Дания изненадващо спечели олимийския турнир по хандбал за мъже в Рио де Жанейро след победа над защитаващия титлата си и световен първенец Франция с 28:26 (16:14). След равностойно начало датчаните, дебютанти на олимпийски финал, направиха серия от три безответни гола и се оттеглиха на почивка с аванс от 16:14.

През втората част възпитаниците на исландския спец Гудмундур Гудмундсон доминираха и десет минути преди края дръпнаха с 26:21. Французите направиха всичко, за да стигнат до обрат, като намалиха до 25:26 в 56:48 минута, но с две последователни попадения в следващите по-малко от две минути Дания реши всичко.

Микел Хансен се отличи с 8 попадения за успеха на европейските шампиони от 2008 и 2012 година.

За Франция, който не успя да спечели трета поредна олимпийска титла, с 6 гола се отличи Мишел Гигу.

Европейският шампион Германия победи Полша с 31:25 (17:13) по-рано днес и заслужи бронзовите медали. Бундестимът навакса ранно изоставане от 5:8, а след серия от 7:1 гола поведе с 12:9 и до края контролираше мача.

Тобиас Райхман се разписа 7 пъти, а Уве Генсхаймер добави 6 попадения за Маншафта, който взе първи олимпийски медал в мъжкия хандбал след среброто в Атина 2004. За Полша, бронзов медалист от световното първенство в Катар 2015, Пжемислав Кайевски и Кжищоф Лиевски отбелязаха по пет гола.

Финални срещи на турнира по хандбал за мъже на олимпийските игри в Рио де Жанейро: