Старши треньорът на Левски Стойчо Стоев даде пространно интервю за предаването „А група Токшоу“ по Diema Sport, в което говори за работата си при „сините“ и затова какво е да си лидер в класирането. Стоев не скри, че мечтае за шампионската титла, но увери, че ще продължи да залага и на юношите на клуба.

„Има си прякори за сериозни треньори, далеч съм от мисълта, че съм майстор. Един треньор работата му е такава да подготвя отбора си и евентуално да печели, затова ни плащат. Далеч съм от това определение, радва ме. Основната работа на треньора е да си върши добре работата“, започна Стоев.

А какво е да си на първо място? „За себе си, аз съм го изпитал това първо място с друг отбор, тогава ми беше интересно, за първи път ми се случваше. Сега го приемам като нещо резонно, а и все още е временно. Надявам се да е по-постоянна константа. Но да си на върха винаги е по-приятно от да си на други място, няма спор. По-важното е това, което сме постигнали да го задържим и да има някакво постоянство.“

„Основната ми идея беше да направя добър отбор и после той да съумява да извлича повече позитиви от дадена среща. Не съм си мислил за класиране. В никакъв случай. Основната ми цел беше да се преборим с тези трудности, които ни съпътстваха и в един момент преодолявайки трудностите да съумеем да изглеждаме добре като тим.“

На въпрос, дали целенасочено иска да изгради константни двойки в своя състав, Стоев отговори: „Има нещо такова. Всеки треньор се стреми да има двойка стабилни централни защитници. Във футбола защитата се явява изключителен важен елемент. Важна е двойката десен бек-десен халф, където трябва да има едно единомислие. Двойката централни полузащитници, които са много важни в съвременния футбол. Всеки треньор се стреми да изгражда такива грешки. Много подробности са, за да може отборът да добие един вид, който да му носи успехи.“

А какво е мнението на Стоев за двойката в средата на терена Костадинов-Де Ноойер? „Те са футболисти, които имат доста дефанзивни умения, това помага на защитата. При тях има и офанзивна мисъл, което е задължително условие при мен. Трябва да помагат и на нападателите. Те равномерно разпределят тежестта на функциите, опитват се да бъдат еднакво полезни и в двете фази на играта. Със сигурност това помага и на самите защитници за по-малко голове в нашата врата.“

Относно Божидар Краев и новата му позиция на ляв халф, специалистът коментира: „Трябва му малко повече време, но той трябва да се справи в тази зона. Един външен халф няма значение с какъв крак играе, той трябва да умее да работи еднакво добре и вляво и вдясно. Това е важно за развитието му и за помощта, която ще даде на отбора. Той е младо момче, почти цяла есен играе вдясно, последните мачове вляво. Последният мач се видя светлинка в това, което направи на терена.“

Стоев призна, че проблемите с позицията на централен нападател влияят на отбора. „Липсата на централен нападател неминуемо се отразява на развитието на атаката, ако не става въпрос за отбор, свикнал да играе с фалшиви деветки. Един централен нападател ти дава повече възможности да създаваш положения. В последните мачове и Курдов, и Диаби нямаха възможност да играят. Китамбала не е типичен нападател, взехме го за друга позиция.

Предполагам, ако не тази седмица, другата би трябвало да са на линия поне в тренировъчните занимания на отбора. Имаме още доста неща, които трябва да коригираме във фаза атака, за да може в един момент там, където има възможност, да си решаваме мачовете.“

„Никога не е достатъчно за един треньор, на него винаги му се иска повече и повече. Виждате световната практика. Нормално е и ние да искаме да усилим тази офанзивна мощ на отбора.“

„Юношите пак ще бъдат ползвани, в това няма съмнение. В началото бяхме принудени да ползваме по 5-6, сега по 1-2. Юношите докато се изградят като основни футболисти на Левски има време, не става с магическа пръчка, но няма да се откажа от тях. В голяма степен от тяхното представяне в тренировки и мачове зависи един треньор колко е уверен, че този състезател ще излезе и ще помогне на отбора.“

„По принцип ми се иска да стана шампион, на всеки треньор му се иска. Тук сме малко далече да говорим за шампионски титли, но това не значи, че ако имаме възможност няма да направим всичко възможно да го направим. Най-добрата компилация е юноши и шампиони.“

„Може да има редуциране на бюджета, но футболистите вече са спокойни. При намалени възнаграждения, но ги взимат навреме. Какъв е смисълът да имаш голяма заплата, но да не я получаваш. Това няма как да не влияе психологически. По-добре по-малка заплата, но да я получаваш редовно. Това води до успокоение и го кара да работи това, което трябва на терена. Когато имаш финансови проблеми, в един момент това ще даде отражение. Когато нещата са стиковани, нормално е обстановката да е добра за работа. Изискванията към треньора и към техните състезатели да са на ниво. И двете страни взаимно да се допълват.“

„Където и да съм работил, аз съм работил по един и същи начин, с различно качество футболисти, разбира се. Оценките на медиите винаги са важни и ако са реални и не са обусловени от други причини, би трябвало реално да се оценява всеки един треньор какво върши.

„Не съм дошъл в Левски, за да покажа, че съм добър треньор. Аз имам самочувствие, че не съм лош треньор. Дойдох в Левски да се опитам с помощта на всички в куба, Левски да се върне на правилния път, който ще го изведе до там, където е бил в миналото. Да е същият гранд, който печели мачове, печели първенства. Дойдох с тази нагласа, да успея в Левски.

Все още не съм успял, времето е пред мен, надявам се догодина, май месец да съм щастлив човек.“

„Аз се чувствах част от клуба още на втория, третия месец и причината бяха хората в клуба, още от началото ме приеха за един от тях. 10 месеца вече публиката е по-скоро позитивно настроена към мен като се има предвид, че аз не съм легенда на Левски. Въпреки всичко, хората ме приеха добре. Обикновено феновете приемат един треньор когато са доволни от това, което виждат на терена. Осносната заслуга е на футболистите, но това е продукт и на вижданията на треньора.“

„Винаги публиката е зад треньора, когато вижда, че отборът играе добре и не е зад треньора, когато не играе добре“, допълни Стоев.