бранител Майсторович с глава прониза вратата на ЦСКА. Топката се задържа около наказателното поле на "червените" след изпълнение на ъглов удар. Атаката беше прехвърлена отдясно и Жапер центрира към близката греда. Там Майсторович беше заел позиция пред Томаш, който дори не скочи. Изстрелът с глава на хърватина беше много остър и насочен ниско в близкия ъгъл, което не позволи на Черниаускас да се намеси по-успешно. Стражът на ЦСКА все пак докосна топката с ръцете си.

25' - Медицинска помощ за Жеферсон, който получи неприятен, макар и неволен удар с бутонка в главата от Жапер.

24' - Шанс за Осиек! Бикел беше притиснат от двама съперникови играчи и загуби топката в близост до собственото наказателно поле. Бочкай центрира към далечната греда, където Шорша беше се беше включил и опита труден изстрел с глава. Топката премина на броени сантиметри покрай левия стълб.

21' - Жълт картон за Николай Бодуров от ЦСКА, като капитанът може да се счита за късметлия. Влизането му в краката на Манце беше необмислено и изпълнено в гръб, без никакъв шанс да играе с топката.

19' - Много амбициозен опит на Пил да стреля от 30 метра. Топката отлетя право към трибуните.

15' - Обещаваща ситуация пред ЦСКА, след като двама от халфовете на Осиек се сблъскаха и подариха топката на Тиаго Родригес на 30-ина метра пред наказателното поле. Португалецът имаше варианти за комбицания и отляво, и отдясно, но предпочете да шутира безславно от дистанция.

14' - Много важна намеса от Черниаускас! Жанио Бикел беше на път да сбърка фатално при един твърде слаб и неточен пас назад. Марин Пил подгони топката и сигурно щеше да излезе сам срещу вратаря, ако Черни не беше навлязъл 30-ина метра в полето, за да изчисти в тъч.

13' - Напрежение и нерви в наказателното поле на Осиек, след като Нуно Томаш предяви претенции за дузпа, тъй като сметна, че Мирко Марич играе с ръка. Нападателят тръгна да търси нещо като саморазправа и изблъска португалеца, като не получи картон за деянието си.

Чак след първите 10-11 минути ЦСКА започна да прави по-отчетливи опити за атака. Фабрини дотук показва добро движение в пространството между защитата и полузащитата на съперника.

Осиек опитва чрез статични положения да притисне ЦСКА. Дотук този подход не носи успех за хърватите.

3' - Спасяване от Черниаускас! Осиек спечели пряк свободен удар на около 25-26 метра фронтално спрямо вратата. Левият халф-бек Бочкай нанесе хубав и плътен шут над стената, а Черниаускас авторитетно изби встрани. Спасяването не беше трудно, но криеше риск, ако стражът беше решил да лови топката.

НАЧАЛО НА МАЧА. Първият удар по топката беше за домакините от Осиек.