Домакинът Бразилия започна с победа на олимпийския турнир по хандбал за мъже в Рио де Жанейро.

Панамериканският първенец се наложи над Полша с 34:32 (16:13) в мач от първия кръг в група "Б". Домакините стартираха силно и поведоха с 5:1, като до края контролираха срещата, въпреки че поляците успяха да намалят до 17:18 в седмата минута на втората част.
Последва силна серия от 8:2, след която бразилците дръпнаха с 26:19 и това реши всичко.

Жозе Де Толедо беше най-резултатен за "Селесао" със 7 гола. За бронзовите медалисти от Световното първенство в Катар 2015 Михал Дашек реализира 8 попадения, а Карол Билецки добави 7.

В ранната среща от групата европейският първенец Германия победи олимпийския вицешампион Швеция с 32:29 (18:15).

Скандинавците стартираха по-добре срещата и поведоха с 4:1, но Бундестимът отвърна и реализира шест от следващите седем попадения в мача, за да стигне до обрат при 7:5 и до края контролираше действията на полето. Швеция все пак успя да изравни за 23:23 в средата на втората част след серия от четири безответни гола, но в последните десет минути германците доминираха и стигнаха до успеха. Юлиус Кун се разписа седем пъти за победата на Маншафта, а 6 попадения добави Тобиас Райхман.

За скандинавците с 8 гола се отличи Джери Толбринг. Световният вицешампион Катар разгроми бронзовия медалист от Лондон 2012 Хърватия с 30:23 (15:8) в мача на откриването на хандбалния турнир от група "А" на надпреварата.

Азиатците, чийто отбор е съставен от натурализирани играчи, доминираха в срещата още от първите минути, след като поведоха рано с 4:1. В края на полувремето те направиха серия от четири безответни гола, за да се оттеглят на почивка с комфортен аванс от 15:8. В 33-ата минута катарците натрупаха двуцифрена преднина при 18:8 и до края без проблеми контролираха мача. Натурализираният черногорец Жарко Маркович беше най-резултатен в мача с 10 попадения за победителите, а натурализираният кубинец Рафаел Капоте добави 6 гола.

За хърватите олимпийски шампиони от Атина 2004, Мануел Щрълек се разписа пет пъти, а Лука Степанчич вкара 4 гола.

В друга среща от групата двукратният европейски шампион Дания се наложи над Аржентина с 25:19 (10:10). След равностойно първо полувреме датчаните вкараха пет безответни попадения на старта на втората част и поведоха с 15:10, като до края нямаха проблеми. Ласе Сван и Микел Хансен се разписаха по 6 пъти за успеха. За аржентинците със 7 гола се отличи Пабло Симонет.

По-късно олимпийският и световен шампион шампион Франция започва защитата на титлите си от Пекин 2008 и Лондон 2012 срещу Тунис в друг мач от група "А".

Първи срещи от груповата фаза на турнира по хандбал за мъже на олимпийските игри в Рио де Жанейро: