Преди малко повече от месец едни от най-опитните български треньори се събраха и обявиха учредяването на треньорската асоциация. Пресконференцията бе дълга, напоителна и се казаха доста неща, които пречат на треньорите.
В брифинга участва и Стойчо Младенов, който бе най-остър и най-краен в изказването си. На него участва и друг треньор, който има стабилна връзка с ЦСКА – Георги Василев. Няколко дни след срещата с медиите официално бе учредена и „Асоциацията треньорите по футбол в България“. Един куп футболни специалисти се събраха в НСА, стиснаха си ръцете и решиха да защитават професията си.
Още на брифинга треньорите изразиха своето негативно отношение към порочната практика даден техен колега да предоставя лиценза си, за да може друг, който не притежава такъв, да води отбор било в А, Б или В група. Практика, която в последните години е често срещано явление в България.
До нея са прибягвали както отборите с по-скромни възможности, така и грандовете Левски и ЦСКА. В момента подобна практика има в Локомотив Пловдив.
Само месец след създаването на асоциацията един от водещите български клубове удари звучен шамар на Стойчо, Гочето и всички останали. ЦСКА назначи Галин Иванов за треньор, а скоро ще му бъде сложена „шапка“ с някой, който просто ще си „продаде“ лиценза и ще прекарва хубави следобеди на слънце, докато „червените“ провеждат своите тренировки. Сега идват и по-топли дни, така че кеф му припек, кеф му сянка.
В случая Галин Иванов няма вина. Той може да е добър треньор, който да постигне страхотни успехи. Няма как да знаем възможностите му, тъй като до момента не сме имали възможност да наблюдаваме работата му в мъжкия футбол.
От една страна правилата са, за да се спазват. Те са написани и трябва да се придържаме към тях. Друг е въпросът дали наистина имат смисъл и до колко тапията определя качествата. Да! Едни са учили доста, инвестирали са в себе си, а друг получава златен шанс и ако се хване здраво може и да успее. В това спор няма.
От друга страна обаче в момента младите треньори нямат шанс да изкарат заветния лиценз Про. Дори да имат финансовата възможност и да отговарят на необходимите условия курсове няма, а доста специалисти чакат да започнат такъв. Това е проблем, защото все пак треньорите трябва да имат някакъв шанс, ако покажат качества и знания, да извадят необходимите лицензи, а не да губят кариерно време и да чакат заветния курс.
В крайна сметка няма единна истина. И едните са прави, и другите. Асоциацията на българските треньори бе създадена, за да решава такива проблеми. Тя не успя да повлияе на ситуацията в Локо Пловдив, със сигурност няма да успее и в тази в ЦСКА. Истината е, че в България трудно ще се изгради съсловие, в което всички да са единни. Кауза пердута!
Коментирай