Шефът на Макларън - Андреа Стела, разкри, че новият болид на отбора за сезон 2025 във Формула 1 – MCL39, ще претърпи съществени промени в своята концепция. През 2024-а година Макларън триумфира при конструкторите, а сега екипът си поставя за цел и титлата в шампионата на пилотите.

В последните състезания от миналия сезон MCL38 на Макларън и SF-24 на Ферари демонстрираха изключителна скорост, което ги нареди сред най-бързите коли в решетката. Очакванията за новата кампания са, че болидите ще представляват доразвити версии на своите предшественици.

„Общо взето, всеки фундаментален компонент от колата беше подложен на промени и подобрения, целта е да получим предимство, както и да имаме възможност за техническо развитие на тези компоненти. Дали става въпрос за изискванията към работата на аеродинамиката или по-доброто механично сцепление, всичко е преработено. Цялото шаси, от предното крило до скоростната кутия, всичко е оптимизирано“, заяви Стела, който допълни и каква е била идеята на екипа на Макларън относно използването на MCL39 в хода на новия сезон.

„Опитахме се да действаме максимално бързо по отношение развитието на колата, което означава, че още в първите състезания за сезона ще имаме подобрения и промени. Трябва да сме агресивни в развитието на автомобила, за да получим колкото се може по-добро представяне. Това е важно, тъй като разликите между отделните отбори са малки и всеки се старае да напредне в развитието на колата. Когато в рамките на един уикенд за победата се борят четири отбора е много лесно да отстъпиш от първо на четвърто място. Затова и бързаме с развитието, да видим дали сме успели“, обясни италианецът.