Отборът на ЦСКА стигна до много важна победа над Ботев Пловдив с 2:1 в дербито от 2-ия кръг на efbet Лига. В 23-ата минута Юнус Санкаре откри с дебютното си попадение с "червената" фланелка. След точно час Мишел Еспиноса успя да изравни, но в добавеното време на срещата Стефано Белтарме донесе трите точки за домакините с гол от пряк свободен удар.

Антон Узунов
100 снимки

"Червените" изиграха силно първо и доста колебливо второ полувреме. Домакините владееха инициативата през първата част и заслужено водеха на почивката. През вторите 45 минути обаче гостите успяха да изравнят, а пропуски направи Али Соу, който можеше да донесе победата на тима си доста по-рано. Все пак късметът се усмихна на възпитаниците на Стамен Белчев, които успяха да стигнат до успеха буквално с последния удар в мача.

47 снимки

Това бе първи успех за ЦСКА за новия сезон, които вече имат 4 точки от два мача. Ботев остават с три пункта след победата над градския съперник Локомотив в първия кръг. В следващия кръг футболистите на Стамен Белчев гостуват на Ботев Враца, докато на момчетата на Ферарио Спасов предстои визита на Берое.

Срещата бе предшествана с минута мълчание в памет на починалата легенда на Левски Бисер Михайлов.

Мачът започна със сблъсък в центъра на терена, при който Тодор Неделев се наложи да получи медицинска помощ. Той обаче успя да се върне на терена без сериозни последици.

Първият удар към една от двете врати дойде във втората минута. Отправи го Амос Юга, но той бе слаб и неточен.

В петата минута домакините пропуснаха страхотен шанс да поведат в резултата. Тиаго изпрати топката за Али Соу в наказателното поле. Нападателят успя да овладее топката, но се подхлъзна. Все пак имаше късмет тя да остане у него и веднага стреля. Вратарят на гостите Янко Георгиев обаче отрази удара на Соу, а при добавката Енрике Рафаел не успя да уцели вратата от близко разстояние.

Отново Али Соу създаде суматоха в наказателното поле на Ботев в 15-ата минута. Нападателят се справи със Станислав Работов и Виктор Генев след ново дълго подаване, топката след това стигна до непокрития Греъм Кери, който стреля фронтално от малко над 10 метра, но покрай вратата на Георгиев.

Три минути след това Юнус Санкаре стреля с глава от границата на наказателното поле след една отбита топка. Кълбото се насочи заплашително под гредата, но стражът на Ботев успя да избие в корнер.

В 21-ата минута Ботев отправи първи удар по посока противниковата врата. Това стори Атанас Илиев с глава, след като засече центриране отдясно на Мите Цикарски, но шутът премина над напречната греда.

Натискът на ЦСКА обаче даде резултат и в 23-ата минута "червените" поведоха. Греъм Кери изпълни пряк свободен удар, но право в стената. Топката попадна в краката на Брадли Мазику, който стреля диагонално през доста играчи. Кълбото рикошира в част от футболиститев пеналтерията, а там най-съобразителен се оказа Юнус Санкаре, който реализира дебютното си попадение за клуба.

По-добрата игра на домакините продължи и отново имаха шанс за попадение. Голмайсторът Санкаре, почти от аутлинията, пробва пас за свой непокрит съотборник и замалко не доведе до автогол на Атанас Илиев. След последвалия корнер Тиаго Родригес отправи силен удар, но над вратата.

В последната минута от редовното време на първата част Греъм Кери направи добър пробив в половината на Ботев и опита удар извън наказателното поле, но високо над вратата на Георгиев.

Началните минути на втората част нещата на терена вървяха доста спокойно, но след точно час игра Ботев успя да изравни с първия си точен удар. Тодор Неделев центрира майсторски от първия ъглов удар в наказателното поле, където Мишел Еспиноса стреля с глава във вратата на Бусато - 1:1.

"Червените" можеха моментално да си върнат аванса, но Соу направи нов пропуск. Тиаго изведе Али Соу сам срещу Янко Георгиев, но гамбиецът стреля точно във вратаря.

В следващите минути положения пред двете врати липсваха, като инициативата я пое отборът гост след изравнителното попадение.

В 84-ата минута хубав удар от далечно разстояние отправи Тиаго, но Янко Георгиев изби в ъглов удар. Три минути след това отново Тиаго шутира силно, но покрай дясната греда на вратата на Ботев.

Когато изглеждаше, че срещата ще завърши при равен резултат, домакините нанесоха своя последен удар, с който спечелиха и мача. Али Соу спечели пряк свободен удар на границата на наказателното поле. С изпълнението се зае резервата Стефано Белтраме, който стреля силно, а Янко Георгиев не успя да се намеси по най-добрия начин и топката влетя в мрежата  за крайното 2:1.

ЦСКА - БОТЕВ ПЛОВДИВ 2:1

1:0 Юнус Санкаре 23'

1:1 Мишел Еспиноса 60'

2:1 Стефано Белтраме 90+2'

Стартови състави на двата отбора:

ЦСКА (4-1-4-1): 1. Густаво Бусато - 18. Брадли Мазику, 26. Валентин Антов (к), 28. Пламен Гълъбов, 19. Иван Турицов - 20. Тиаго Родригес - 21. Амос Юга 13. Юнус Санкхаре, 7. Енрике Рафаел, 8. Греъм Кери - 22. Али Соу

Старши треньор: Стамен Белчев

БОТЕВ ПЛОВДИВ (3-5-1-1): 1. Янко Георгиев - 11. Иван Бандаловски, 25. Станислав Работов, 4. Виктор Генев, 26. Мите Цикарски, 88. Славчо Шоколаров, 13. Мишел Еспиноза, 6. Маркиньос Педросо, 8. Тодор Неделев (к), 39. Антонио Вутов, 9. Атанас Илиев

Старши треньор: Ферарио Спасов