Националната агенция за приходите е започнала проверки на 470 футболни съдии, съобщи изпълнителният директор на ведомството Красимир Стефанов. По думите му реферите са декларирали възнаграждения между 100 лв. до 4000 евро за мач.
От приходната агенция отчетоха, че до края на май постъпленията от данъци и осигурително вноски са общо 4,8 млрд. лв. Най-голям спад е регистриран при събираемостта на ДДС и корпоративен данък. Очаква се неизпълнението при събирането на ДДС да достигне един млрд. лева, а на корпоративния налог - близо 300 млн. лева. Красимир Стефанов бе категоричен, че събираемостта в хазната ще се повиши чрез предотвратяването на данъчни престъпления и дисциплинирането на гражданите да внасят задълженията си към хазната.
Борбата с данъчните измами е основната антикризисна мярка, заяви Красимир Стефанов. Той допълни, че ведомството може да се мобилизират да „събират всяка стотинка от всеки длъжник". По думите му това ще доведе съответно до фалит на фирмите, а такава идея нямат нито той, нито финансовият министър Симеон Дянков, тъй като „следващата година няма да има кой да плаща данъци".
НАП провежда „акция след акция" съвместно с МВР и прокуратурата, посочи Стефанов. Той отчете, че за последните шест месеца са пресечени злоупотреби за бюджета в размер на над 500 млн. лв.
Друга мярка за повишаване на приходите е „да се дисциплинират хората". „Извършват се множество ревизии на физически лица, по известните са футболистите поп изпълнителите, попфолк изпълнителите, започнахме футболните съдии", обясни шефът на НАП.
Един от най-любопитните случаи е на собственик на луксозен автомобил на лизинг има 5 пъти по-малка заплата от месечната лизингова вноска. Друг социално слаб българин с луксозен автомобил и къща с басейн декларира, че получава 240 лв. месечно, а парите за струващото му близо 2 млн. лв. имущество били взети назаем от приятели.
Красимир Стефанов посочи, че през миналата година са извършени 1900 ревизии, от които ефектът за бюджета е 60 млн. лв.
От днес започва съставянето на актове на 27 000 фирми, които не са подали годишните си финансови отчети миналата година. Глобата е до 3000 лв.
Коментирай