Защитаващият титлата си тим на САЩ спечели безапелационно първото място в група "Б" на олимпийския турнир по баскетбол за жени в Рио де Жанейро.

Световните шампионки завършиха с пет убедителни победи, след като в последната си среща от първата фаза на надпреварата разгромиха Китай със 105:62. Американките предрешиха всичко още през първата четвърт, която завършиха с аванс от 32:9.

Бритни Гринър се отличи с 18 точки и 13 борби, а Тина Чарлс добави още 18 точки за победата. Мая Муур завърши с 9 точки, 8 борби и 8 асистенции. За азиатките Мънран Сун реализира 16 точки.

Световният вицешампион Испания завърши на второ място в групата с 9 точки след успех в последния си мач със 73:50 (33:29) над Канада. След сравнително равностойни първи три части, преминали с леко превъзходство на иберийките, те нанесоха своя удар в началото на последната четвърт. Със серия от 11:0 точки испанките поведоха с 60:47 и до края нямаха проблеми.

Алба Торенс беше най-добра за европейските с 20 точки, а Лори Никълс завърши с 8 точки и 12 борби. За канадките Нира Фийлдс беше най-резултатна с 13 точки. Европейският първенец Сърбия завърши на четвърто място в групата, след като записа втория си успех с 95:88 над аутсайдера Сенегал след 20 точки 7 асистенции на Соня Петрович.