Почина бележитият съдия Любчо Славчев
Почина бележитият съдия Любчо Славчев

Тъжна новина споходи българския футбол, след като снощи на 63 години си отиде бившият ни международен футболен съдия Любчо Славчев.

Славчев спокойно може да се нарече едно от светилата в реферския занаят у нас. Той бе бивш заместник-председател на Националната съдийска колегия и председател на Съдийската колегия в Югозападна България.

Славчев никога не се е занимавал професионално с футбол, но през 1976 година се записва и завършва успешно съдийски курс към Левски - Спартак. Дебютът му като страничен арбитър в А група е през 1984 година в двубоя Левски – Етър.

Славчев е част от знаменития финал за Купата на България между Славия и Левски на 1 май 1996 година, когато при резултат 1:0 за „белите“ тогавашният президент на „сините“ Томас Лафчис вади отбора от игра.

В евротурнирите Славчев прави своя дебют в четвъртфинал за Купата на УЕФА между ФК Копенхаген и Торино, като тогава е помощник-съдия на Любе Спасов. Седмици по-късно бригадата получава наряд и за полуфинала в Купата на носителите на национални купи между Брюж и Вердер. Първият мач на Славчев в Шампионската лига пък идва заедно с още три наши съдийски легенди – Атанас Узунов, Иван Леков и Стефан Орманджиев като четвърти рефер, а двубоят е между Пари Сен Жермен и Спарт Москва на „Парк де Пренс“.

Екипът на Gong.bg поднася своите съболезнования до семейството и близките на Славчев. Поклон пред паметта му!