Двукратният шампион от Уимбълдън Анди Мъри записа историческо постижение, след като стана първият тенисист с две поредни титли от олимпийски игри. Мъри победи на финала на Игрите в Рио де Жанейро Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) със 7:5, 4:6, 6:2, 7:5 за 4:02 часа. Така той защити титлата си от Лондон 2012.

Двамата тенисисти предложиха един изключителен двубой. Мъри спечели първата част след пробив в 12-ия гейм. Аржентинецът направи ранен пробив във втората част, за да изравни резултата. Британецът доминираше в третата част, в която взе подаването на съперника си за 4:2 и за 6:2. В началото на четвъртия сет двамата си размениха по два пробива. След това Дел Порто поведе с 5:3, но Мъри изравни 5:5 след нов пробив.

Британецът спечели подаването си, а в 12-ия гейм успя да пробие сервиса на съперника си и да спечели двубоя, които продължи над 4 часа. Мъри завърши двубоя с 10 аса и 46 печеливши удара.

"Тази вечер беше един от най-трудните мачове, които съм играл. Знам, че това постижение не е правено досега, което означава, че е нещо много трудно и съм много, много горд да бъда първият с подобен резултат. Четири години са дълго време, могат да се случат много неща. Аз лично претърпях операция между Лондон и сега, а освен това имах трудни месеци на корта", каза Мъри след двубоя. Дел Порто също направи впечатляващо представяне в Рио.

Той отстрани номер 1 в световна Новак Джокович в първия кръг, а на полуфиналите надделя и на Рафаел Надал. Аржентинецът печели медал от втора поредна олимпиада след бронза в Лондон преди четири години. Японецът Кей Нишикори спечели бронзовото отличие, след като победи Надал с 6:2, 6:7(1), 6:3. Испанецът триумфира на двойки мъже в Рио заедно със своя приятел Марк Лопес.