Китайската лекоатлетка Хун Лю спечели олимпийската титла в дисциплината спортно ходене на 20 километра, след като преодоля дистанцията с време 1:28.35 часа. Сребро спечели мексиканката Мария Гваделупе Гонсалес с 1:28.37, а бронзът остана за сънародничката на победителката - Сючжи Лу.

Лю е световна шампионка за 2015-а година в дисциплината, а на предните две олимпийски игри беше четвърта. Сега обаче голямата радост е за нея, след като се справи с безкомпромисната конкуренция.

В същото време, японецът Хирооки Арай получи обратно бронзовия си медал от дисциплината 50 километра спортно ходене за мъже, след като случаят беше преразгледан от съдиите на състезанието и МОК два пъти.

Малко по-рано днес Арай завърши трети, но бе дисквалифициран, а отличието му бе дадено на канадеца Еван Дънфий. Арай изпревари с 14 секунди Дънфий в крайното класиране, но от канадския щаб обявиха, че ще подадат контестация веднага след завършването на състезанието, след като Арай избута съперника си по пътя.

Протестът на Дънфий и щаба му бе уважен и той получи бронза, но по-късно съдиите промениха своето решение.