Рускинята Яна Егорян спечели златния медал на сабя на турнира по фехтовка за жени на олимпийските игри в Рио де Жанейро.

На финала 22-годишната Егорян победи сънародничката си и действаща световна шампионка София Великая с 15:14 туша в драматичен финал.

В спора за златния медал Великая поведе със 7:3, но съперничката й изравни 8:8. След това при 14:14 Егорян успя да нанесе точен удар и да спечели срещата. Това за Егорян e най-голямата победа в кариерата.

31-годишната Великая пък взе второ поредно сребро, след като преди четири години в Лондон отново остана втора. Тя е една от легендите на спорта със 7 световни и 11 европейски титли.

На полуфинала Великая победи трудно Манон Брюне (Франция) с 15:14, а Егорян надделя над Олга Харлан с 15:9.

Бронзовият медал спечели Олга Харлан от Украйна, която в спора за третото място надделя над Манон Брюне (Франция) с 15:10.

25-годишната Харлан повтори постижението си от Лондон 2012, когато отново беше трета.

Олимпийската шампионка от Лондон 2012 Ким Джи-Йеон (Република Корея) отпадна на осминафиналите.