Старши треньорът на Литекс Станимир Стоилов даде дълго интервю за Гонг, в което сподели своите виждания за много проблеми на българския футбол, както и за напредъка на своя тим. Литекс е в Холандия и вече записа победа и загуба в контролните срещи в Ниската земя.

- Господин Стоилов, вече изиграхте две контроли в Холандия и една в България. Какво е мнението Ви за представянето на Литекс дотук?

- Според мен прогресиращо. В първите две контроли играхме доста дезорганизирано, особено във фаза защита. Направихме и доста пропуски. Вчера (б.р. в контролата с Кайзериспор спечелена от Литекс с 3:0), положителното нещо е, че подобрихме колективните действия във фаза защита и успяхме да реализираме част от положенията си, защото пак наистина пропуснахме доста. Надявам се да подобряваме играта си, а не тази победа да ни хвърли на обратния полюс и да си мислим, че всичко е ОК.

- Това Ви е втори летен лагер с Литекс. Нагоре ли върви отборът?

- Според мен минахме през тежък период, в който се стремяхме да променим начина на игра. Миналото лято Литекс играеше по-емоционално – с повече желание и характер. Сега мисля, че трябва да запазим тези качества и да добавим малко повече тактическа грамотност и да се научим да владеем инициативата в двете фази на играта. Да можем да контролираме играта, а не да ни води емоцията.

- Официалните мачове наближават. Предстои Ви двубой с Левски за Суперкупата на България, след това срещи от евротурнирите. Готов ли е Литекс за това предизвикателство?

- Факт е, че се готви! Надявам се до мачовете да бъде готов. Добре е, че имаме мач за Суперкупата. Все пак ще изиграем един двубой под напрежение преди срещите от първенството и евротурнирите.

- Имахте ли човек, който да наблюдава първия Ви съперник? Левски игра вчера със Сант Жулия.

- Нямахме съгледвач. Двата отбора няма с какво да се изненадаме. А и не мисля, че срещу противник като Сант Жулия можем да добием ясна представа за състоянието на Левски.

- Наближават евротурнирите. Литекс може би ще бъде поставен в четвъртия кръг. Имате ли сили да щурмувате групите на Лига Европа?

- Смятам, че първо един отбор трябва да играе добре. Да бъде добре подготвен, да допуска колкото се може по-малко грешки. Не е маловажно дали отборът е поставен, или не. Ако си достатъчно добър, можеш да продължиш дори и да не си поставен. Но с оглед на факта, че евентуално ще бъдем поставени, имаме по-големи шансове.

- След старта на първенството отново ще се заговори за плана „Литекс – шампион”. Готов ли е след толкова дълго време Литекс да стигне до така мечтаната титла?

- Според мен първо трябва да заиграем постоянно. Да имаме постоянен стил на игра, за да можем евентуално да се надяваме за спечелване на нещо по-голямо. Така, че най-важно сега е да мислим за старта на първенството и Суперкупата, и за влизане в групите на Лига Европа. Оттам ще дойде и насоката за представянето ни в шампионата.

- В този ред на мисли обаче ще трябва да следите какво става и с конкуренцията, защото тя също е от значение....

- Така е, но има достатъчно време след като първенството започне всеки отбор да се ориентира как е конкуренцията. Сега в контролите трудно можеш да дадеш оценка за представянето на даден отбор.

- Като цяло как виждате нивото на българския футбол в момента? Вие сте един от хората, които не се притесняват да говорят за това.

- Като цяло се повишава конкуренцията. Доста футболни президенти започнаха да инвестират и в базите и в отборите. Но като качество на самите играчи, и като качество на играта не мисля, че кой знае колко сме напреднали. Там е проблема. И също в работата с младите футболисти. Така, че отборите в България на този етап трудно могат да разчитат изцяло на попълнения от собствените си школи. Там значително трябва да се засили работата. Както и тази с първите отбори. Затова голяма част от тимовете в България се ориентират в привличането на по-опитни футболисти. Особено онези, които имат амбиции за участие в Европа.

- Защо според Вас футболът ни не върви напред?

- Аз съм казал моята версия. Знам, че тя е доста болезнена и много хора могат да се обидят. България прескочи един изключително важен период, между 8 и 10 години. Говоря за периода между 1994 година, когато спечелихме бронзовите медали от Световното първенство и 2003-2004 година. Тогава първо имаше много талантливо поколение. Второ влязоха много пари от класиранията ни през 1994, 1996 и 1998 година на големите форуми. Трето имаше еуфория. Качествени играчи и треньори. Период, в който нищо не се добави. Напротив почти всичко се унищожи – базите бяха сринати до нула. Нито един треньор, или треньори не бяха създадени. Напротив много от тях бяха унищожени – в това число Димитър Пенев и Христо Бонев. Изкарахме, че победа и равенство на европейското през 1996 година са страшен неуспех. Така, че в този период само се взимаше от българския футбол. Нищо не се направи за развитието нито на треньорите, нито на играчите, нито на базите. Нормално, ние сме свикнали да си затваряме очите и да викаме „гледаме напред”. И сега футболът ни започва да драпа към върха. Доста ще е трудно, защото се започва от нулата. Качествата на играчи и треньори тепърва ще се развива, но пътят е доста тежък.

- След 1996 година, има ли причина, поради която се получиха тези неща?

- Според мен тези причини започнаха още преди Европейското, през 1995 година. Не искам да обиждам никого, но тогава т.нар. „сив кардинал” стана генерален секретар на футбола и близо осем-десет години всичко се въртеше около него. И който повече докладваше, който повече носеше, той беше треньор, той се и развиваше. С тяхната веща помощ унищожихме и треньорите, и поколението от 1994 година като футболни специалисти. И сега продължаваме да сме помагачите, анализаторите, ние само помагаме. Време е хората да си спомнят, какво са направили, за да имаме очи да излизаме, и да анализираме.

- Вие как гледате на критиките по ваш адрес? Бойко Борисов каза, че в България успелите хора не се ценят, България не тачи героите си…

- Аз също съм го казвал, и го казвам. Надявам се бъдещият премиер да спази нещата, които ги обещава. Най-вече да работи. Аз съм един работещ треньор, и уважавам работещите хора. Не може футболът да легне и да чака само на държавата. Ние трябва да работим, за да си заслужим субсидии и уважение. Ако ние с работата си във футбола не покажем, че заслужаваме, не смятам, че трябва да бъдем възнаградени. Нормално е да бъдат отричани и обвинявани хората, които са постигнали нещо, но най-болното е, че понякога се отправят от хора, които нищо не са постигнали. Би било нормално, ако журналистите критикуват, защото на тях това им е работата, това им е задължението. Надявам се да почнем да гледаме малко по-позитивно на хубавите неща, които се правят, и да им обръщаме повече внимание, отколкото на негативните.

- Венци Стефанов бе казал по ваш адрес, че който плаща, той поръчва музиката.

- Не е точно по мой адрес, но да. Аз казах, че можеш да кажеш на музикантите коя песен искаш, но не можеш да им кажеш как да свирят. Според мен футболът трябва да е отдаден на специалисти, които да го издърпат нагоре. Нормално е собствениците да имат право да си назначават треньори и директори. Но в никакъв случай не можеш да им кажеш начина, по който ще тренират, или по който си изграждат състава.