Наблюдаващият ръководител за реферите в България Марк Бата изрази мнение, че българските съдии имат потенциал да ръководят мачове от Лига Европа и Шампионска лига.

Французинът изгледа повечето мачове от А група през изминалия кръг, и за пореден път обясни, че на родните арбитри им липсва увереност.

"Понякога отнема 6 или 7 години, за да могат да стигнат до Шампионската лига. Грешки допускат всички, защо съдиите да правят изключение," заяви Бата в интервю за Diema Sport.

“Гледах 5 мача от този укинед. Беше натоварена програма. Българските съдии дса на добро ниво. Трябва да станат още по-добри, да напредват. Съдиите не могат да станат по-добри в една стая. Трябва да работим като футболистите. И те гледат видеоанализи, но те тренират. Ние трябва да вземем същата методика. Трябва да усетим играта в игрова ситуация. Сега ми се ще 1 час да прекарваме пред мониторите и два на игрището.“

„Не бих казал, че българските съдии имат големи проблеми. Трябва да подобрят физическата си подготовка. За техническите неща – имаме семинари, на които работим. Първият семинар ще бъде фокусиран върху единството при решаването на ситуации.“

„Добре е да говорим и за позитивите, не само за грешките. При съдиите е същото – тлябва да им помогнем да са уверени на игрището.“

„Добри съдии са тези, които не се виждат на терена. Според други – такива, които не правят големи грешки.“

„За видеоповторенията? За голлинията ще бъде необходимо. Един човек помага на аутлинията. Технологията на голлинията ще бъде добре. За видеоповторения изобщо, трябва да го тестваме.“

„Инструкциите са за цялата система, включително за медиите. Трябва по-добре да обясняваме нещата.“

„Винаги караме да правят това, което е добро за футбола. Футболът е голове, от там нататък искаме от съдиите да бъдем позитивно настроени. Когато има нещо нередно, те трябва да се намесят и да помагат на футболистите.“

„Съдийството е човешка дейност и можеш да направиш грешка. Съжгласяваме се когато футболист или треньор направи грешка, но не можем да се примирим, че някой съдия може да направи грешка. А някои рефери не могат да спят след грешка. Нашата работа е да намалим процента на грешките. Нула процента грешки е абсолютно невъзможно. Видеотехнологиите биха могли да помогнат, но това не е панацеята. Към момента не сме имали видеотехнологии.“

„Българското съдийство има добър потенциал. Те трябва да разберат, че работата им трябва да продължи. Като във футбола е – понякога някои отбори имат нужда от развитие 6-7 години, за една година няма как да изминат този път. В Бъдеще български съдии ще могат да свирят на високо европейско ниво“, завърши Марк Бата.