Министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков не излезе през Правителственото летище, а заедно с председателя на БОК Стефка Костадинова и групата ни олимпийци при завръщането си в София. На терминал 2 той бе посрещнат от съпругата си и последна олимпийска шампионка на България Румяна Нейкова и двамата им синове.
Ето какъв бе коментарът за представянето на българските спортисти по време на Летните олимпийски игри в Лондон:
„Това, което направи държавата за финансирането на спортистите и федерациите, е нормално в условията, в които живеем и работим.
Очаквахме повече медали от Олимпиадата! Имахме малшанс в много от дисциплините и при много от спортове, вие го видяхте. Изплъзнаха ни се медали. Накрая това класиране на волейбола пък в първата четворка е една положителна стъпка. В останалите обаче като художествената гимнастика и във вдигането на тежести, направихме някакъв успех, в борбата това, което очаквахме не се случи. Иван Марков може би си е мислил, че е вдигнал тежестта, но се разделихме с медала.
Търсим в момента анализи и оценка на това, което се е случило и то по най-бързия начин, за да разберем къде са тези грешки, които съпътстваха нашите спортисти.
Не мога да кажа, че е разочароващо представянето ни, тъй като от 1990-та година насам нещата в България се случват по различен начин, не такъв, какъвто трябва, системата за спортна подготовка е разбита. Всичко това се възстановява и работим основно започваме от спортни училища, детски спортни школи, за да стигнем до високото спортно майсторство. А и организацията на самите федерации, т.е. финансирането, начина на разпределение на средства, зависи от държавата, но чисто административно ние няма как да хванем хронометрите. Имаме контрол, той е перфектен,
Отчетено е всичко, но в крайна сметка много малка част може да ти попречи, за да те раздели от медалите. Това, което ние наблюдавахме тук. Традиционни за България спортове това са борбата, вдигането на тежести. За продажбата и купуване на състезатели това и бъдеще няма да може да се спре. Това е въпрос на интереси, на предлагаме и купуване.
Ще има пряк контрол по отношение на даването на средства и контрол докъде стигат и как стигат. Всеки един състезател и треньор трябва да знаят какво се получава за тях във федерацията. Разбира се, много от държавите дойдоха в Лондон с предварително начертани планове, както и ние. Отидохме за определен брой медали, но те не се случиха. В бокса от 79 държави само 17 попаднаха сред медалистите, в подреждането по медали Русия в началото как тръгна, бяха се уплашили, че бяха обещали 40 медала, но в края те се увеличиха. Имаше много изненади на тази Олимпиада и не се сбъднаха очакванията на всички.
Аз съм силно изненадан от художествената гимнастика, това, че момичетата не можаха да си играят съчетанието, защото вие видяхме, че след първия уред вървяха трети. Силвия Митева също не можа, предния ден вървеше четвърта в квалификациите, след което изостана, когато вече беше реално участието. Ивет Лалова си постигна личното постижение, Нина Рангелова си направи рекордите, Петър Стойчев плува прекрасно, постигна си нещата, класира се девети, вървеше четвърти по едно време, но не мога да го запази. Имаме състезатели, които си постигнаха резултатите. Неуспехът на Ваня Стамболова, удари препятствия.
Ние трябва да запазим потенциала и да го съхраним, и да го развием, за да има на какво да се радваме в Рио де Жанейро. Искам да изкажа благодарност на всички спортисти, които покриха квоти. В днешно време това е много трудно за българските състезатели. Така, че който е спечелил норматив, това заслужава уважение.“
Коментирай