Ботев оцвети Пловдив в жълто и черно след победата си над Локомотив в дербито с 1:0 на базата в Коматево. Единствения гол с далечен удар вкара окще в 8-ата минута Лъчезар Балтанов.

Това бе първият пролетен мач в „А“ група – част от 21-ия кръг в първенството.

Наставникът на символичните гости Христо Колев имаше доста проблеми около състава, като не можеше да разчита на Мартин Камбуров, Дани Кики, Димо Бакалов и Ванчо Траянов. Колегата му Николай Костов пък бе извадил на терена всичко възможно най-добро.

Любопитен момент е, че „канарчетата“ получиха заплатите си на по-ранна дата, непосредствено преди дербито и това явно изигра своята мотивираща роля, плюс бонуса за победа от малко над 1000 лева на човек.

Привидно спокойното начало на мача маскира изненадващия гол, с който Ботев поведе. „Канарчетата“ развиха добра контра, а топката отиде у фронтално стоящия Лъчезар Балтанов. Без да се церемони, той стреля отдалеч, топката тупна пред Ел Харуби, излъга вратаря и влезе в мрежата – 1:0 за Ботев в 8-ата минута.

Само пет минути по-късно Локомотив можеше да изравни след хубав пробив отляво на Крум Стоянов, чийто шут намери страничния стълб на вратата на „канарчетата“.

Неприятен епизод имаше в 28-ата минута, когато Емил Гъргоров от Локомотив бе уцелен с предмет по главата при единоборство край тъчлинията. Бадема обаче се изправи и продължи мача.

Като цяло, въпреки привидното игрово равновесие след гола, мачът се контролираше от домакините, които изглеждаха по-уверени от получения рано аванс.

Локомотивци опитваха да бъдат по-активни на терена, но не стигаха в опасна близост до вратата на своите домакини.

След малко повече от един час игра видяхме хубав рейд и изстрел на Йордан Христов , но Ел Харуби закова солидно топката.

Минутите се нижеха, а ситуацията на терена не се променяше. Немного бързото темпо и липсата на достатъчно адреналин „играеха“ с жълто-черен екип.

Локомотив се настани трайно в половината на Ботев, но натискът на „черно-белите“ бе абсолютно безплоден и „канарчетата“ стигнаха логично до минимална победа с 1:0.

Така Ботев взе три точки аванс в класирането пред местния си съперник – има 23 срещу 20. Пловдивските тимове са съответно шести и седми.

БОТЕВ - ЛОКОМОТИВ 1:0

1:0 Лъчезар Балтанов 8

Ето и съставите:

Ботев: Виктор Голас, Игор Ощипко, Радослав Терзиев, Йордан Христов, Лъчезар Балтанов, Мариян Огнянов, Серкан Юсеин, Милен Гамаков, Тодор Неделев /85-Наско Милев/, Грегъри Нелсън, Рихави Кифуети /64-Божидар Васев/;

Резерви: Валентин Галев, Орлин Старокин, Филип Филипов, Лазар Марин, Наско Милев, Божидар Васев, Емил Камберов;

Локомотив: Ясин Ел Харуби, Крум Стоянов, Кирил Котев, Александър Тунчев, Пламен Крумов, Стефан Велев, Емил Гъргоров, Мартин Райнов, Веселин Марчев, Айкут Янъков /20-Бирсент Карагарен/, Мансур Гай;

Резерви: Александър Витанов, Мартин Кавдански, Николай Димитров, Християн Попов, Георги Вълчев, Бирсент Карагарен, Димитър Велковски.