Навръх националния празник Трети март фенове на Левски посетиха Западните покрайнини и гостуваха на българите от Босилеград. Кулминация на това посещение бе полагането на венец на паметника на Васил Левски в центъра на града.
Привържениците от „Източен фронт”, както и бившия шеф на Националния фен клуб на Левски Златин Тепсиев, бяха посрещнати радушно от домакините, които бяха организирали програма за скъпите им гости.
Първо гостите отидоха до близкото село Извор, което е на 3.5 км от Босилеград, където има уникална българска черква, която в днешно време се руши и е наглеждана от възрастна жена. Феновете от „Източен фронт” обмислят възможността да предизвикат общественото мнение в България и да бъдат събрани пари за реставриране на църквата в село Извор.
След завръщането си в Босилеград феновете поднесоха специално изработен от тях венец, който положиха на паметника на Васил Левски. За изграждането на този монумент пари са дадени и от феновете на Левски. На венеца надписа гласи : „Босилеград винаги част от Майка България!” На полагането на венеца присъстваха и много българи от местната организация Демократичен съюз на българите от Западните покрайнини.
Последва среща в Културно-информационния център на българите от Западните покрайнини, където историци от България говориха за отношението на държавата ни към проблемите на българите от този район.
Златин Тепсиев пък изнесе реч, в която припомни как през 2000 година е бил създаден фен клуб на Левски в Босилеград, на което основаване е присъствал Илиян Стоянов, тогава действащ футболист на Левски. Тепсиев е разяснил и за ролята на ФК Левски, не само като футболен клуб, но и като социално явление за прокарване на българската идея извън пределите на родината ни.
Златин Тепсиев представи и един от авторите на книгата „Ние бяхме (в) Сектор Б” Владимир Стоев-Ушко, който говори за съпричастността на феновете на Левски към братята им от Западните покрайнини и представи написаната от него и Милен Панайотов книга.
Националният празник събра в края на деня всички желаещи на трапеза, където имаше много наздравици за благоденствието на всички българи.
Коментирай