Маргaрита Мамун е новата олимпийска шампионка по художествена гимнастика. Рускинята се справи с конкуренцията на своята сънародничка – световната шампионка Яна Кудрявцева - и триумфира със златото в индивидуалната надпревара на Игрите в Рио де Жанйеро. Мамун изигра превъзходно, без грешка и четирите си съчетания във финала, като след 19.050 точки на обръч, 19.150 на топка, 19.050 на бухалки и 19.233 на лента събра сбор от 76.483, който я постави на върха.

Чудесната Владинова финишира седма в Рио

На второ място със сребърния медал остана другата рускиня – Яна Кудрявцева. Световната шампионка се представи отлично при композицията си на обръч и започна с внушителната оценка от 19.225 точки. Гимнастичката продължи силно и на топка, където бе оценена на 19.250, но при бухалките допусна сериозна неточност, която бе санкционирано от съдиите, които ѝ вдигнаха оценка от 17.883. Въпреки това, Кудрявцева събра сили за финалното си съчетание на лента, където бе безупречна, но след сбор от 75.608 пункта остана позиция зад Мамун.

Битката за третото място се водеше между корейката Джае Сон и украинката Ганна Ризатдинова, а съчетанието на лента реши бронзовата медалистка. Ганна Ризтдинова получи 18.483 точки на лента и след 18.200 на обръч, 18.450 на топка и 18.450 на бухалки събра сбор от 73.583 на третата позиция. Същевременно Джае Сон финишира четвърта със сбор от 72.898 пункта (18.216 на обръч, 18.226 на топка, 18.300 на бухалки и 18.116 на лента).

Нашата представителка Невяна Владинова завърши на седмо място.

Това е третият път в историята на олимпийските турнири по художествена гимнастика, когато гимнастички на Русия окупират първите две места. Освен в Рио, това се случи на Игрите в Атина през 2004 година, когато Алина Кабаева спечели олимпийската титла, а Ирина Чащина остана със среброто. Преди 4 години на форума в Лондон Егения Канаева се окичи със златния медал, а втора се нареди сънародничката ѝ Дария Дмитриева.