Берое постигна третата си победа като гост на Левски на ниво А група, като в 15-ия кръг спечели с 1:0 визитата си на „Георги Аспарухов“. Досущ като срещу Литекс в предния кръг героят за старозагорци отново се оказа Елиаш да Силва, станал – макар и по неволя – автор на единствения гол в срещата. Попадението узакони третото място на „зелено-белите“ във временното класиране, за което те спореха с Левски. Беройци вече имат 27 точки в актива си срещу 24 за столичани, които не са ги побеждавали вече в 5 последователни официални мача.

Докато Левски не направи нито една промяна спрямо състава, победил Локомотив София в предишния кръг, в лагера на гостите Петър Хубчев извърши две. Игор Джоман се върна като опорен халф след като изтърпя наказанието си заради червения картон срещу Ботев Пловдив. Крис Гади пък очевидно беше в кондиция, за да започне вместо Станислав Костов по десния фланг.

Първото полувреме не предложи някаква по-сериозна динамика, като действията се задържаха по-често в централната зона. Още в 8-ата минута „сините“ трябваше да направят принудителна смяна, след като Наджиб Амари се контузи, а на негово място се появи Мирослав Иванов.

В 15-ата минута гостите от Стара Загора стигнаха до много чиста ситуация, която по чудо се размина без гол. Венци Христов се пребори за топката с Пламен Димов отляво по атаката, тръгна край аутлинията и центрира във вратарското поле. Там Веселин Минев за малко да си отбележи автогол, но в последния момент успя с тяло да спре кълбото пред голлинията, а след него Пламен Илиев улови.

Единствената по-опасна ситуация за Левски преди почивката дойде в 34-ата минута. Тогава домакините получиха правото да изпълнят пряк свободен удар на около 27-28 метра пред вратата на Благой Макенджиев. Георги Сърмов отправи страховит шут към вратата, който беше извън способностите на вратаря, ала кълбото разтресе дясната сглобка.

В следващата атака Берое имаше добри предпоставки да отбележи, главно заради извеждащия пас на Георги Костадинов към Салим Керкар. Халфът пусна кълбото между Прохазка и Димов, който все пак застигна французина в пеналта и му попречи да стреля по диагонала от около 8-9 метра.

Началото на втората част само по себе си беше ужасяващо за Левски, а можеше да бъде и още по-лошо, ако по-малко и минута след подновяването на играта Венци Христов не бе пропуснал най-чистото положение за тима си дотук. Беройци направиха бърза контраатака през центъра, която уж трябваше да приключи с малко по-дългия от необходимото пас на Крис Гади към Христов. Националът обаче се пребори с Белаид в пеналта и се озова сам срещу Пламен Илиев под остър ъгъл. От 5 метра нападателят потърси далечния ъгъл и изпрати топката покрай целта.

По-неприятното дойде след двата изключително глупави жълти картона, които Миро Иванов си изработи в рамките на 3 минути. Първо в 51-ата минута халфът изгуби от Джоман в центъра на терена и прекъсна пробива му с груб шпагат. В 54-ата Иванов направи още по-сериозна глупост и задържа за фланелката финтиралия го Крис Гади, заради което преждевременно пое към съблекалните.

В 69-ата минута ситуацията на „сините“ стана бедствена след един от най-куриозните голове, падали във вратата им. Второ поредно центриране на Керкар от корнер вдясно от вратата прехвърли Илиев и срещна дясната греда. Топката отскочи към изненадания Елиаш, който дори се стресна, когато тя се удари в гърдите му и премина голлинията – 0:1.

Почти веднага, в 72-ата минута, Левски можеше да изравни. Бедоя и Аниете комбинираха на скорост в наказателното поле, а последният промуши топката между краката на Зафиров, за да излезе очи в очи с Макенджиев. Точно преди испанецът да стреля, Иво Иванов със страхотен шпагат изчисти.

В 74-ата минута отново Аниете излезе на стрелкова позиция, след като се разходи по границата на наказателното поле и пробва да намери долния десен ъгъл. Кълбото обаче излезе в аут.

За да стане още по-тежко на домакините стана в 78-ата минута, когато Владимир Гаджев пострада тежко при единоборство за топката и не можа да продължи участието си в мача, отстъпвайки място за младия Божидар Краев. От това много сериозно пострада креативността в играта на домакините, а в 85-ата минута Бакалов и Елиаш опропастиха чудесна контраатака, с която да решат всичко. Бразилецът показа твърде мудно овладяване и впоследствие не успя да подаде покрай Прохазка за пробиващия Венци Христов.

Дълбоко в добавеното време домакините се оголиха още повече и можеха да получат нов гол. Резервата Мапуку с хубав финт стартира контраатака, която продължи към Бакалов. Халфът задържа достатъчно и изведе Танко Дяков сам срещу Пламен Илиев по диагонала. Стражът на „сините“ обаче съумя да отрази тежкия шут на влезлия преди секунди защитник.

Това бе и последният епизод в двубоя, който се игра пред погледа на "синия" собственик Тодор Батков. След паузата за националните отбори "сините" ще гостуват на Ботев Пловдив, докато Берое отново ще посети столицата, този път за мач срещу Славия.

ЛЕВСКИ-БЕРОЕ 0:1

0:1 Елиаш да Силва 69'

Левски (4-2-3-1): Пламен Илиев – Роман Прохазка, Пламен Димов, Аймен Белаид, Веселин Минев – Владимир Гаджев /к/ (80' - Божидар Краев), Георги Сърмов (70' - Валери Домовчийски) – Луис Педро, Мигел Бедоя, Наджиб Амари (8' - Мирослав Иванов) – Антонио Аниете

Ст. треньор: Георги Иванов

Берое (4-3-3): Благой Макенджиев – Илия Мунин, Владимир Зафиров, Иво Иванов /к/, Веселин Пенев – Елиаш да Силва (90+2' - Танко Дяков), Игор Джоман, Георги Костадинов – Крис Гади (75' - Димо Бакалов), Венцислав Христов (90+1' - Жуниор Мапуку), Салим Керкар

Ст. треньор: Петър Хубчев

Гл. съдия: Цветан Кръстев