Президентът на Българската федерация по волейбол - Любомир Ганев, коментира сагата с БОК в последните седмици и изрази надежда, че проблемите ще се разрешат възможно най-скоро. Той заяви, че не защитава нито доскорошния председател на централата Стефка Костадинова, нито новия в лицето на Весела Лечева, а по-скоро имиджа на самата институция.
„Първо искам да кажа, че не искам да защитавам нито една от двете, искам да защитя БОК и неговия имидж, както и този на българския спорт и на българското олимпийско движение. Много ясно е казано и в нашия устав какви са процедурите, какво се прави. Това, че след това някой се опитва да направи нещата такива, каквито не са, е много жалко. Надявам се колкото се може по-бързо това, което се случва, да престане, за да се върне всичко в нормалния си ред. Каквото и да си говорим, всичко пада върху българския спорт и най вече върху неговия председател, който е Стефка Костадинова, защото тя не заслужава това нещо. В крайна сметка аз съм приятел с нея от над 40 години, бил съм с нея в БОК през последните 12. За мен тези неща не са добри“, каза в "Арена спорт" Ганев.
Волейболната легенда внесе повече яснота и за запечатването на БОК след края на изборите за нов председател.
„Аз няма какво да се крия, тъй като всички финансови резултати и отчети са публикувани в Търговския регистър. Знаете, че всяка година има Общо събрание, което взима решение за освобождаване на отговорност на членовете на изпълнителния комитет и на председателя. Сигурен съм, че няма какво да се крие в една такава институция, ние сме сдружение с нестопанска цел. Бюджетът на БОК е около 2 милиона лева. Самите полицаи казаха, че няма как да дойдат да запечатат сградата, а ние да си я запечатаме, ако искаме. Те казаха, че могат да я запечатат, само ако има прокурорско разпореждане. Аз не вярвам, че 2-3 часа след провеждането на Общото събрание прокурор е издал заповед да се запечата нещо, което е опасно. Това беше голяма грешка“, коментира бившият волейболист.
„Със сигурност МОК може да ни накаже, защото както казах, Общото събрание е взело своето решение напълно явно и открито. Присъстваха 83 от 86 имащи право да гласуват. Всички документи, включително и пълномощните, бяха проверени от юристите на входа. Това означава, че ако не бъдат проверени, нито един от гласуващите нямаше да получи делегатска карта, с която има право да гласува. Няма какво да се говори за дейността на събранието. Ние рискуваме много пред МОК по няколко причини. Първата е, че ние като волейболна федерация имахме същия проблем преди 25 години, когато бяха създадени две федерации и тогава от световната централа ни бяха изключили за 2 години. Нямахме никакви участие на световни и европейски първенства. Второто нещо е, че Кристи Ковънтри, която беше избрана на следващия ден след Общото събрание на БОК за президент на МОК, е в комисията, където е и Весела Лечева“, гласяха още неговите думи.
Той коментира и важността да има приемственост в институция като Българския олимпийски комитет.
„Аз съм сигурен, че във всички такива институции трябва да има приемственост, защото работата е много. Има доста специфични неща, които ако някой външен влезе, много трудно може да се справи за кратко време. Тази приемственост е нормално да я има. Всеки един президент иска да се обгради около него с хора, които искат да свършат част от тази програма, която той е представил за следващите години. Нормално е и хората, които работят в самия комитет или федерация, да си останат на работа. Тук трябва да се надгражда, постигнати са много неща. Това наистина беше най-успешният мандат на Стефка Костадинова, тъй като имаме най-много завоювани медали през новия век от олимпийски игри. Който и да бъде, е нормално да продължи да надгражда от това, което е постигнато“, завърши Ганев.