Американските гимнастички доминираха в квалификациите на турнира по спортна гимнастика на олимпийските игри в Рио де Жанейро.

Олимпийският и световен шампион САЩ се класира за финала на отборната надпревара, след като в квалификациите събра сбор от 185.238 точки. На второ място с 10 точки по-малко в Китай (175.279), а на финал са още Русия, Великобритания, Бразилия, Германия, Япония и Холандия.

Защитаващата титлата си в многобоя Гейбриъл Дъглас (САЩ) направи грешка на земя и не се класира за финала на многобоя в Рио. Тя събра 60.131 точки, но остана трета.
Първите 24 гимнастички се класират за финала в многобоя, но само по две от страна.

Голямата фаворитка Симон Байлс има шанс да спечели пет медала. Тя ще участва в отборната надпревара, спечели квалификациите в индивидуалния многобоя с 62.366 точки и е финалистка на прескок, греда и земя. Тя не влезе само на финала на смесена успоредка.

Втора в многобоя е Александра Райсман, трикратна олимпийска медалистка от Лондон 2012, с 60.607 точки.

Италианката с българки корени Ванеса Ферари също се класира за финала в многобоя, след като събра 55.265 точки./БТА