Младите български сабльори обраха златните медали във втория ден от международния турнир по фехтовка Сабята на Етрополски, който се проведе в зала София.

В конкуренцията на силните румънски състезатели бяха излъчени индивидуалните шампиони при момчетата и момичетата до 14 години и отборните победители при кадетите и кадетките.

При момичетата до 14 години след двубои, изпълнени с обрати и много емоции, шампионка стана Натали Мишинева от Свечников. На второ място се класира Алексиа Милитару от ЦСТА Букурещ (Румъния), а на трето място завършиха Жаклин Македонова от Корсар и Виктория Витлиемова от ЦСКА. При момчетата до 14 години триумфира Никола Господинов от Младост. Сребърния медал спечели Симеон Далеков от Олимпик, а бронза разделиха Кристиян Бойков от Русе и Виктор Китенов от Корсар.

Отборната надпревара при кадетите и кадетките предложи равностойни двубои на много високо ниво. След поредица оспорвани срещи, при кадетките до 17 години, първото място извоюва отборът България 3 (Калина Атанасова, Емма Нейкова, Натали Спасова), второто място остана за България 1 (Аля Филипова, Ана Михайлова, Кристина Миланова), а третото – за България 2 (Василена Кръстева, Михаела Николова, Даниела Петкова). Кадетите също демонстрираха висока класа, но заради контузии на двама състезатели финалът между Свечников и Русе не се игра, а титлата беше присъдена служебно на Свечников (Людмил Андреев, Виктор Филев, Михаил Хаджилазов, Димитър Лазов). Алек Башалов, Кристиян Бойков, Теодор Шопов и Веселин Великов от Русе взеха сребърните медали, а на трето място остана България 2007 (Симеон Далеков, Станимир Пелов, Радослав Воденов).
Призьорите получиха наградите си от легендата на българската фехтовка Васил Етрополски, и от директорите на фехтовална академия „Васил Етрополски“ Запрян Ванчев и Ивайлов Воденов.

Щастлив съм, че имах възможността на гледам на живо това състезание и да съпреживея емоциите на участниците, - каза Васил Етрополски.

– В българската фехтовка има много млади таланти, във всички възрастови групи, и въпреки епидемията от коронавирус и ограниченията, които тя наложи на спорта, те продължават да тренират и да се развиват. Пожелавам им да не губят ентусиазма си, да пазят любовта си към фехтовката и да стигнат до върховете в този спорт.

"Сабята на Етрополски" се проведе при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, с подкрепата на Министерство на младежта и спорта, Кока-кола, Интерснак, клуб Икономика 2000 и Диневи груп. Организатори бяха Българска федерация по фехтовка, фехтовална академия Васил Етрополски и фехтовален клуб Свечников.