Андрей Рубльов се класира за 1/8-финалите на US Open след петсетов трилър срещу световния №21 Денис Шаповалов (Канада). Двамата престояха на корта 4 часа и 11 минути за крайната победа на руснака с 6:4 2:6 6:7(3) 6:4 7:6(7). На старта на тазгодишното издание на Откритото първенство на САЩ Рубльов спечели в пет сета и срещу Ласло Джере.

Седмият поставен в схемата - Камерън Нори е следващият съперник на руснака. Британецът, който е №9 в света, отстрани 19-годишния норвежец Холгер Руне със 7:5, 6:4, 6:1.

Във финалната част битката бе изключително равностойна битка и равенството се запази до 4:4, когато след нова порция непредизвикани неточности Шаповалов позволи на съперника да сервира за победата. В ответния си гейм Рубльов достигна до три мачбола, но напрежението у него взе връх и възможностите бяха пропилени - 5:5.  В крайна сметка развръзката дойде в решителен тайбрек, където световният №11 демонстрира значително по-голяма стабилност от основната линия и спечели със 7:6.