Крайното класиране по медали на Олимпийските игри в Рио де Жанейро вече е ясно. Американците безапелационно заеха първото място в тази класация със 121 медала, от които 46 златни.

България е на 65-ата позиция с три медала – един сребърен и два бронзови.

Но какво сочи класацията за съседните ни държави и кой къде е в подреждането?

С най-много медали, включително златни, в региона е Хърватия. Националите на тази страна спечелиха 10 медала – 5 златни, 3 сребърни и 2 бронзови, като заеха 17-о място в общото класиране.

Гърция е на 26-а позиция с 6 медала – 3 златни, 1 сребърен и 2 бронзови.

Сърбия е на 32-о място с 8 медала – 2 златни, 4 сребърни и 2 бронзови, а Турция е 41-а в подреждането с 8 медала – 1 златни, 3 сребърни и 4 бронзови.

Словенци и румънци също са преди България в общото класиране по медали. Словения е на 45-о място с 4 медала – 1 златен, два сребърни и 1 бронзов, а Румъния е 47-а с 5 медала – един златен, един сребърен и три бронзови.

На 54-ата позиция пък се нареди Косово с един златен медал.

Без медали останаха Черна гора, Босна и Херцеговина, Македония и Албания.

Интересното е, че Сърбия класира най-много представители във финалите на отборните спортове.

Сърбите спечелиха златните медали в олимпийския турнир по водна топка, побеждавайки Хърватия на финала. Черна гора пък стигна до полуфиналите при мъжете във водната топка.

Освен това мъжкият тим по баскетбол на Сърбия игра финал, където отстъпи на САЩ, а женският спечели бронзовите медали. Женският национален тим по волейбол на Сърбия също игра финал в Рио и взе среброто.