Левски завърши при 2:2 с Юргорден в среща, с която бе отбелязан 50 годишният юбилей от първото участие на тима от „Георги Аспарухов“ в евротурнирите. Точни за „сините“ бяха Атанас Курдов и Илия Димитров, а Кевин Лолкър и Фредрик Стенман бяха точни за шведския състав.

Съперникът не бе избран случайно. Това е първият противник на левскарите на европейската клубна сцена, а напълно в духа на онова време Левски излезе със специален юбилеен екип.

Въпреки мрачното време в столицата, настроението по трибуните на Националния стадион „Васил Левски“ бе слънчево, а феновете бяха върнати назад в годините, като си припомниха някои от най-паметните мачове любимия си тим. Празника уважиха и някои от емблематичните футболисти  на Левски от близкото и далечно минало, като емоцията бе водеща през цялото време. Някои от тях не успяха да скрият сълзите си, а агитката на отбора от Герена се погрижи шоуто да бъде още по-ефектно.

Как се разви срещата, може да проследите ТУК!

Лошата вест за „синия щаб“ обаче бе контузията на Деян Иванов. Младият талант започна срещата като титуляр, но в последствие се контузи и бе принудително заменен от Максимилиан Карнер /18-ата минута/. Иванов бе откаран от стадиона с линейка със съмнения за скъсани връзки.

Мачът не започна по мечтания начин за Левски, който честваше своя юбилей. След като в първите минути на срещата Веселин Минев стреля, а Хампус Нилсон изби, в 8-ата минута Деян Иванов извърши нарушение пред наказателното поле, получи картон, а след това шведите получиха право да изпълнят фаул. Зад топката застана Кевин Лолкър. Той изпълни прецизно, пращайки топката във вратата на Боян Йоргачевич. Левски отвърна с далечен удар на Роман Прохазка, а малко след това Деян Иванов се контузи и в последствие бе заменен от Максимилиан Карнер. Последваха няколко положения за Юргорден, а в 31-ата минута дойде едно хубаво диагонално центриране към Линел Китамбала, който бе в наказателното поле, той върна към включилия се от ляво Веселин Минев, Левият зашитник центрира, но Нилсон излезе и улови. Две минути по-късно един от най-активните в „сините“ редици Роман Прохазка опита късмета си удар от дистанция, но топката мина над напречната греда.

Мнението на Атанас Курдов

В края на полувремето левскарите спретнаха няколко добри атаки. Мигел Бедоя подаде към Денис Махмудов, който от зоната около дъгата на наказателното поле отправи мощен изстрел, но топката мина над вратата. В едноминутното продължение на първите 45 минути възпитаниците на Стойчо Стоев направиха чудесна атака. Линел Китамбала и Веско Минев разиграха помежду си. След това топката стигна до Денис Махмудов, който от границата на наказателното поле стреля силно, но неточно.

Левски започна силно второто полувреме. „Сините“ спретнаха няколко атаки, а в 49-ата минута Атанас Курдов изравни. С удар от зоната около дъгата на наказателното поле, нападателят прати топката в мрежата на появилия се на мястото на Хампус Нилсон - Хьой за 1:1. Преди това се бе получил и рикошет.

Юргорден все пак стигна до втори гол, който падна в 85-ата минута. Фредрик Стенман се възползва от центриране.

Радостта на гостите обаче на трая дълго, след като Илия Димитров засече от близка дистанция и направи 2:2.