Световният шампион Марк Маркес (Испания) с "Хонда" спечели последния старт от сезона в клас МотоGP на Световния шампионат по мотоциклетизъм за Голямата награда на Валенсия. Маркес излезе начело в седмата обиколка на пистата "Рикардо Тормо" и до края контролираше състезанието. Той финишира пръв с време 41:21.469 минути и записа 12-а победа в кампанията.

На второ място на 1.026 секунда остана стартиралият от първа позиция Фабио Куартараро (Франция), който записа седмо класиране на подиума в първия си сезон в Кралския клас. Трети остана Джак Милър (Австралия) с "Дукати" на 2.409 секунди. Андреа Довициозо (Италия) също с "Дукати" се нареди четвърти на 3.326 секунди.

Трикратният световен шампион Хорхе Лоренсо (Испания) с "Хонда" се класира 13-и в последния старт в кариерата си на 51.044 секунди зад победителя. 32-годишният Лоренсо завърши едва 19-и в подреждането със скромните 25 точки, след като не успя да влезе нито веднъж в топ 10 през годината. Марк Маркес, който отдавна си осигури четвърта поредна и общо шеста световна титла в МотоGP, днес подобри рекорда си по спечелени точки в рамките на един сезон.

Той стана първият състезател, преминал границата от 400 точки, завършвайки годината с 420 точки, след като постигна 12 победи и 6 втори места в 19 състезания през кампанията. Маркес подобри и рекорда за най-голяма разлика пред втория в генералното класиране на италианската легенда Валентино Роси от 2005 година. Испанецът завърши със 151 точки пред Довициозо, а при триумфа си преди 14 сезона Роси изпревари със 147 точки сънародника си Марко Меландри. Маверик Винялес (Испания) с "Ямаха" завърши сезон 2019 на трето място с 211 точки.