Надеждите на Нова Зеландия да стане първият олимпийски шампион по ръгби-7 бяха сериозно разклатени, след като отборът претърпя поражение от Япония с 12:14, а един от най-важните им играчи Сони Бил Уилямс е аут до края на турнира заради контузия на ахилесовото сухожилие.

Поражението на Нова Зеландия от Япония на каквото и да е ниво в ръгби-спорта беше определено от специалистите като една от най-големите сензации, а Бил Уилямс трябваше да напусне терена две минути след началото на второто полувреме. Уилямс, двукратен световен шампион на ръгби-15, на два пъти получи удари в тази област на крака, но в крайна сметка трябваше да отстъпи мястото си на Сионе Молиа. Третият удар по отбора на кивитата беше излизането от игра на Джо Уебър, който извади лявото си рамо.

Нападателят на Япония Лаоте Тукири заяви, че победата над Нова Зеландия е сензация за тях, но им дава увереност, че макар и 10-и от 12-те отбора тук, имат шанс да се промъкнат напред.

Вече във втората си среща новозеландците нямаха проблеми с аутсайдера Кения за крайното 28:5.

Тери Бурауа записа цели 24 точки при победата на националния отбор на Франция с 31:14 над Австралия в първи мач от турнира по Ръгби-7 за мъже на олимпийските игри в Рио де Жанейро. Във втория мач от група "Б" отборът на Република Южна Африка надви с 24:0 Испания.

Бурауа записа първия си трай (есе) след 4:04 минути игра на стадион "Деодоро", а две минути по-късно навлезе отново в зоната на австралийците, които станаха шампиони за жени в понеделник. И в двата случая Бурауа прати топката между пилоните за допълнителни точки, а Франция поведе с 14 точки срещу австралийската седмица. Той добави и един наказателен удар за три точки, с което французите поведоха със 17:0.

Австралийците натиснаха в началото на второто полувреме и се възползваха максимално от превъзходството си. Джеси Парахи и Ед Дженкинс записаха по един трай за представителите на Зеления континент, а Джеймс Станърд добави четири точки от допълнителните опити за 14:17.

Маноел Дан'Иня спря устрема на австралийците с нови пет точки за французите 1:11 минути преди края, а Бурауа записа третия си трай в последната атака в мача, за да оформи крайния резултат 31:14.