Ботев Пловдив се завърна на победния път, след като надигра с 2:0 като гост Черноморец в мача си от 5-ия кръг на А група. Два ранни гола на Бобан Грънчаров и Ромарио Кортзорг дадоха спокойствие на пловдивчани, които обаче доиграха последния половин час с човек по-малко заради изгонването на Борис Галчев. Стадион „Лазур“, където „канарчетата“ изковаха силната си кампания в Лига европа, обаче за пореден път се оказа щастлив за тях, тъй като домакините така и не намериха път към вратата на Адам Стаховяк.

Ботев очевидно взе поуките си от мача с Любимец преди седмица и този път влезе ударно в двубоя. Още в първата минута „канарчетата“ спечелиха фаул вляво от наказателното поле на домакините, а Неделев изпълни към далечната греда. Там Бобан Грънчаров надскочи двама играчи в сини екипи и с глава прецизно насочи топката в долния ляв ъгъл на Ник Дашев за 1:0.

Играчите на Димитър Димитров бяха шокирани от това начало, а второто попадение във вратата им не закъсня. В 11-ата минута Галчев с много точно подаване изведе Анисе отдясно в наказателното поле, а малгашът центрира остро към далечната греда, където Ромарио засече в празната врата.

Бързите голове успокоиха пловдивчани, които започнаха да грешат по-често, ала Черноморец трудно стигаше до опасни атаки към вратата ми. Нарушенията в центъра на терена изобилстваха и поразвалиха качеството на мача. Въпреки това до почивката Ботев пропусна още две чудесни възможности за трети гол. Първо в 32-ата минута Анисе бе изведен сам срещу Дашев, но реши да лъже вратаря, вместо да потърси пас към намиращия се вдясно Неделев. Стражът на Черноморец реагира много точно и се хвърли навреме, за да отнеме чисто топката. Малко по-късно Огнянов получи висок пас в наказателното поле, върна назад към нахлуващия Ромарио, който лесно литна Оливейра и отблизо шутира към долния ляв ъгъл. Дашев закачи кълбото, но Кавдански бе човекът, който със страхотен шпагат го изчисти в корнер.

След почивката пловдивчани пропиляха пореден шанс да решат всичко, когато след няколко бързи подавания Мариян Огнянов получи около точката на дузпата и шутира с левия крак по диагонала. Влезлият на смяна Яни Пехливанов обаче блокира шута с крак точно пред вратарското поле.

Ситуацията на терена се промени коренно в 58-ата минута, когато гостите останаха с човек по-малко. Само в рамките на 7 минути Борис Галчев си изкара два глупави жълти картона, като между тях извърши още няколко нарушения, заради които можеше да бъде предупреден официално.

Черноморец се възползва от възможността да натисне своя съперник и в 64-ата минута Карлос Фонсека с меко копване изведе Маркиньо зад гърба на централните бранители. „Десетката“ опита да стреля веднага от воле, но шутът му не се получи и топката излезе встрани от целта. В 71-ата самият Фонсека пък пропусна да засече топката пред опразнената врата на Ботев и изкара яда си върху гредата.

Домакините тотално диктуваха събитията до последния съдийски сигнал, но не стигнаха до други възможности поне за почетен гол. Това позволи на Ботев да се задържи на 4-ото място във временното класиране с 10 точки, докато бургазлии се смъкнаха до предпоследната 13-а позиция с 3 пункта в актива си.