С атакуващ футбол на високи обороти Левски удари с 2:0 Металург Донецк в първата си контрола в Линдабрун, Австрия. Това бе и дебютният мач на Илиан Илиев начело на „сините“, а играчите му загатнаха за сериозен потенциал. И двете попадения паднаха след почивката, като точни за софиянци бяха Иво Иванов и новото попълнение Марсиньо.

Треньорът на „сините“ започна с Пламен Илиев на вратата и Дъстли Мюлдер, Ромейн Ели, Иво Иванов и Орлин Старокин в отбрана. Конците в халфовата линия дърпаше Христо Йовов, подпомаган от Ивелино Иванов в центъра, докато по крилата действаха Опоку и младия Цецо Тонев. Антонио Вутов пък играеше изнесен зад единствения нападател Базил де Карвальо.

СНИМКИ: Илиан Илиев дебютира в Левски с хубав футбол и убедителна победа над Металург

източник: Gong.bg, Стефан Сотянов, Австрия

Първата удобна ситуация за гол в мача бе в полза на Левски. В 4-ата минута Орлин Старокин намери добре Карвальо пред наказателното поле и нападателят бе фаулиран. Христо Йовов изпълни добре, но Бандура изби вещо.

В ответната атака играчите на Владимир Пятенко можеха да открият резултата на свой ред. Зе Соарес бе изведен сам срещу Пламен Илиев, но шутира право в тялото на вратаря.

Постепенно украинците започнаха да доминират при владеенето на топката, но и двата тима опитваха да играят открит и атакуващ футбол с множество къси подавания. Може би затова в 26-ата минута Христо Йовов почти успя да изненада защитата в бяло, когато изпълни бързо пряк свободен удар на около 40 метра от вратата на украинците. Ветеранът опита да изведе Цецо Тонев в наказателното поле, но Воловюк внимаваше и успя да блокира набега на крилото.

Малко преди да изтече половин час игра Иво Иванов сбърка при опита си да подаде към Старокин в собствената си половина и Зе Соарес пресече паса. Бившият играч на сините намери Газарян на няколко метра пред дъгата, а арменецът стреля в долния десен ъгъл, но твърде слабо, за да затрудни Пламен Илиев.

В 38-ата минута Цецо Тонев показа завидна техника, като още с първото си докосване преодоля бранител в бяло отдясно, стигна топката, финтира още един и бе повален близо до границата на наказателното поле. От остър ъгъл Йовов центрира към Ели на далечната греда, но защитникът остана под топката.

На почивката Илиан Илиев направи цели 7 промени в състава си, като в игра се появиха Башлиев, Прохазка, Рамос, Марсиньо, Райков, Чаворски и Яначков. Смените дадоха резултата и Левски заигра доста по-остро.

Втората част започна както първата – с добра възможност за „сините“ след статично положение. Райков центрира добре от ъглов удар вляво по атаката, Иво Иванов се извиси над всички, но ударът му с глава от 7 метра премина доста над гредата. Само 2 минути по-късно Марсиньо проби добре през центъра, събра двамата централни бранители на Металург при себе си и подаде чудесно на Рамос в наказателното поле. От чиста позиция обаче португалецът избра да стреля в близкия ъгъл и Бандура спаси.

В 52-ата минута падна и първият гол в мача. Кристовао Рамос центрира перфектно от ъглов удар вдясно по атаката, Иво Иванов бе изпуснат от отбраната на Металург и с глава от няколко метра прати топката в долния десен ъгъл.

Металург опита бързо да върне попадението, като Зе Соарес отново бе изведен на удобна позиция в наказателното поле, но този път шутът му не попадна в целта.

В 61-ата минута Райков бе изведен добре в наказателното поле и от 17 метра стреля през човек. Бандура бе изненадан от шута и не успя да се намеси убедително, но за негов късмет ударът на Райков срещна левия му стълб.

Няколко минути по-късно отново Райков притесни сериозно Бандура, след като стреля силно от пряк свободен удар, отсъден на 30 метра от вратата. Стражът на украинците с мъка изби тежкия шут, който летеше към долния десен ъгъл.

В 73-ата минута резултатът стана 2:0 в полза на българския тим след уникално изпълнение на Марсиньо. Бразилецът получи топката отляво в наказателното поле, подигра се с двама бранители на Металург и от остър диагонал с техничен удар в далечния ъгъл препарира Бандура.

В 81-ата „сините“ бяха близо до отбелязването на трети гол, когато Кристовао Рамос се възползва от невнимателната игра на Воловюк и му открадна топката. Португалецът обаче избяга твърде вдясно от вратата и шутът му в далечния ъгъл профуча покрай нея. 6 минути преди края пак Рамос тества вратаря на Металург, този път от пряк свободен удар на 24 метра, но Бандура спаси удара му към долния ляв ъгъл.

Така Левски записа престижна победа над финалиста за Купата на Украйна и 7-ия в първенството на източноевропейската страна. Следващата проверка на „сините“ е на 5 юли срещу Черноморец Одеса.

ЛЕВСКИ - МЕТАЛУРГ 2:0

1:0 Иво Иванов 52'

2:0 Марсиньо 73'

Левски: П. Илиев (к) /57'/; Мюлдер /46'/ , Ели, Иво Иванов, Старокин; Тонев /46'/, Ивелино Иванов /46'/, Йовов /46'/, Опоку /46'/; Вутов /46'/; Де Карвальо /46'/

Резерви: Любенов, Василев /57'/, Башлиев /46'/, Прохазка /46'/, Рамос /46'/, Марсиньо /46'/, Райков /46'/, Ангелов, Гочев, Л. Илиев, Чаворски /46'/, Яначков /46'/